???????? ???????????? ?????????? ???????? ???????? ????????????
خانه / آخرین نوشته / هفدهم آذر “روز فرهنگی هشتگرد” نام گرفت

هفدهم آذر “روز فرهنگی هشتگرد” نام گرفت

آیین باور_ پیام مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان البرز به مناسبت تصویب روز فرهنگی هشتگرد در شورای فرهنگ عمومی
شهر هشتگرد به عنوان مرکز شهرستان ساوجبلاغ با فرهنگی بومی و کهن دارای ابنیه تاریخی و آثار طبیعی متعددی است که این مهم به عنوان جاذبه های گردشگری حائز اهمیت بسیاری است.
وجود روستاهای نمونه و هدف گردشگری بسیاری همچون برغان، بقاع متبرکه، روستاهای زیبا، مناظر دلنشین، غارهایی به قدمت تاریخ و چشمه های روشن و جوشان، آبشار های زیبا، درختان کهنسال، صنایع دستی و هنرهای سنتی گوناگون و امکانات توریستی و تفریحی جاذبه های فرهنگی، تاریخی، طبیعی، کشاورزی، صنعتی، پوشش گیاهی و جانوری متنوعی را در خود جای داده که نشان از تمدنی کهن در این خطه پربار و ارزشمند است.
پیشنهاد نامگذاری هفدهم آذر روز ثبت کاروانسرای تاریخی ینگی امام در فهرست آثار ملی به عنوان “روز فرهنگی هشتگرد” که به عنوان یکی از شاخص ترین و ارزشمند ترین آثار موجود در استان البرز است و با قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم همچون نگینی بر تارک تاریخ و فرهنگ این شهرستان می درخشد و با اختصاص بودجه ای از طرف سازمان جهانی یونسکو بخش هایی از آن مرمت شده و مراحل ثبت آن در فهرست آثار جهانی در حال پیگیری است، به حق از جمله برنامه های ارزنده و شایسته ای بود که این مهم جز در سایه توجهات ویژه و اثرگذار و درایت و نیک اندیشی امام جمعه محترم شهرستان ساوجبلاغ در کسوت ریاست شورای فرهنگ عمومی، فرماندار، شهردار، اعضای محترم شورای اسلامی شهر هشتگرد و مدیران سایر ادرات امکانپذیر نبود.
ضمن تبریک ویژه خدمت مردم شریف و فرهنگ دوست شهر هشتگرد و با نظر به حسن توجه و اهتمام ویژه دستگاه های مرتبط و اجرایی و تصویب “روز فرهنگی هشتگرد” امید است شاهد پیشرفت روزافزون در ابعاد مختلف فرهنگی، تاریخی این شهر باشیم و خاصه اثرات آن در معرفی و شناساندن هر چه بیشتر فرهنگ، سنن و ارزش های تاریخی و طبیعی هشتگرد به مسافران و گردشگران مشهود باشد.

کاروانسرای ینگه مام:اهمیت و زیبایی کاروانسرای ینگی امام به حدی است که وصف آن علاوه بر سفرنامه‌های ایرانی به سفرنامه‌های خارجی نیز سرایت کرده‌است. به عنوان نمونه لرد کرزن نایب‌السلطنه هندوستان در سفر خود طی سالهای ۱۸۸۵و ۱۸۹۵میلادی و «یوشیدا ماساهارو» نخستین فرستاده دولت ژاپن به ایران در عصر قاجار از تناسب و زیبایی تحسین برانگیز این کاروانسرا سخن به میان آورده‌اند. میرزا حسین فراهانی در سفرنامه خود ضمن شرح مسیر راه تهران تا قزوین می‌نویسد: «کاروانسرای ینگی امام شش اتاق بزرگ و کوچک پاکیزه سفید کاری شده دارد که همه را فرش کرده و مبل گذاشته‌اند و منزلگاه مسافران محترم است. جلوی این کاروانسرا باغ بزرگی ساخته شده که قریب به دوازده جریب است و صحن کاروانسرا مشتمل بر سه ایوان و بیست و چهار حجره‌است که همه حجره‌ها اتاق شده و بعضی اتاقها حصیر فرش و مبل مختصری دارد که منزلگاه مسافران است.

درباره ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

مطلب پیشنهادی

آماده باش گرمخانه های سراسر کشور، موج سرما در راه است

آیین باور_ با توجه به ورود موج جدید سرما در نامه‌ای به معاونین عمرانی استانداری …

پیکر زخم خورده کاخ تاریخی شهرستانک تیمار می شود

آیین باور – «با توجه به واگذاری کاخ شهرستانک به سرمایه‌گذار بومی بخش خصوصی، عملیات …

تشکیل کمیته سند راهبرد‌ی توسعه گردشگر‌ی البرز، روزنه ای برای رشد

آیین باور -فریدون محمدی مدیر‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگر‌ی و صنایع‌دستی البرز از پیگیری طرح تشکیل کمیته …

دیدگاهتان را بنویسید