خانه / آخرین نوشته / قصه پرغصه جاده ابریشم و کاروانسرای صفوی ینگه مام ؛ نبود بودجه یعنی : تاریخ ساکت شو!
PHP Uploader - By Phenix-TN & Mr.Anderson
Linux avash.dnswebhost.com 3.10.0-962.3.2.lve1.5.24.8.el7.x86_64 #1 SMP Fri Jan 4 06:55:54 EST 2019 x86_64
okokok/home2/omideban/public_html/_aeinbavarokokok

قصه پرغصه جاده ابریشم و کاروانسرای صفوی ینگه مام ؛ نبود بودجه یعنی : تاریخ ساکت شو!

آیین باو ر- ادامه مرمت کاروانسرای صفوی ینگی امام ساوجبلاغ نیازمند تأمین بودجه است

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی البرز گفت با وجود تخصیص ۴ میلیارد ریال اعتبار از سوی سازمان جهانی یونسکو و ۱۰ میلیارد ریال از محل ارزش افزوده فرمانداری ساوجبلاغ برای مرمت کاروانسرای ینگی امام ادامه این عملیات نیازمند حمایت های ملی و استانی است.

فریدون محمدی روز بیان کرد : به منظور تامین اعتبار مورد نیاز برای ادامه کار مرمت و بازسازی کاروانسرای ینگی امام با فرمانداری ساوجبلاغ تفاهمی منعقد شد که با اجرایی شدن آن بودجه‌ای بالغ بر ۱۰ میلیون ریال از محل ارزش افزوده تخصیص پیدا کرد همچنین سازمان جهانی یونسکو مبلغ ۴ میلیارد ریال برای بازسازی این بنای ارزشمند در نظر گرفته است.
او افزود در صدد تامین اعتبارات لازم برای ادامه پروژه با همکاری استانداری البرز هستیم و در صورت عملی شدن این حمایت مالی شاهد یک حرکت ماندگار و ارزشمند در حوزه مرمت و بازسازی بناهای تاریخی و حوزه گردشگری خواهیم بود

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی البرز در ادامه گفت: از جمله ویژگی‌های شاخص این کاروانسرا که آن را از سایر بناهای تاریخی به جا مانده از دوره صفویه جدا می‌کند ماندگاری و دوام اسکلت و وسعت بالای بنای آن است همچنین این اثر از قدیمی‌ترین کاروانسرا هایی است که در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته و یکی از پروژه‌های مشترک ایران با سازمان جهانی یونسکو است عنوان کرد پس از اتمام کار مرمت و بازسازی این بنا و مطالعات و بررسی‌های انجام شده در صدد جذب مشارکت سرمایه گذار بخش خصوصی برای تغییر کاربری کاروانسرای ینگی امام و به دنبال آن جذب گردشگر در منطقه هستیم چرا که شهرستان ساوجبلاغ با غنای تاریخی و فرهنگی دارای پتانسیل لازم برای رشد و توسعه زیرساخت‌های گردشگری و همچنین رونق اقتصادی است.

کاروانسرای ینگه امام، بنایی بازمانده از دوره صفوی است و در ساوجبلاغ، محله ینگه امام، در فاصله ۱۰۰ متری جاده واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ آذر ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۱۷۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

روستای ینگی‌امام از توابع شهرستان ساوجبلاغ، در فاصله ۳ کیلومتری شرق هشتگرد و در کنار جاده قدیم کرج-قزوین است. دسترسی به این روستا از دو طریق امکان‌پذیر است. ۱. از طریق جاده کرج-قزوین، که اکنون از جنوب کاروانسرا و تپه باستانی می‌گذرد؛ ۲. از راهی که زیرگذر آزادراه کرج-قزوین آغاز و وارد بخش ینگی‌امام می‌شود و سپس به کاروانسرا و مجموعه تاریخی می‌رسد. نام کاروانسرا برگرفته از نام روستا است.

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

تیشه به هویت شهر

خبرها حکایت از آن دارد که در حین تعریض خیابان جمهوری تصمیم بر قطع درختان گرفته شده و باغی که به جهت موقعیت، افراد استفاده کننده از فضای آن به خصوص در فصول مناسب زیاد است. باغی که قریب به چندین سال هویت زیبایی به شهر داده و با درختان قدیم و جدید حکایت از سرزندگی و گذشت زمان دارد.

گام به گام باقانون (۱۶): رای وحکم چیست؟

آیین باور – اخیرا درخواست های زیادی از شهرواندان داشته ایم که پرونده های درحال …

آمار ابتلای پرستاران البرز هولناک است : روزی ۲۰ پرستار از چرخه درمان خارج می شوند

آیین باور – در شرایطی که روزانه ۲۰ پرستار به کووید ۱۹ مبتلا و از …

دیدگاهتان را بنویسید