???????? ???????????? ?????????? ???????? ???????? ????????????
خانه / آخرین نوشته / مرگ ساعی مرگ منش جنگلبانی

مرگ ساعی مرگ منش جنگلبانی

به قلم بیت الله محمودی

امروز چهارم دی ماه، سالروز درگذشت مهندس کریم ساعی بنیانگذار علوم منابع طبیعی، موسس رشته جنگلداری و بنیانگذار تشکیلات جنگلبانی ایران است. ۶۸ سال پیش او در سن ۴۲ سالگی در راه بازگشت از یک مأموریت پژوهشی از شیراز به تهران در اثر سقوط هواپیمای مسافربری جان خود را از دست می دهد.

ساعی به طور خلاصه در همه ابعاد آموزشی، پژوهشی و اجرایی حوزه جنگلداری کشور اولین و منحصربفرد بود. اولین استاد جنگل، اولین برآورد از مساحت جنگل های کشور، اولین کتاب تخصصی جنگل، اولین مقررات و قوانین حوزه جنگل و اولین مدیر اجرایی جنگلداری کشور.

اگر چه وی نبوغ علمی بسیاری داشت و دوره ای که در فرانسه تحصیل می کرد نشریه فرانسوی روودوبوآ با معرفی زندگینامه اش او را یکی از نوابغ علمی جهان معرفی می کند که استعداد حیرت انگیزی در علوم مهندسی، ریاضیات و هنر دارد. اما این منش و همت آکادمیک، عشق به جنگل و توسعه فضای سبز مهین بود که او را برای همیشه در تاریخ منابع طبیعی ایران ماندگار کرده است.

ساعی وقتی وارد دانشگاه برکلی کالیفرنیا می شود، رشته جنگل را برای ادامه تحصیل انتخاب می کند. وقتی رئیس دانشکده به او پیشنهاد تحصیلات مهندسی را می دهد به او می گوید” از کودکی عاشق درخت و جنگل بوده است و چون ایران کشوری خشک است و پوشش جنگلی اندکی دارد، تصمیم دارد پس از بازگشت به ایران در زمینه جنگلداری به مهین خدمت کرده و ایران را سرسبز کند”.

اگر هنوز بیش از ۱۲ میلیون هکتار جنگل در نواحی رویشی پنج گانه کشور داریم، اگر در حین عبور و قدم زدن در خیابان ولیعصر، مجذوب شکوه و طراوت چنارهای آن می شویم، اگر برای لحظاتی در پارک ساعی تهران و دهها فضای سبز شهری در شهرهای مختلف کشور لذت توقف و نظاره مناظر سبز را پیدا می کنیم، باید بدانیم اینها میراث ماندگار کسی است که تنها ۱۴ سال فرصت کار و اثر بخشی را پیدا کرده بود.

استاد محمد طباطبایی در خاطرات خود نقل می کند وقتی مهندس ساعی در اتاقش مشغول مطالعه بود یکی از دوستانش از او دعوت می کند تا سری به مکان های تفریحی پاریس بزنند، ساعی در جواب او می گوید “ما هر دو از ایران آمده ایم و می دانیم که مردم کشور ما بسیار کم بضاعت و فقیر هستند اما با این حال هزینه من و شما را پرداخت می کنند تا به فرانسه بیاییم و درس بخوانیم و انسان وارد و کارآمدی شویم تا برگردیم به مملکتمان خدمت کنیم نه اینکه وقت مان را به خوشگذارنی هدر دهیم”.

ماجرای چگونگی درگذشت استاد ساعی که دکتر محمد ابراهیم پاریزی باستانی نویسنده و تاریخ شناس بزرگ و فقید کشور روایت کرده است خود گواهی است بر عشق و اراده سترگ این بزرگ مرد برای حفظ و حراست از جنگل های ایران. دکتر پاریزی باستانی می گوید: ” زمانی که در شیراز در هواپیما نشسته بودم و چند دقیقه ای به پرواز مانده بود مردی با کت و شلوار اتوکشیده بالا آمد و رو به مسافران گفت من مسئولیتی در جنگل‌داری کشور دارم و چند ساعت پیش به من خبر دادند یک هیأت خارجی مهم مرتبط با کارم به تهران آمده‌اند و قصد مذاکره دارند و حضور من در این مذاکرات ضروری است. از طرفی هواپیما هم جای اضافه ندارد. هر‌کس که بلیت خودش را به من بدهد، من همین الان هزینه بلیت برگشت و یک هفته اقامت و تفریح در بهترین هتل شیراز را به او می‌دهم. من بلند شدم و گفتم من بلیتم را به شما می‌دهم، از لطف شما هم ممنونم، خواهرم اینجاست و به هتل احتیاجی ندارم شما به کارتان برسید. خلاصه هر‌چه آن مرد اصرار کرد، من چیزی قبول نکردم و به منزل خواهرم برگشتم. چند ساعتی که گذشت، رادیو اعلام کرد هواپیما سقوط کرده و مسافران از جمله مهندس ساعی، رئیس جنگل‌بانی کشور کشته شده‌اند. حالا من برای همیشه تأسف می‌خورم که چرا با دادن بلیت خودم به آن مرد که بعد از مرگش فهمیدم چه خدمات بزرگی به سرسبزی و آبادانی کشور کرده است، باعث شدم کشورم از خدمات او محروم شود و من زنده بمانم”.

به غایت واقع بینانه است اگر بگویم از منش، بینش و سبک کرداری و عملکردی او هم در حوزه دانش و هم در حوزه اجرایی و سازمانی جنگلداری کشور، سالهاست که اثری دیده نمی شود و به همین دلیل او امروز برای ما جنگلبانان تبدیل به یک اسطوره شده است. اسطوره ای که چگونه زیستن حرفه ای او در باورمان نمی گنجد و آن را فهم نمی کنیم، اما در عوض به نظاره نشستن هدر رفت منابع جنگلی کشور را بخوبی هر روزه تمرین می کنیم.

درباره ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

مطلب پیشنهادی

اولین شهرک صنایع دستی در کرج ساخته می شود

آیین باور- فریدون محمدی مدیر‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگر‌ی و صنایع‌دستی البرز از توسعه مراکز نمایشگاهی و …

نگران البرز هستیم؛اتصال گسل تهران، البرز را در معرض خطر قرار داده است

آیین باور_رییس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر …

نقشه خطر پذیری البرز تدوین شد/ ۵۴ هزار واحد روی گسل واقع شده اند

آیین باور_ مدیران استان را از مخاطرات و بحران های طبیعی آگاه شدند و شیرهای …

دیدگاهتان را بنویسید