خانه / آخرین نوشته / قابل توجه شهرداری:صدای تخریب ساختمان بالای ۱۲۰ دسی بل و آسیب رسان شنوایی شهروندان است

قابل توجه شهرداری:صدای تخریب ساختمان بالای ۱۲۰ دسی بل و آسیب رسان شنوایی شهروندان است

حد مجاز تحمل صدای بلند در انسان‌چه قدر است

کارگرانی که در صنایع با صدای بالای ۱۲۰ دسی‌بل کار می‌کنند یا افرادی که با مته‌های برقی زمین را می‌شکافند باید حداکثر ۱۵ دقیقه در معرض صدا باشند و اگر بیشتر از این در معرض صدا باشند کم شنوایی‌شان حتمی است و علاوه بر کم‌شنوایی برای این افراد، مشکلات غیر‌شنیداری نیز بوجود خواهد آمد.

مردم چه طور؟ آنها که در معرض شنیدن صدای ساخت ساز و تخریب ۸ ساعته قانونی!! شما هستند؟

رئیس انجمن شنوایی شناسان ایران گفت: کم‌شنوایی حاصل از صدای بلند در ارتباط با محیط، فرد را دچار عوارضی چون گوشه‌گیری، استرس و ‌اضطراب می‌کند.

به گزارش آیین باور به نقل از فارس، خسرو گورابی در مورد کم شنوایی اظهار داشت: ظرفیت شنوایی انسان محدود است و اگر صدای موجود در محیط از یک حد معین تجاوز کند فرد مشکل شنوایی پیدا می‌کند.

رئیس انجمن شنوایی شناسان ایران گفت: بر اثر صدای بلند، مشکل حسی- عصبی در گوش پدیدار می‌شود و فرد به کم‌شنوایی دچار شده و اثرات سوئی را دریافت می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تصریح کرد: فرد بر اثر کم‌شنوایی حاصل از صدای بلند در ارتباط با محیط، دچار عوارضی چون گوشه‌گیری، استرس و ‌اضطراب می‌شود.

رئیس انجمن شنوایی شناسان ایران، اثرات سوء غیر شنیداری حاصل از صدای بلند بر سلامت انسان را اعم از استرس، اضطراب،‌ سردرد، خستگی، زخم‌معده، انقباضات عضلانی، اختلال در سیستم گوارش، افزایش کلسترول، افزایش تعداد گلبول‌های سفید خون،‌ افزایش سرعت تنفس،‌ دل‌درد، تغییر در عملکرد طبیعی غدد درون‌ریز و سوزش سر‌دل -ترش کردن- عنوان کرد.

متخصص شنوایی‌شناسی به دیگر اثرات سوء غیر شنیداری بر اثر صدای بلند اشاره داشت و افزود: وارد کردن فشار و التهاب به حنجره، تغییر در الگو‌های تنفسی، تغییر در فعالیت‌های امواج مغزی،‌ مشکلات قلبی- عروقی‌، افت تحصیلی و تحریک رفتارهای ضد اجتماعی از این جمله‌اند.

گورابی ادامه داد: حد مجاز بلندی صدا ۶۵-۶۰ دسی‌بل است که بیشتر از آن صدای بلند محسوب می‌شود و یک صدای آزار دهنده معمولاً ۸۵ دسی‌بل و بالاتر است.

رئیس انجمن شنوایی شناسان ایران تصریح کرد: اگر شدت صدای ورودی به گوش ۸۵ دسی‌بل باشد و فرد به طور پیوسته و در طول زمان ۸ ساعته در معرض آن باشد می‌تواند به گوش آسیب رسان باشد و باید مورد ارزیابی و کنترل قرار گیرد.

گورابی ادامه داد: اگر شدت صدا برای یک روز کاری بیش از ۸۰ دسی‌بل باشد آسیب محسوب می‌شود؛ بنابراین باید به ازای هر ۵ دسی‌بل افزایش صدا،‌ ساعت کار نصف شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: اگر صدای محیط ۸۵ دسی‌بل باشد حداکثر ۸ ساعت باید در آن محیط کار کرد؛ اما اگر شدت صدا به ۹۰ دسی‌بل رسید ۴ ساعت کار و فعالیت کافی است.

گورابی ادامه داد: اگر شدت صدا به ۹۵ دسی‌بل یا به ۱۰۰ دسی‌بل رسید به ترتیب ۲ ساعت کار و یک ساعت کار کفایت می‌کند که بیشتر از این مقدار‌ در معرض بودن صدا بودن به شنوایی، آسیب وارد می‌سازد.

رئیس انجمن شنوایی شناسان ایران افزود: کارگرانی که در صنایع با صدای بالای ۱۲۰ دسی‌بل کار می‌کنند یا افرادی که با مته‌های برقی زمین را می‌شکافند باید حداکثر ۱۵ دقیقه در معرض صدا باشند و اگر بیشتر از این در معرض صدا باشند کم شنوایی‌شان حتمی است و علاوه بر کم‌شنوایی برای این افراد، مشکلات غیر‌شنیداری نیز بوجود خواهد آمد.

گورابی در مورد راهکار کاهش صدا برای افرادی که در محیط‌های پرسر و صدا کار می‌کنند گفت: افرادی که در محیط‌های صنعتی و با صدای ۸۵ دسی‌بل به طور پیوسته کار می‌کنند باید صدا را کاهش دهند؛‌ البته در مواردی که صدای طبیعی دستگاه تولیدی بلند و آزار‌دهنده است فرد باید از محافظ‌های شنوایی استفاده کند که این محافظ‌‌ها تا حدی صدا را کاهش داده و موجب می‌شوند که صدای کمتری وارد گوش شود.

شدت صوت مبنا یا آستانه شنوایی : 0 دسی بل

صدای تنفس عادی : 10 دسی بل

برگ درختان در نسیم یا یک خانه ساکت : 20 دسی بل

صحبت کردن در فاصله یک متری : 40 دسی بل

زنگ تلفن – ماشین ظرفشویی – همهمه فروشگاه : 60 دسی بل

سر و صدای خودرو ها در خیابان شلوغ و پر ترافیک : 70 دسی بل

سیستم تهویه هوا : 75 دسی بل

جارو برقی – سشوار – ساعت زنگدار – خیابان شلوغ : 80  دسی بل

چمن زن – تردد کامیون – مترو : 90 دسی بل

ارکستر بزرگ : 98 دسی بل

بوق خودرو – فریاد کشیدن – دریل بادی – اره برقی – واکمن با حداکثر بلندی صدا – صدای برخاستن هواپیمای جت از فاصله ۳۰۰ متری : 100دسی بل

آستانه دردناکی – استریوی خودرو – موسیقی راک از فاصله ۲ متری : 120 دسی بل

برخاستن هواپیمای جت از فاصله ۱۰۰ متری – مته حفاری – مسلسل : 130 دسی بل

شلیک گلوله – آژیر خطر – غرش هواپیمای جت در حین بلند شدن : 140 دسی بل

برخاستن هواپیمای جت از فاصله ۲۵ متری – اوج موسیقی : 150 دسی بل

پاره شدن پرده گوش – محل پرتاب راکت فضایی در موقع بلند شدن : 160-180 دسی بل

نکته:آستانه درد گوش در ۱۲۰-۱۳۰ دسی بل می باشد، اما آسیب به اعصاب شنوایی از ۸۵ دسی بل آغاز میگردد.

نکته: سر و صدای فراتر از ۸۰ دسی بل به طور بالقوه خطرناک می باشند. بنابراین چمن زن ها، کنسرت های راک، شلیک گلوله، ترقه ها، هدست ها و هدفن ها، موتورسیکلت ها، تراکتورها، همزن ها و مخلوط کن ها، غذا سازها و اسباب بازی های پر سر و صدا، همگی بیش از ۹۰ دسی بل سر و صدا تولید می کنند و برای سلامت شنوایی مضر می باشند.

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

اعضای بازداشتی شورای روستا و دهیاری محمودآباد کرج چه کسانی هستند؟

آیین باو ر- جواد یاوری معاون دادستان عمومی و انقلاب کرج از بازداشت تعدادی از …

مردم می گویند درختان را قطع نکنید/نماینده شورا می گوید اعتراض هدفدار است !

مهدی حاجی قاسمی:شهردار کرج پیوست ها و شرایط احداث زیرگذر جمهوری را به اطلاع مردم …

۳۰ شهریور یک ساعت به عقب برمی‌گردیم

ساعت رسمی کشور ساعت ۲۴ یکشنبه، ۳۰ شهریورماه یک ساعت به عقب برمی‌گردد.با استناد به …

دیدگاهتان را بنویسید