???????? ???????????? ?????????? ???????? ???????? ????????????
خانه / آخرین نوشته / بهزیستی استان البرز مجری طرح بهبود و مراقبت روابط خانواده می شود

بهزیستی استان البرز مجری طرح بهبود و مراقبت روابط خانواده می شود

آیین باور- طرح بهبود و مراقبت روابط خانواده در 5 سال اول زندگی با محوریت و تسهیل گری مراکز مثبت زندگی و مشارکت مراکز مشاوره روانشناختی عمومی و خانواده , مراکز سلامت روان محلی و پایگاههای سلامت اجتماعی در راستای تحکیم بنیان خانواده وکنترل و کاهش طلاق با نظارت و راهبری معاونت توسعه پیشگیری بهزیستی استان البرز اجرا می شود.

یکی از مهمترین عوامل موثر در توسعه پایدار جامعه داشتن سلامت روان در خانواده و به تبع آن درجامعه است.

داشتن خانواده سالم و توانا یعنی نیروی سلامت و پویا که می تواند در برنامه ریزی های اجتماعی نقش مهی ایفا کند.

انتخاب فرد مناسب برای ازدواج جامعه را از ابتلا به آسیب هاو بحرانهای خانوادگی و اجتماعی مصون میسازدو از آنجا که انتخاب فرد مناسب به آگاهی و شناخت نیاز دارد لذا ارائه آموزش به جوانان در شرف ازدواج و یا مزدوجین در سالهای ابتدایی زندگی زناشویی بسیار لازم است.

بسياري از طلاقها به اين دليل رخ ميدهند كه زوجين براي ازدواج آماده نبوده و در نتيجه تصميمات ناپخته اي گرفته اند.

آموزش هاي پيشگيرانه پيش از ازدواج و آموزش زندگي خانواده با هدف شناخت صحيح از يكديگر در آغاز زندگي مشترك و كسب مهارت هاي ارتباطي لازم براي زندگي مشترك و تشویق زوجین برای دریافت این آموزش ها و خدمات در استان البرز در حوزه مشاوره و خانواده به دقت و با حساسیت در حال اجراست وبررسی ها نشان داده که در کاهش تعارضات و افزایش رضایت مندی و پایداری خانواده و ایجاد ارتباط موثر و کارا موثر بوده است.

به منظور تحکیم و تعالی جایگاه خانواده و پیشگیری از تعارضات و آسیبهای ناشی از طرح آزمایشی “مراقبت و بهبود خانواده در ۵ سال اول ازدواج ” فاز اول سال اول زندگی مشترک درشهرستان ساوجبلاغ استان البرز و شهرستان اسلامشهر استان تهران در سال ۱۴۰۰ اجرا می شود.

رویکرد اساسی این برنامه ازدواج آگاهانه زندگی مشترک با کمترین تعارض، افزایش رضایتمندی زناشویی و پایداری زندگی مشترک می باشد.
در این طرح کلیه زوجین که درسال ۱۳۹۹ و۱۴۰۰ در شهرستان ساوجبلاغ ازدواج کرده اند با مشارکت ارگان ها ذی ربط(اداره ثبت اسنادو املاک _ دفاتر ثبت ازدواج، دانشگاه علوم پزشکی – شبکه بهداشت ) انجام خواهد شد.

راهبردهای پنجگانه در اجرای این طرح مد نظر بوده که عبارتند از: تربيت مربيان خانواده، روانشناسان، تسهيلگران، مددكاران – اقدامات اجتماع محور محلي- شناسايي زوجين در آستانه ازدواج – حمايت هاي رواني – اجتماعي به زوجين شناسايي در آستانه ازدواج و سال اول زندگي مشترك و سطح بندي خدمات و استقرار نظام ارجاع اجرای طرح بهبود و مراقبت روابط خانواده درحين و بعد از ازدواج با اولويت مداخلات پيشگیرانه باهمكاري خانواده , ارائه دهندگان خدمات اوليه و توسط متخصصان حرفه اي اجرا مي گردد.

هدف از اجرای این طرح كمك به ازدواج آگاهانه، حفظ و ارتقاء كيفيت زندگي مشترك و كاهش تعارضات شديد خانوادگي برای افراد به خصوص برای زوجین با ریسک بالا و درگیر با مشکلاتی از قبیل اعتیاد , دارای انواع اختلالات روانی یا جسمی مزمن , دارای سابقه خودکشی , چند همسری و …. است و در صورت بروز اختلافات با دریافت خدمات تخصصی چنانچه سازش ميسر شد زندگی با کيفيت ترو کار آمد تر و در صورتي كه جدایی اجتناب ناپذیر بود در رفع چالش هاي زندگي بعد از طلاق و مشکلات فرزندان مشترک با هدف سازگاری بهتربا شرایط جدید است.

این طرح پس برگزاری ۴ کارگاه آماده سازی با موضوعات ( تربت مدرس _ تسهیلگری _ مددکاری و تربیت مشاورنیروهای مراکز مثبت زندگی ومراکز مرتبط وهماهنگی های لازم با ارگان های همکار، اجرا خواهد شد.

در حال حاضر در حال آماده سازی و برگزاری کارگاههای آموزشی نیروهای مجری طرح هستیم .

درباره ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

مطلب پیشنهادی

پیام های آموزشی در خصوص واکسن کرونا ویژه افراد بالای 70 سال

آیین باور- تزریق واکسن باعث می شود سیستم ایمنی بدن در صورت ورود عامل عفونی …

باورهای غلط و حقایق درباره واکسن های کووید 19

یکی از عللی که برخی از افراد را در واکسن زدن دچار تردید می نماید …

عرصه و حریم تپه باستانی عرب‌آباد ساوجبلاغ، آزاد شد

آیین باور_ فرمانده یگان‌حفاظت میراث‌فرهنگی البرز از آزاد‌سازی عرصه و حریم تپه باستانی عرب‌آباد قوهه …

پاسخی بگذارید