خانه / آخرین نوشته / رئیس کل دادگستری البرز: پرونده بیش از هزار زندانی بررسی شده است

رئیس کل دادگستری البرز: پرونده بیش از هزار زندانی بررسی شده است

فاضلی هریکندی گفت: در راستای اجرای دستورات اخیر رئیس قوه قضائیه در جلسه شورای عالی قضایی در زمینه اجرای غربالگری در زندان‌ها و بررسی وضعیت کلیه زندانیان، تاکنون وضعیت بیش از هزار زندانی مورد بررسی قرار گرفته است.

سومین نشست شورای مدیران دادگستری استان البرز در سال ۹۹ با حضور رئیس کل دادگستری استان البرز و مدیران قضایی استان به میزبانی ندامتگاه مرکزی کرج برگزار شد.
حسین فاضلی هریکندی در این نشست به اهمیت زندان در بازپروری و بازگرداندن بزهکاران به جامعه اشاره و بیان کرد: با توجه به نگاه ویژه به زندان برای دومین بار در یک سال اخیر، شورای مدیران در یکی از ندامتگاه‌های استان برگزار می‌شود تا در نشست مشترک با مدیران زندان‌های استان، مسائل و مشکلات موجود از نزدیک مورد بررسی قرار گرفته و راهکارهای برون رفت نیز پیگیری شود.
رییس شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان البرز ادامه داد: برطرف شدن کمبودهای زندان‌های استان البرز یک تکلیف قانونی است ولی فراهم شدن شرایط متناسب با شان و کرامت انسانی، نیازمند هم‌افزایی کلیه دستگاه‌های اجرایی و قضایی استان است.
عالی‌ترین مقام قضایی استان البرز به اهمیت زندان و زندانی در برنامه‌ریزی‌های دادگستری استان اشاره و متذکر شد: در برنامه‌های تحولی دادگستری که به عنوان چشم‌انداز قضایی پیش روی استان شناخته می‌شود و در ۸ محور و بیش از ۱۰۰ برنامه اجرایی مدون شده، بیش از ۱۰ برنامه با تراکم ۱۰ درصدی مربوط به ساماندهی شرایط زندانیان ندامتگاه‌ها است.
وی به دستاوردهای برنامه تحولی دادگستری در زمینه ندامتگاه‌ها اشاره کرد و گفت: حضور منظم و منسجم قضات و مدیران در زندان‌ها، اجرای دادرسی در زندان‌های استان از طریق ویدئو کنفرانس برای اولین بار در کشور، طراحی سامانه‌های سه گانه زندان‌ها با هدف رصد کلی زندانیان، تشکیل جلسات متعدد کمیسیون عفو و بخشودگی، اعطای مرخصی به نزدیک به ۵ هزار زندانی در شرایط خاص پس از شیوع ویروس کرونا به منظور کاهش تبعات آن و حفظ سلامت زندانیان و اتخاذ راهکارهای تشویقی به محکومان دارای عملکرد قرآنی و فرهنگی، از جمله این موفقیت‌ها بوده است.
وی تصریح کرد: به دلیل همین موفقیت‌ها، استان البرز توانست با ارتقای جایگاه خود از رتبه ۲۵ کشوری، اکنون رتبه سوم را در بازدید قضات از زندان‌ها داشته باشد؛ همچنین رتبه نخست سامانه پانیذ را کسب کرده و برای اولین بار در کشور موفق به راه اندازی دادرسی از طریق ویدئو کنفرانس شد.
رییس هیئت نظارت، بازرسی و حفظ حقوق شهروندی استان البرز با اشاره به دغدغه جدی آیت الله رئیسی در زمینه ساماندهی زندان‌ها و زندانیان بیان کرد: در سال گذشته پس از رویت شرایط زندان‌های استان، گزارش مبسوطی در قالب گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه محضر رئیس قوه قضائیه ارائه شد که ایشان در دیدار از استان البرز به صورت سرزده از ندامتگاه مرکزی کرج بازدید مفصلی داشتند.
وی به تاکیدات اخیر رئیس قوه قضائیه در جلسه شورای عالی قضایی در زمینه اجرای غربالگری در زندان‌ها و بررسی وضعیت کلیه زندانیان سراسر کشور اشاره و تصریح کرد: این غربالگری در زندان های استان البرز نیز آغاز شده بود اما با توجه به فراهم بودن بسترها در استان، روند بررسی‌ها تسریع شده و طبق زمانبندی در نظر گرفته شده، در یک اقدام جهادی همه زندانیان استان تا آخر ماه جاری غربالگری خواهند شد.
فاضلی هریکندی از بررسی پرونده بیش از هزار زندانی در روزهای گذشته خبر داد و گفت: پس از پایان این غربالگری، کمیته‌ای متشکل از رئیس کل محاکم عمومی و انقلاب کرج، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، دبیر شورای تحول، معاونان قضایی رئیس کل و مدیرکل زندان ها توسط معاونت نظارت بر زندان های استان تشکیل شده و متناسب با شرایط با برگزاری جلسات متعدد شورای قضایی، شورای معاونین، شورای مدیران، شورای پیشگیری از وقوع جرم برای چاره جویی و آسیب شناسی در راستای رفع مشکلات و اصلاح و بهبود روندهای موجود با استفاده از ظرفیت‌های استانی و ملی اقدام خواهد شد.
در این نشست، اجرای دقیق بندهای دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان ها، دستورالعمل نظارت بر زندانیان دارای محکومیت مالی، حضور منظم قضات در زندان ها، ساماندهی شرایط بازداشت موقت‌ها و ابقای قرار تامین‌ها با نظارت مستقیم دادستان‌های استان، اجرای کامل قانون کاهش مجازات حبس تعزیزی و استفاده حداکثری از تخفیف مجازات حبس و نهادهای ارفاقی، تسریع در رسیدگی به پرون…

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

سرپرست دانشگاه هشدار داد : فاز سوم کرونا در راه است

دکتر فتحی : کرونا نباید برای مردم یک امر عادی تلقی شود / کرونا همچنان …

اعضای بازداشتی شورای روستا و دهیاری محمودآباد کرج چه کسانی هستند؟

آیین باو ر- جواد یاوری معاون دادستان عمومی و انقلاب کرج از بازداشت تعدادی از …

مردم می گویند درختان را قطع نکنید/نماینده شورا می گوید اعتراض هدفدار است !

مهدی حاجی قاسمی:شهردار کرج پیوست ها و شرایط احداث زیرگذر جمهوری را به اطلاع مردم …

دیدگاهتان را بنویسید