???????? ???????????? ?????????? ???????? ???????? ????????????
خانه / آخرین نوشته / گام به گام با قانون (۲۰): غصب

گام به گام با قانون (۲۰): غصب

مشاور حقوقی: بهارداریان/مدرس دانشگاه /کارشناس ارشد حقوق خصوصی /مدیر دپارتمان حقوقی جی۵ /

                                                           غصب چیست؟

در مبحث این هفته از بحث غصب گذری خواهیم کرد تا شهروندان عزیزی که با این مشکل روبروهستند بدانند که این امر به راحتی قابل طرح در دادگاه های صالح نیزمی باشد.

طبق  ماده ۳۰۸ قانون مدنی غصب عبارت است از استیلا بر مال (حق) غیر به نحو عدوان. مورد غصب ممکن است عین، منفعت، حق و یا ترکیبی از این امور باشد. غاصب (کسی ست که مرتکب عمل غاصبانه شده) که بایستی عین (مال مورد غصب واقع شده) را به مالک رد کند در صورت تلف مال مغصوب مکلف به دادن مثل یا قیمت آن است و حتی در مورد نقص وعیب مال نیز مسئول است اگرچه مستند به فعل غاصب نباشد غاصب ضامن منافع مال مغصوب به اندازه نافع زمان تصرف خود و ایادی مابعد خود است اگرچه استیفای منفعت نکرده باشد.

 در حقیقت در اینجا عنصر معنوی استیلا بر حق غیر مورد توجه است و به محض اینکه سلطه مالک قطع وتصرف غاصب آغاز شد، غصب صورت گرفته است.  پس اگر فردی فقط مانع این شودکه فرد مالک در مال خودتصرف  کند کاروی غصب نیست و باید حتما فرد غاصب مال را تصرف کند.

غصب یعنی فردی به زور و با اعمال قدرت بر مال دیگری مسلط شود. مثلا  اگر شخصی عین مستاجره را غصب کند نسبت به مالک غصب عین است و نسبت به مستاجر ، غصب منفعت و غاصب باید اجرت المثل را به مستاجر بپردازد. (یعنی به مالک منفعت )

نکته اینکه تصرف یکی از ورثه درمال مشاع، بدون رضایت سایرین نیز غصب محسوب می شود زیرا هر جز از مال مشاع به نسبت سهم الارث متعلق به همه وراث است ولی تصرف وراث منحصر به فرد در ترکه قبل از ادای دیون متوفی غصب محسوب نمی شود.مبنای ضمان غصب در حقیقت همان تضمین حق مالک است.

اگر کسی مانع از تصرفات مالک در ملک خود شود عمل او رانمی توان غصب محسوب کرد البته  بدون آنکه ملک  را از تصرف مالک خارج کند این عمل را مزاحمت گوییم و مالک می تواند از مقامات صالح تقاضای رفع مزاحمت کند و در غصب تجاوز باید به حق غیر و به صورت نامشروع باشدو تصرفی که با رضایت مالک انجام می شود و با اذن قانون باشد را نمی توان غصب نامید.

مسولیت غاصب درباره منافع مال مغصوب طبق ماده ۳۲۳ قانون مدنی به این شکل است که اگر کسی مال مغصوب  را  ازغاصب بخرد این فرد نیز در حکم غاصب محسوب می گردد.

درباره ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

مطلب پیشنهادی

علی انصاریان هم با ابتلا به کرونا بستری شد

آیین باور -علی انصاریان یکی از فوتبالیست های کشور به دلیل ابتلا به بیماری کرونا …

آیین قدردانی از ۳۶ پژوهشگر و فناور استان البرز برگزار شد

آیین قدردانی از ۳۶ پژوهشگر و فناور استان البرز برگزار شد تقدیر از پژوهشگران دانشگاه …

آماده باش گرمخانه های سراسر کشور، موج سرما در راه است

آیین باور_ با توجه به ورود موج جدید سرما در نامه‌ای به معاونین عمرانی استانداری …

دیدگاهتان را بنویسید