خانه / خبر / البرز مرکزی: سوتک بهشت پنهان

البرز مرکزی: سوتک بهشت پنهان


 

 

آیین باور – یکی از نواحی بسیار زیبا، دیدنی و نسبتا بکر ایران، منطقه حفاظت شده البرز جنوبی است که در سال ۱۳۴۶ هجری شمسی برابر مصوبه قانون شورای عالی شکاربانی و نظارت بر صید با بعنوان منطقه حفاظت شده اعلام و تحت کنترل محیط زیست قرار گرفت.


۶۳۰۰۰هکتار از مساحت ۳۳۹۰۰۰هکتاری منطقه حفاظت شده البرز مرکزی در حوزه شهرستان کرج قرار دارد. این منطقه بواسطه برخورداری از تنوع ارزشمند بوم شناختی و گونه های غنی گیاهی و جانوری در نوع خود کم نظیر است. این منطقه با داشتن بیش از ۳۰ سال سابقه حفاظتی، به جهت تنوع فون و فلور از جایگاه ویژه ای برخوردار است.
تاکنون بیش از ۱۸۲ گونه گیاهی و ۲۵ گونه پستاندار در آن شناسایی گردیده است. همچنین علاوه بر دو شهر بزرگ تهران و کرج و روستاهای اطراف، تعداد ۲۹ روستا در داخل منطقه حفاظت شده واقع گردیده که ضریب آسیب پذیری منطقه را بالا برده و بازده مامورین حفاظتی را تقلیل می دهد.
اما سوتک : در این منطقه ناحیه ای وجود دارد که در بطن منطقه حفاظت شده البرز جنوبی واقع شده است. منطقه امن سوتک جلوه ای از صنع و الطاف بی کران خالق هستی را به نمایش می گذارد.
به نظر می رسد علت نامگذاری آن بواسطه وجود چشمه های آب و نهرهای کم نظیرش باشد (سو= آب و تک= بی همتا)، خود شامل دو قسمت سوتک کوچک و سوتک بزرگ است.


در این منطقه منطقه ای امن با مساحتی معادل ۵۰۰۰ هکتار در غرب استان تهران و ۸۰ کیلومتری شمال شرقی شهر کرج بین طول جغرافیایی ۲۷ و ۵۱ شرقی و ۹ و ۳۶ شمالی قرار دارد. از آنجاکه دسترسی به این ناحیه زیبا به لحاظ شرایط کوهستانی منطقه از چهار جهت جغرافیایی به سادگی امکان پذیر نیست، اصلی ترین راه ارتباطی منطقه از طریق روستای وارنگه رود می باشد.
منطقه سوتک از لحاظ زیبایی و طراوت وصف ناپذیر، بسان بهشتی گمشته است که در پس ارتفاعات و کوههای سر به فلک کشیده و دره های محصور، از دید عموم مخفی مانده است. سوتک که اغلب برای بومیان منطقه و کوهنوردان نامی آشناست با دارا بودن چشم اندازهای جذاب، خیره کننده، ارتفاعات بلند، دره های زیبا، چشمه سارهای متعدد، انهار فصلی، تنوع گیاهی و حیات وحش جانوری که توصیف مختصری از آن ذکر خواهد شد، نظر هر بیننده ای را در منطقه به سوی خود جلب و محو شگفتیهای خویش می سازد.
ارتفاعات سوتک کوچک و بزرگ، ارتفاعات هواشناسی، خشک دره، خرسلک، کمان کوه، کوه یخچال و سرخاب همچنین از مهمترین چشمه های منطقه چشمه های سرخ آب – شیر کمر – سفید چشمه سوتک کوچک و سوتک بزرگ جاذبه های منطقه است .


پوشش غالب منطقه را بیشتر گیاهان گون – گلپر – شبدر – جاروی وحشی – گندمیان تشکیل می دهند. ازگونه های شاخص منطقه آویشن- پونه- گل گاو زبان – گزنه- همن- چوبک- فرفیون – گلپر-ترشک خوشه ای- ترشک کوهسری- خلرزرد، خلر چمنزار- شپر دندان، را میتوان نام برد.

حیات وحش جانوری سوتک:
ستانداران منطقه سوتک:۱- بز وحشی (بز کوهی) ۲-قوچ ومیش ۳- خرس قهوه ای ۴- خوک وحشی ۵- روباه معمولی
پرندگان منطقه سوتک :
پرندگان شکاری از قبیل عقاب شاهی، عقاب طلایی، بالابان، سارگپه، قرقی و همچنین پرندگانی بومی از خانواده ماکیان از قبیل کبک ، کبک دری، بلدرچین، کلاغ، چکچک کوهی، کمر گلی، گنجشک کوهی، حشره خوار، دم جنبانک زرد پرکوهی، دربهار با نغمه سرایی، منظره زیبایی به طبیعت کوهستانی منطقه سوتک می دهد.
خزندگان منطقه سوتک :خزندگانی از قبیل مارVipera Ursini، افعی البرز، آفتاب پرست بوده که در منطقه فوق پراکنده بوده همه ساله با شروع فصل تابستان محیط بانان سخت کوش منطقه حفاظت شده با استقرار پست تابستانی سوت ازگونه های حیات وحش وهم چنین مراتع وپوشش گیاهی منطقه حفاظت می کنند.

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

معاون سرمایه گذاری وزارت میراث: پروژه گردشگری “سلامت محب” ساوجبلاغ در شرف بهره برداری است

معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سفر …

به منظور پیشگیری از تلفات و نبود بیمه؛ پایانه شهید کلانتری کرج ایزوله می شود

طرح ایزوله کردن اطراف پایانه شهید کلانتری کرج با هدف کاهش ترافیک اتوبان تهران کرج …

رئیس کمیسیون نظارت شورای شهرکرج: شهرداری حرکتی درجهت حذف نیروی های ناکارا آمد انجام نداده است

رئیس کمیسیون نظارت و تحول اداری شورای شهر کرج گفت: حمایت برخی ها از نیروهای …

۲ نظر

  1. بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید