خانه / فرهنگ و هنر / استاد غلامحسین امیرخانی : موزه خوشنویسی ضرورت فرهنگی که مورد غفلت واقع شده است

استاد غلامحسین امیرخانی : موزه خوشنویسی ضرورت فرهنگی که مورد غفلت واقع شده است

آیین باور – استاد غلامحسین امیرخانی هنرمند بنام و استاد اعظم خوشنویسی کشور معتقد است میان هنر خوشنویسی و مبانی معرفتی ارتباط محکمی وجود دارد و احداث موزه خوشنویسی ضرورتی فرهنگی است که مورد غفلت واقع شده است.

استاد امیرخانی ایجاد موزه و گردآوری آثار فاخرخوشنویسان ایران از جمله آثار شرکت کننده در جشنواره بین المللی فرهنگی امام رضا(ع) را ضرورتی انکار ناپذیر دانست و گفت: سالهاست که در راستای ایجاد انگیزه و ترویج فرهنگ و معنویت پیشنهاد تاسیس یک موزه را به بنیاد داده ایم که تا کنون صحبتی از آن نشده است.

وی در گفتگو با آیین باور خاطرنشان کرد: وسعت و قدمت این جشنواره به حدی است که گاهی ۷۰۰ تا هزار اثر ارسال می شود در میان آثار ارسالی آثار بسیار نفیسی دیده می شود اما متاسفانه به دلیل عدم کفایت جوایز و عدم ایجاد انگیزه روند نزولی را شاهد هستیم.

استاد غلامحسین امیرخانی که اصالتا طالقانی است تصریح کرد:میان هنر خوشنویسی و مبانی اساسی معرفتی ارتباط محکمی وجود دارد، یکی از بهترین راه های رساندن پیام مورد نظر به سرتاسر جهان و مردم، ایجاد موزه است.

این هنرمند برجسته گفت: اگر به هنر خوشنویسی اینگونه بنگریم که درون مایه و جوهر آن، معرفت و معنویت است، عصاره و چکیده چند هزار سال تجربه تاریخی مملکت بوده و تجربه سایرین را نیز گرفته و به صورت خودی درآورده است که می تواند هدایت کننده انسان ها باشد، ضرورت ایجاد موزه معلوم می شود.

وی گفت: من معتقدم وظیفه تاریخی بنیاد بین المللی فرهنگی امام رضا(ع) است که موزه بسیار درخشانی را تحت عنوان موزه خط تاسیس کند و آثار فاخری که به جشنواره می رسد برای موزه خریداری کند.

استاد امیرخانی افزود: این موزه سرمایه ای عظیم فرهنگی خواهد شد که نه تنها  هزینه نیست، سرمایه ای است که سال به سال قدمت و قیمتش بیشتر می شود و قابلیت آن را دارد که در چهار گوشه دنیا به نمایش درآید.

استاد بزرگ خوشنویسی ایران افزود: اگر مدیریت قوی در این برنامه باشد، از هر سو که بنگرید نه تنها هزینه نیست یک سرمایه گذاری بزرگ و انتشار هنر و فرهنگ است و نشان دهنده قابلیت های مملکت.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر همین امر منجر می شود بهترین های این عرصه انگیزه لازم برای تولید بهترین آثار را پیدا کرده برای جشنواره بفرستند و به امید حضور اثرشان در موزه و به ثمر نشستن سال ها زحمت و خدمتشان آثاری عالی تولید کرده در اختیار این موزه قرار خواهند داد.

فریبا کلاهی

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

توقف غارتگران مواریث تاریخی البرز در بن بست نظارت

تفاهم نامه همکاری مشترک برخورد جدی با سودجویان مواریث فرهنگی و تاریخی در استان البرز، …

خانه قجری آیت الله برهانی اشتهارد ثبت ملی می شود

آیین باور – مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان البرز گفت: عملیات بازسازی …

مِهر خیّر،بانی مرمت امامزاده قهار ورده شد

مرمت گنبد بنای ثبتی امامزاده عبدالقهار روستای ورده با همت یک خیر محلی آغاز شد …

۸ نظر

  1. سایتتون عالیه به سایت ما هم سر بزنید

  2. ممنون از مطالب خوبتون. به سایت کوچک ما هم سر
    بزنید

  3. ممنون از سایت خوبتون. من هم توی سایتمون آموزش های زیادی گداشتم به سایت من هم سر
    بزنید

دیدگاهتان را بنویسید