???????? ???????????? ?????????? ???????? ???????? ????????????
خانه / گردشگری / در کمسیون محیط زیست شورا مطرح شد:ضریب امنی کرج پایین است /تنها برای 300 هزار نفر امکانات داریم

در کمسیون محیط زیست شورا مطرح شد:ضریب امنی کرج پایین است /تنها برای 300 هزار نفر امکانات داریم

در کمسیون محیط زیست شورا مطرح شد:

ضریب امنی کرج پایین است /تنها برای 300 هزار نفر امکانات داریم

آیین باور – دومین جلسه کمیسون محیط زیست شورای شهر کرج با محوریت مدیریت بحران و آتش نشانی در صحن علنی و با ریاست دکتر حسین محمدی برگزار شد .

دستور جلسه این کمیسیون ارائه گزارش مسائل و مشکلات و پیشنهادهای آتش نشانی و خدمات ایمنی بود.

دکتر زارع عضو کمیسیون در ابتدا با گزارشی از وضعیت تاب آوری شهر کرج  در حوادث انسان ساز یا غیر مترقبه و مواردی چون سیل و زلزله اشاره کرد و خطاب به مدیر خدمات شهری شهرداری و مدیر کل مدیریت بحران شهر داری پرسید در اولین ساعت بروز یک حادثه و حین آن مردم حصار ،اسلام آباد ،مناطق پر جکعیت کرج چه باید بکنند و چه میزان از این مهم مطلع هستند؟

چنانچه بارندگی شدیدی داشته باشیم،و دوره 100 ساله رودخانه کرج فرا برسد سیل حاصل از آن چه بلایی برسر سکونتگاه های مسیر خواهد آورد؟ آتش سوزی در خیابان فرعی ده حسن آباد یا میانجاده،بازار روز ،یا زلزله 6 ریشتری در در کرج چهبلایی بر سر حاشیه نشین ها خواهد آورد؟ مدیریت سوء شهرداری طی این سالها موجب همین حاشیه نشینی ها و پر شدن انهار و مسیل ها شده است ،ساخت و ساز بر روی گسلها موضوع مهم دیگری است و در تمام این موارد جانا و مالا حق الناس مردم باید مورد توجه قرار بگیرد.

هنوز کسی نمی داند کدام بخش از شهرداری مسئولیت مستقیم پاسخگویی را دارد و نقش معاونت خدمات شهری در آن چیست؟

شهرسازی ،خدمات شهری ،پدافند غیر عامل و اداره بحران از منظر ساختار مدیریتی در اکثر شهر های کرج مشکل دارد .باید یک ساختار پاسخگو داشته باشیم . ضریب ایمنی کرج را به سادگی نمی توان بالا برد.

سارا دشتگرد دیگر عضو شورا بااشاره به اینکه آتش نشانی تنها مالک 1 بالا براز 8 بالابر شهرداری است از حضور آتش نشان های زن در این اداره تشکر کرد.

بزنی بیرانوند به موضوع آموزش اشاره کرد و گفت: کرج کلان باغ شهر است .  اگر امکانات ندارد در اسرع وقت مهیا شود و ساختار فرهنگی درست شود حقوق شهروندی نتیجه مثبت می دهد.

هر یک میلیار دتومان1 دقیقه زمان رسیدن امداد را کوتاه می کند

مهندس شعبانی مدیر کل خدمات ایمنی و آتش نشانی استان در این زمینه گفت: مدل سازی برای امروز کشور حرف اول را می زند و ریسک پذیری و خطر شناسی باید از روی مدل کشور های پیشگام بومی شود.

آنها از روی ماکت و مدل حرف می زنند و عملا می دانند چه می خواهند شهر های قدیمی مانند لندن را بر اساس نیازهای به روز رسانی می کنند تا دسترسی ها بیشتر شود. یکپارچه سازی مدیریتشهری را در همین راستا انجام داده ایم .فضای 11.5 هکتاری در تپه حصار خط 4 . همچنی زمین 30 هزار متری برای ساخت دانشگاه تخصصی و ایجاد هات لاین برای اعلام خطر در آن واحد برای تمام واحد های ایمنی را در آن مستقر کرده ایم. ساخت ایستگاه NFBA 1 میلیارد تومان هزینه دارد که می تواند زمان رسیدن خدمات را تا 1 دقیقه کاهش دهد .

در حال حاضر زمان حضور دستگاه های امدادی 4.6 دقیقه است و تا چندی پیش 5.9 دقیه بود که توانسته ایم زمان را در حد ممکن کاهش دهیم . ثانیه ها هزینه دارند و هر 1 دقیقه 1 میلیارد تومان بودجه می خواهد

استاندارد های کشور ما آمریکایی و برخی داخلی هستند . به ازای هر 2500 نفر یک نیروی همه فن حریف متخصص اتش نشان لازم است .

پیش ازاین 117 هزار نیرو را آموزش داده بودیم که نتایج اثبات کردند به منظور بالا بردن کیفیت باید از کمیت بکاهیم و و سال گذشته 53 هزار نفر را آموزش داده ایم . به ازای هر 5 کیلومتر 2.5 ایستگاه باید وجود داشته باشد که در 14 گیلومتر میدان کرج تا میدان خوارزمی دانشگاه ما کمبودداریم این مسیر با حومه 28 کیلومتر است .

تنها امکانات نجات 300 هزار نفر موجود است

مهدی مهرور مدیرکل مدیریت بحران استانداری نیز ضمن ابراز خشنودی از اینکه بالاخره بحران و آتش نشانی و محیط زیست اولویت شورا شده است گفت: تجهیزات و امکانات موجود تکاپوی 300 هزار نفر را دارد و جمعیت استان قریب 3 میلیون نفر است . آنهم با این تراکم جمعیت و ساختمان های متعدد.

کمبود تجهیزات ایمنی و نیروی انسانی در بخش مدیریت بحران جدی است . ما و شورا با کمک هم باید موانع را برداریم . تا آتش نشانی بتواند ایمنی سنجی و اعمال قانون کند.

طرح بالگرد داریم اما پد فرود به اندازه کافی نیست اسکان اضطراری نداریم،اینها باید برآورد هزینه و همراهی شود.

دغدغه آموزش داریم و با آموزش و پرورش تفاهم نامه ای امضا کرده ایم که برای 20 هزار معلم و مدیر ،400 هزار دانش آموز ظرفیت آموزش وجود دارد .

دانشگاه سازی باید زیرنظر وزارت علوم باشد

دکتر محمدی و دیگر اعضای شهر در پایان در مورد ساخت دانشگاه آتش نشانی مخالف داشنگاه سازی اداری بوده و دکتر نبیونی رئیس شورای شهر گفت:یک هفتاد و سوم وقت شورای ما به پایان رسید اما 26 برابر شورای چهارم جلسه داشته و کار انجام داده ایم . پیشنهاد من این است که مدیران ارشد گزارش وضع موجود را همراه با پیشنهاد در حضور اصحاب رسانه تنها در 20دقیه ارائه کنندتا کار آمد باشد طولانی شدن درد دل ها مشکلی را حل نمی کند.  نیاز ها باید به صورت لولیح باشد . از مشکلات جدی کشور از زمانی شروع شد که هر سازمانی برای خود داشنگاه ساخت و اداره تعاون پس از 20 سال به این نتیجه رسید که تجربه اشتباهی بوده و باید به وزارت علوم واگذار کند. پیشنهاد من این است دانشگاه آتش نشانی به وزارت علوم سپرده شود و از کانال آنها ساخته و مدیریت شود.

وقتی یک خانواده در گوشه کرج دچار آتش سوزی می شوند شورا و شهرداری و مدیریت بحران و کمیته امداد و بهزیستی و  دادگستری نمی توانیم همه باهم این مشکل را حل کنیم  معلوم است در چه وضعیتی هستیم .

دکتر محمدی رئیس کمیسیون محیط زیست استان در جمع بندی مباحث مطرح شده بااشاره به رودخانه کرج که 150 هزار هکتار حوزه آبخیز را در بر می گیرد خواهان تهیه سریع طرح جامع خطر پذیری مسیل ها شده و گفت: بحث سیل و زلزله هم بسیار مهم است گزارش کامل طرح جامع خطر پذیری باید به شورا ارئه و جزواتی در اختیار مردم قرار بگیرد .

فریبا کلاهی

درباره ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

مطلب پیشنهادی

رویداد بین‌المللی گردشگر‌ی لاله‌های دیزین بومی شد

آیین باور _ مدیر‌کل میر‌اث‌فرهنگی، گردشگر‌ی و صنایع‌دستی البرز گفت: «با هدف حمایت از فعالان …

ورود ایران به دوره فوق بحرانی آب در قرن پانزدهم

آیین باور – بدون اغراق باید پذیرفت که آب تنها منبع طبیعی است که حیات …

حمام تاریخی مصباح را ببینیم؛ نوروز فرصت گردشگری البرز

آیین باور _ باز‌گشایی حمام تاریخی مصباح در ایام نو‌روز مدیر‌کل میر‌اث‌فرهنگی، گردشگر‌ی و صنایع‌دستی …

پاسخی بگذارید