خانه / آخرین نوشته ها / از سرنوشت تقدیم ماده واحده حمایت از حیوانات بی‌سرپرست به دولت خبری نیست

از سرنوشت تقدیم ماده واحده حمایت از حیوانات بی‌سرپرست به دولت خبری نیست

آیین باور- یک سال و چند ماه پیش مدیر کل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست از ارائه ماده واحده حمایت از حقوق حیوانات بی‌سرپرست به دولت خبر داد.

محمد درویش در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه این ماده واحده در حال طی کردن آخرین مراحل خود است، گفت: درحال ویرایش‌های آن هستیم و برای این کار از سه تن از استادان حقوق دانشگاه تهران،  دکتر عبدالهی، دکتر فریادی و دکتر خرمشاهی استفاده کرده‌ایم.

وی اظهار کرد: قصد داریم نظراتی که از طریق فعالان حوزه محیط زیست در این حوزه گردآوری کرده‌ایم و همچنین ایده‌هایی که نمایندگان سازمان دامپزشکی، شورایاران شهرداری تهران و وزرات کشور ارائه داده‌اند را به شکل نهایی درآوریم که بزودی با زبان علمی و حقوقی در قالب یک ماده واحده به دولت تقدیم می‌شود.

به گفته درویش بعد از اتفاقاتی که در کشور در زمینه حیوان‌آزاری صورت گرفت و صحنه‌هایی که منجر به تشدید احساسات فعالان حوزه حیوانات شد،  دکتر ابتکار دستور دادند این موضوع به عنوان یکی از اولویت‌های سازمان به فوریت بررسی شود که پیرو آن فرهاد دبیری، معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست به خاطر پیشینه حقوقی خود، پیش‌نویسی را تهیه کردند و پیشنهاد دادند که یک ماده واحده برای “منع حیوان آزاری” از طریق دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

وی اظهار کرد: متعاقب آن خانم ابتکار به من ماموریت دادند با استفاده از عقل جمعی، این حوزه یعنی مشورت با اساتید فن، فعالان حوزه حیوانات و دوستداران محیط زیست، متخصصان دامپزشکی، وزارت کشور و شورایاری‌های شهرداری تهران بتوانیم پیش‌نویسی را تقدیم کنیم که یک پیش‌نویس حداکثری باشد و همه مطالبات فعالان این حوزه در آن لحاظ شده باشد که خوشبختانه پیش‌نویس نهایی شده و در حال حاضر  در مرحله اعلام نظر نهایی است.

مدیرکل دفتر مشارکت‌های سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه برای تدوین این پیش‌نویس ۱۵ جلسه با حضور استادان دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: فکر می‌کنم آنچه تهیه شده می‌تواند نظر فعالان حوزه محیط زیست را جلب کند. بنابراین در صورت تصویب این ماده واحده، برای اولین بار صاحب قانونی می‌شویم که اگر کسی اقدام به حیوان آزاری کند، قاضی با مستند به این قانون، می‌تواند با آنها برخورد کند.

وهنوز پس از یک سال در هفته جهانی حیات وحش و کشته شدن توله خرس گلستان به واسطه ندانم کاری ،  خبری از حمایت حقوق حیوانات نیست …..

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

کرونا و جدال پزشکی مدرن و سنتی

. ✍️ یادداشت_دکتر یدالهی سپاهی نباید، که با پیشه‌ور به یک ‌روی جویند، هر دو …

آغاز شد،اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در البرز

رییس ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا در البرز گفت: طرح فاصله گذاری اجتماعی با هدف …

بیانیه مهم وزیر کشور : توجه به هشدار مراقبتی توسط عموم هموطنان الزامیست

بسمه تعالی هموطنان عزیزم همانگونه که می دانید بیماری عالمگیر ویروس کرونا موجب بر هم …

دیدگاهتان را بنویسید