???????? ???????????? ?????????? ???????? ???????? ????????????
خانه / گردشگری / محور توریستی-تفریحی در نظرآباد با ظرفیت ملی-جهانی

محور توریستی-تفریحی در نظرآباد با ظرفیت ملی-جهانی

 

یادداشت -مهندس گروسی

گردشگری از مهم ترین صنایع در حال رشد و یکی از جریان های جهانی است که امور اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را با هم ترکیب کرده است. امروزه صنعت گردشگری به عنوان یکی از منابع درآمد پایدار برای شهرها می باشد، لذا  با تقویت و ایجاد بسترهای مناسب این صنعت می توان به رشد و توسعه شهرها دست یافت. از سوی دیگر  صنعت گردشگری به منزله اهرمی قدرتمند در الگوی توسعه مورد تایید قرار گرفته است. در کشوری مثل ایران که در حال توسعه می باشد، بخش مهمی از فعالیت های اقتصادی و تولیدی را می توان به صنعت گردشگری اختصاص داد که این امر می تواند با تکیه بر نیروی قدرتمند گردشگری و تاثیرات اقتصادی آن، تغییرات اساسی و تحولات عظیمی در اقتصاد کشورهای مختلف ایجاد کند. توسعه گردشگری در کشور ایران از یک طرف که جاذبه های فراوان گردشگری دارد و از طرف دیگر اتکای بیش از حدی به درآمد های نفتی دارد، می تواند با برنامه ریزی اصولی و مناسب و شناسایی فرصت ها و محدودیت های گردشگری نقش موثری در توسعه مناطق مختلف شهری و روستایی و در نتیجه توسعه ملی و تنوع بخشی به اقتصاد ملی بر عهده داشته باشد. استان البرز به عنوان یکی از استان های استراتژیک از نظر موقعیت جغرافیایی شرایط بسیار مطلوبی دارد.  منتها باید توجه داشت که گردشگری زیرساخت هایی را برای شروع و توسعه نیاز دارد در واقع وجود زیرساخت های مناسب و توزیع مناسب خدمات در جذب گردشگران به طرف مکان های مستعد گردشگری بسیار تعیین کننده است. مقصود از امکانات یا جاذبه ها تشکیلات یا مکان هایی می باشد که به منظور تامین خواسته های گردشگران به وجود می آید و آنها می توانند از این امکانات استفاده و گردش نمایند. در این میان شهرستان نظرآباد شرایط خاصی برای گردشگری و برنامه ریزی در این زمینه برخوردار می باشد.

محوطه باستانی ازبکی به عنوان یکی از قدیمی ترین سکونت گاه های انسانی کشف شده در دنیا، تالاب فصلی صالحیه و فرودگاه آموزش پرواز آزادی  می توانند به عنوان جاذبه های منحصر به فرد تاریخی-طبیعی-مدرن،  محوریت و مبنای برنامه ریزی گردشگری در شهرستان نظرآباد و استان البرز قرار بگیرند.

 

اگر بخواهیم ابعادی از عرضه گردشگری در استان البرز با محوریت محوطه باستانی ازبکی- تالاب صالحیه- فرودگاه آزادی ارائه دهیم می توان به مدلی که از سوی گان (Gunn) ارائه شده استناد کرد  که عرضه گردشگری مطلوب را در ۵ بعد جاذبه ها، حمل و نقل، اطلاعات، تبلیغات و خدمات می بیند.

با توجه به ابعاد این مدل و همچنین مراکز پرتراکم جمعیتی در مجاورت استان البرز و مسیرهای دسترسی می توان پیشنهاد ایجاد یک مرکز توریستی-تفریحی را در این منطقه با ظرفیت توریست پذیری ملی و بین المللی ارائه داد.

 

کلمات کلیدی: گردشگری، توریسم، نظرآباد، استان البرز، زیرساخت، برنامه ریزی، جاذبه گردشگری، مرکز توریستی-تفریحی

 

درباره ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

مطلب پیشنهادی

پایش اقامتگاه‌ها‌ی‌ بوم‌گرد‌ی البرز در ایام نو‌‌روز

آیین باور _ سر‌پرست‌ معاونت سرمایه‌گذاری و رئیس کمیته مقابله با کرونا در ستاد اجرایی …

توزیع رایگان اقلام بهداشتی در میان گردشگر‌ان نو‌روز‌ی

آیین باور_ مدیر‌کل میر‌اث‌فرهنگی، گردشگر‌ی و صنایع‌دستی البرز از تهیه‌ و توزیع رایگان اقلام بهداشتی …

نخستین کرج گردی با حضور خبرنگاران برگزار شد

آیین باور_ اولین تور کرج‌گرد‌ی همزمان با باز‌گشایی اماکن تاریخی و با حضور تعدادی از …

دیدگاهتان را بنویسید