خانه / آخرین نوشته / غربالگری رایگان برای افراد بالای ۳۰ سال

غربالگری رایگان برای افراد بالای ۳۰ سال

آیین باور- معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی البرزگفت: افراد بالای ۳۰ سال می‌توانند از خدمات رایگان غربالگری بیماری های زمینه ای بهره مند شوند.افراد بالای ۳۰ سال می‌توانند با رعایت پروتکل های بهداشتی از خدمات رایگان غربالگری دیابت در مراکز خدمات جامع سلامت بهره مند شوند.

به مناسبت هفته ملی دیابت دکتر شهاب مستوفی  معاون بهداشت گفت:همگام با مراقبت های ادغام یافته بیماری های غیرواگیر در نظام سلامت، برای شناسایی بیماری دیابت در افراد بالای ۳۰ سال، در مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه های سلامت و خانه های بهداشت آزمایش قند و چربی به صورت رایگان انجام می شود. پس از شناسایی، افراد مبتلا به دیابت، پره دیابت، فشارخون بالا، چربی خون بالا  و چاق توسط تیم سلامت متشکل از مراقبان سلامت، بهورزان، پزشکان، و کارشناسان تغذیه مراقبت و پیگیری می شوند. 
براساس مطالعه Steps 2016 شیوع دیابت در استان البرز ،  ۱۵.۶درصد در جمعیت زنان بالای ۲۵سال و ۱۰ درصد در جمعیت مردان بالای ۲۵ سال است.  ۸۰ درصد مبتلایان به دیابت از بیماری خود آگاهی دارند، ۷۳.۵  درصد مبتلایان تحت پوشش هستند و یک سوم مبتلایان مراقبت موثر دریافت می کنند.
دکتر مستوفی افزود: با توجه به شیوع کووید -۱۹ و نقشی که بیماری دیابت به عنوان بیماری زمینه ای در بروز موارد شدید و مرگ و میر در بیماران مبتلا به کرونا دارد، اهمیت شناسایی و مراقبت زودتر بیماران مبتلا به دیابت بیشتر از پیش احساس می شود. افراد بالای ۳۰ سال می‌توانند با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی از خدمات رایگان غربالگری دیابت در مراکز خدمات جامع سلامت استفاده کنند. به افراد مبتلا به دیابت نیز توصیه می شود با مصرف منظم داروهای خود طبق نظر پزشک و بررسی منظم قند خون بیماری خود را تحت کنترل قرار داده و درصورت عدم کنترل قند خون با رعایت پروتکل های بهداشتی برای ویزیت پزشک به مراکز خدمات جامع سلامت مراجعه نمایند.

وی  در انتها به شهروندان توصیه کرد برای پیشگیری از کلیه بیماری های غیرواگیر مزمن به ویژه بیماری دیابت، شیوه زندگی سالم را با تغذیه سالم، ورزش و اجتناب از مصرف دخانیات رعایت کنند.

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

افزایش ۵ برابری آمار فوت و ابتلای کرونا در البرز

آیین باور_ اطلاعیه شماره (۲) کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی مدیریت بیماری کرونا استان البرزدر …

تئاتر بچه های مسجد جریانی پویا و متعهد

آیین باور: تئاتر بچه های مسجد جریانی پویاست که می تواند به تئاتر متعهد جانی …

روز جهانی قربانیان ترافیک گرامی باد

Covidiot نوع مدرنی از (Idiot) ابلهان هستند که اصول قرنطینه را رعایت نمیکند و به این شکل جان خود و دیگران را به خطر می اندازد. روزتان مبارک

دیدگاهتان را بنویسید