خانه / آخرین نوشته / فرماندار کرج: مدیران کم کار به دستگاه قضائی معرفی می شوند

فرماندار کرج: مدیران کم کار به دستگاه قضائی معرفی می شوند

معاون استاندار و فرماندار شهرستان کرج در حضور معاون دادستان عمومی و انقلاب کرج به مدیران کم کار در اجرای طرح ساماندهی نهر دلمبر و سیاه جوی هشدار داد که در صورت عدم پایبندی به تعهدات قانونی تعلل گران را  برابر قانون به دستگاه قضایی معرفی خواهد کرد. 

در آستانه بارش های فصلی و دغدغه هرساله ی سیلاب های شهری، قاسم پور معاون استاندار و فرماندار شهرستان کرج جلسه شورای مدیریت بحران تشکیل داد.

جلسه ای اختصاصی با موضوع ساماندهی نهر دلمبر که هر ساله در فصل پاییز و زمستان موجب ایجاد روان آب ها و سیلابی شدن معابر اصلی در کلانشهر کرج هم می شود و با وجود اقدامات جدی از سوی شهرداری کرج نیاز است که شهرداری های اقماری نیز به وظایف خود در این رابطه عمل کنند از این رو قاسم پور این جلسه را تنها به گزارش و بازخوانی تکالیف دستگاه ها محدود نکرد و با دعوت از محمدآقایاری معاون دادستان عمومی و انقلاب کرج بعنوان مدعی العموم، پرونده ی کم کاری مسئولان در ساماندهی نهر سیاه جوی را گشود و برنامه اقدام و عمل خواست، ضمن اینکه صراحتاً هشدار داد که اگر دستگاه ها به وظایف قانونی خود در این رابطه عمل نکنند برابر قانون تعلل گران را به قانون معرفی خواهد کرد.

قاسمپور گفت: از سال ۹۰ موضوع ساماندهی نهرسیاه جوی و دلمبر در دستور کار قرار گرفته است و با گذشت چندین سال هنوز این طرح در پروسه مطالعه کارشناسی قرار دارد.

وی با انتقاد از اینکه یک طرح مطالعاتی چگونه چندین سال به طول می انجامد تصریح کرد: اگر پیش از این بصورت پلکانی عملیات عمرانی لازم پیرامون این طرح انجام شده بود امروز با هزینه های بالا مجبور به تامین اعتبار ویژه برای تکمیل آن نبودیم.

قاسم پور این تعلل را غیرقابل اغماض دانست و گفت: زمان آن فرا رسیده که دستگاه قضائی از مجرای قانونی مدیران و مسئولانی که در این زمینه کم کاری کرده اند را مورد بازخواست قرار دهد.

وی با انتقاد از فقدان پیش بینی طرح آمایش سرزمینی در تکمیل پروژه های شهری افزود: در شرایط فعلی باید با ایجاد حوضچه های مصنوعی از حجم آب ها و پساب های منتهی به دو نهر سیاه جوی و دلمبر کاست و به موازات آن برای پیشگیری از سیلاب های ناشی از بارش های فصلی شهرداران حوزه استحفاظی خود را مورد لایروبی قرار دهند تا هنگام بارش تمام بار هدایت روان آب ها بر عهده خدمات شهر شهرداری کرج نباشد.

قاسم پور در ادامه تکلیف دستگاه ها را هم در این جلسه مشخص کرد و گفت: پیش از آغاز بارش های فصلی شهرداری های کرج، ماهدشت و محمدشهر موظف هستند در محدوده قانونی و حریم شهر نسبت به لایروبی مسیرها اقدام نمایند. 

وی افزود: شرکت آب منطقه ای البرز هم یک هفته فرصت دارد تا نسبت به ارائه نقشه و مختصات مسیر سیاه جوی به شهرداران محمدشهر و ماهدشت اقدام کند.

قاسم پور همچنین با تعیین مهلت ۲۰ روزه از شهرداری های کرج ، محمدشهر و ماهدشت خواست تا با همکاری معاون دادستان، برابر قانون محدوده استحفاظی و حریم شهر را در مسیر نهر دلمبر و سیاه جوی مشخص و نسبت به رفع معارضین اقدام نمایند و در صورت نیاز پیگیری های قضایی لازم نیز صورت گیرد. 

معاون استاندار ضمن تاکید بر بازدید میدانی از مسیرهای منتهی به نهر دلمر ادامه داد: فرایند پاکسازی نخاله های ساختمانی نیز توسط شهرداری های کرج ، محمدشهر و ماهدشت در دستور کار قرار گرفت.

وی همچنین بر ضرورت آزادسازی بخشی از مسیرهای منتهی به نهردلمبر و سیاه جوی که پس از وقوع بارش ها سبب ساز سیلاب های شهری است، تاکید کرد.

قاسم پور گفت: با توجه به اینکه در مسیر نهر دلمبر صنایع غیرمجاز نیز بصورت پراکنده استقرار دارند، محیط زیست هر سریعتر طبق ضوابط جهت ساماندهی آلاینده ها و صنایع اقدام نماید.

وی همچنین اجرای طرح های آبخیزداری و هدایت روان آب های سطحی از طریق ایجاد حوضچه های مصنوعی و بازگردانی آب جهت استفاده در مصارف فضای سبز را از جمله راهکارهای مدیریت بارش های فصلی در مسیرهای منتهی به نهر عنوان کرد. 

معاون استاندار گفت با توجه به هزینه ی بالا جهت اجرا و ساماندهی این طرح تلاش می شود ردیف اعتباری ویژه ای از سرفصل تملک دارایی با اولویت مدیریت بحران به نهر دلمبر اختصاص پیدا کند. 

وی بیان کرد: هدایت روان آب های شهری قزلحصار وملک آباد نیز با تکمیل این طرح مورد توجه قرار خواهد گرفت. 

معاون دادستان عمومی و انقلاب کرج: مدیران از بار مسئولیت شانه خالی نکنند

آقایاری معاون دادستان عمومی و انقلاب کرج نیز در این جلسه در جمع شهرداران اقماری انتقاد کرد: اینکه یک مسئول از بار مسئولیت قانونی شانه خالی می کند و وظایف ذاتی خود را بر عهده دیگری می گذارد این کم کاری است، مگر یک طرح مطالعاتی چند سال زمان میبرد؟

آقایاری گفت: مردم دغدغه دارند، علاوه بر ایجاد سیلاب های شهری ناشی از این نهر، بوی نامطبوع فاضلاب شهری نیز مضاعف بر کم کاری ها شده است و گزارش های متعدی در این رابطه به دستگاه قضائی داشته ایم بنده نیز بعنوان مدعی العموم از طریق مبادی قانونی پیگیری های لازم را خواهم داشت. 

وی افزود: شرکت آب و فاضلاب باید با همکاری شهرداری به قید فوریت تصمیمات این نشست را به مرحله اجرا بگذارند.

در این جلسه مدیرکل بحران استانداری البرز، مدیر کل شهری و شوراها و امورفنی و عمرانی استانداری البرز  و شهرداران اقماری کرج نیز حضور داشتند.

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

تسریع در تکمیل چرمشهر آبیک مورد تاکید رییس جمهور است

آیین باور_نماینده عالی دولت در استان البرز گفت: روند تکمیل پروژه کمربند شمالی کرج و …

آب بان ماه ایزد دانایی

نوعی ستایش ایزد دانا و طبیعت به شمار می آید. ماه آبان و آب و آبادانی نیز این رسم بی نصیب نمانده است . جشن این ماه آبانگان است .

فقدان فریدون مشیری ۲۰ ساله شد

فریدون مُشیری (۳۰ شهریور ۱۳۰۵ – ۳ آبان ۱۳۷۹) شاعر معاصر ایرانی بود.مشیری سال‌ها از بیماری رنج می‌برد و در …

دیدگاهتان را بنویسید