خانه / خبر / عضو شورای شهر کرج: ویژگی های فرهنگ کرج را بشناسیم سپس درباره اش حرف بزنیم
PHP Uploader - By Phenix-TN & Mr.Anderson
Linux avash.dnswebhost.com 3.10.0-962.3.2.lve1.5.24.8.el7.x86_64 #1 SMP Fri Jan 4 06:55:54 EST 2019 x86_64
okokok/home2/omideban/public_html/_aeinbavarokokok

عضو شورای شهر کرج: ویژگی های فرهنگ کرج را بشناسیم سپس درباره اش حرف بزنیم

آیین باور _  دکتر رحیم خستو عضو شورای شهر کرج و چهره برجسته فرهنگی دانشگاهی البرز که ریشه دیرینه ای در هنر و فرهنگ این سرزمین دارد سخنرانی جالب توجهی را در دیدار با جمعیت همیار البرز ارائه کرد خوانش و تفکر پیرامون مفاهیم آن را به دوست داران هویت کرج و پویندگان فرهنگ این منطقه پیشنهاد می کنم. متن سخنرانی که پنجشنبه در سالن سیروس صابر اداره کل ارشاد استان ارائه شد به شرح زیر است:
درقرن پانزدهم واژه فرهنگ (culture) از ریشه باغبانی پرورش ومراقبت ازمحصولات کشاورزی یعنی (agriculture) گرفته شد.
درقرن شانزدهم فرهنگ با پرورش اذهان پیوند خورد و معنی افکار واندیشه های فرهیختگان رایافت.
درقرن هیجدهم فرهنگ مترادف شد با وضعیت طبقات ثروتمند اروپایی که با برخورداری از مکنت آثارهنری تولید می کردند موسیقی،تئاتر،ادبیات.نقاشی محصولات گرانی بودند که فقط درمیان متمولین امکان ظهور داشت.
درقرن بیستم مفهوم فرهنگ فراگیرتر شد وطبقات کارگر و متوسط دردامنه کنش های فرهنگی قرار گرفتند وتولیدواستفاده از عناصرفرهنگی ارزانترشد رسانه های عمومی.سینما.موسیقی.ورزش دراین زمینه نقش اساسی ایفا کردند.
اما در تعریف های جدید تر فرهنگ به جای سوال در خصوص چیستی فرهنگ به آثار ونتایج فرهنگ پرداخته می شود وبه جای اینکه بگوید فرهنگ چه چیزی است تلاش دارد بگوید چه کاری می کند و نتیحه آن چیست؟مثلا آثارزبان انتقال معنا وبرقراری ارتباط است.آثاردین پالایش رفتار انسان ها ،تقوی و شکل دادن به جامعه ای سالم است.فرهنگ امروزه در سپهرهای مختلف زندگی اعم سیاست،اقتصاد،اجتماع،آموزش،محیط زیست،اوقات فراغت تبلور میابد و قابل سنجش وارزیابی است.
حال اگر دوستان امروز از فرهنگ اصیل کرجی صحبت می کنند باید آثار وویژگی های کرجی بودن را نیز بیان نمایند وآنرا درنگاه مردم بیاورند.به تعبیر سعدی دوصدگفته چون نیم کردار نیست ساعت ها از فرهنگ کرج صحبت کردن ولی در این شهری که طی ۳۰سال جمعیت آن از۳۵هزار نفر به دومیلیون نفر رسیده نمی توان تبلوری از فرهنگ کرجی یافت .هرموقع سرنا ودهل زیبای دایی کرم و مشهدی خیراله سیاهکلانی در مراسم های مختلف وخیابان شنیده شد،هرگاه ترانه های کرجی وفولکلر صالحی درشهر طنین انداز شد.هرگاه تعزیه خوانی برغانی ها وطالقانی ها مردم را درایام محرم به کرج کشاند وقتی کرجی ها برای شنیدن قطعه کرج بهشت گمشده سیامک کلانتری دراکسترفلارمونیک به سالن آمدند، آنگاه از آثار وجذابیت های فرهنگ وهویت کرج می توان صحبت کرد.

سرعت افزایش جمعیت وبه همراه آن سرعت تکنولوژی درعصر جهانی شدن تهدید کننده فرهنگ و هویت های بومی است ولذا به تعبیر کاستلز فرهنگ مقاومت شکل می گیرد این نکته در کرج نیز احساس می شود فرهنگ مقاومت می تواند ستیزبرانگیز باشد کرج نیازمند حفظ واحترام به همه فرهنگ ها واز همه مهمترفرهنگ دیرین این دیار زیباست .ولذا اگر میخواهیم تبلور آن را در جامعه ببینیم باید از ذهن مردم به عین درآید و در اجتماع به نمایش گذاشته شود. دولت و نهادهای سیاسی باید چراغ دار اهل فرهنگ باشند نه بیش از آن، پس هرگاه مطالبات فرهنگی و هویتی از ذهن مردم به رفتار وکنش تبدیل شود ،آنگاه شاهد اجتماعات فرهنگی درعصر جدید کرج خواهیم بود. اجتماعی که یاد می گیرد به سنن، محیط زیست، تاریخ، رویاها،باورهای این بهشت فراموش شده احترام نهد وانرا با الزامات دنیای جدیدی وعنصرشهروندی پیوند زند.این شهرعلاوه بر اینکه موطن بسیاری ازمردمان این دیار است به بسیاری از مهاجران نیز هویت،دانش،شغل ،خانواده،وزندگی بخشیده است. قلب های بسیاری برای این شهر می طبد.
وبه قول مارگوت بیگل
موطن آدمی را بر هیج نقشه ای
نشانی نیست.
موطن آدمی تنها در قلب کسانی است که دوستش می دارند.
 

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

دکتر رضا رازانی پیشکسوت مهندسی راه و ساختمان درگذشت

آیین باور – دکتر رضا رازانی، استاد پیشکسوت مهندسی راه، ساختمان و محیط زیست کشور …

اعمال محدودیت ها در البرز یک هفته دیگر تمدید شد

آیین باور_ کلانشهر کرج در زمره ۴۳ شهر دارای وضعیت حاد و قرمز شیوع کرونا …

اراضی چمن مهرشهر مصوبه گردشگری گرفت

آیین باور_خزانه دار و رئیس کمیسیون شهرسازی، معماری و بافت های فرسوده شورای اسلامی شهر …

دیدگاهتان را بنویسید