خانه / ایرانگردی / خرس ها؛ مادران درخت های سرزمین مادری اند /نوش داروی سهراب، در رگهای اورَس جاریست

خرس ها؛ مادران درخت های سرزمین مادری اند /نوش داروی سهراب، در رگهای اورَس جاریست

آیین باور -البرز ،سرزمین نان آور و پناهگاه خانواده ات را بشناس. آنجا که نفس می کشی ، موی سپید می کنی فرزندانت بالنده می شوند و به خانه بخت می روند ،سرزمینی است که تورا،” مادری” کرده است . سرزمین مادری جایی است که تو برای فرزندانت مادری می کنی ،پدر می شوی و خاطر ات نسل بعدت را می سازی .البرزی ها کسانی هستند که دغدغه هایشان به اندازه قامت او رِس یا هَوَرس،بلند است.

درخت  اورِس یا هَوَرس نماد گیاهی  استان البرز

وقتی می شنوی که درخت اُورُوس، اُورِس ،هَورس(رسند ه به آب ) بومی سرزمینت ، به نفس خرسهایی بند بوده که به تیر جفا منقرض شده اند ، غم عالم و آدم بردوشت می نشیند .  درختی که سالی یک سانتیمتر رشد میکند و سپس تا ۳۵۰۰ سال عمر خواهد داشت ،چنان عزت نفس و سربه آسمان دارد که حتما باید در ارتفاع بالای ۲۵۰۰ متر کاشته شود. عمل آوردنش به دست انسان بسیار سخت است اما طبیعت راز پرورش آنرا می داند و خرسها می دانستند که با بلعیدن بذر و کمک به فراوری دانه ،بخشی از مرحله رشدش را تامین می کنند،سپس آن را به طبیعت باز گردانده تا خود، باقی مسیر حیات را با افتخار طی کند .اما اینک خرسها از سرزمین البرز تارانده شدند و هورستان ها خالی و برهوتند.

سال گذشته اعلام شد : به همت دکتر مهراب رجبی رییس بنیاد البرزشناسی می رود تا بار دیگر این خاطره ی درحال محو شدن را ، زنده کند و هورس را به سرزمین ما باز گرداند.

کاشت یک اصله هورس برابر ۵۰ هزار درخت میوه است

از کار گروه خلوت، اما پربار تاریخ بنیاد البرز شناسی آموختم کاشت و عمل آوری یک اصله درخت هورس برابری می کند با ۵۰ هزار اصله درخت زردآلو، بید،توت یاهرچیز دیگر.خوشبختانه خیر عاشق طبیعتی  به نام میثم صادقی توانسته است تا کنون و  به تنهایی ۵۰ اصله از این درخت راز آلود را در ارتفاعات البرز کاشته و مراقبت کند.

امروز هورس نماد گیاهی استان ماست . و درآستانه ۲۰ مهر ماه روز بزرگداشت ملی البرز ، خوب است بدانید: هوروس به دلیل ارزش و عظمتی که دارد برای آنکه نماد البرز باشد رقیبانی نیز داشت. اختلاف نظرهایی با استان زنجان، نامه نگاری هایی شده و به توافق رسیده اند و رضایت حداکثری برای باز گرداندن نماد گیاهی البرز انجام شده است .

برای آنکه دلمان قرص شود این درخت بومی استان است ، مستنداتی وجود دارد که به گفته بنیاد البرز شناسی ، این درخت را بیش از هرجای دیگر به البرز وصل می کند، نام روستا ها و مناطقی که هر کدام به نوعی از این درخت وام گرفته شده اند. از جمله می توان به هورس چال،هورس دار،هورستان اشاره کرد.از هیبت این درخت بس که بگویم قطع یک درخت هورس در سالهایی که برای سوخت مصرف می شده است ،چهار روز به طول انجامیده و چند وانت برای بردن آن در رفت و آمد بوده اند.

نوش داروی سهراب در رگهای هورس  جاریست

دکتر مهراب رجبی رییس بنیاد البرز شناسی برایم گفت که  انواع هورس(اورس) در ایران به سرخدار و نوش ، تقسیم می شود که در جنگل ابرشاهرود،گونه “نوش” را می توان یافت که همانا” صمغ نوش دارو” محصول این درخت است که در شاهنامه نیز از آن یاد شده است و هزاران دلار مشتری دارد. البته اگر مخربان جنگل و سازندگان جاده بگذارند زنده بماند.

هورس به دفاتر مدیران می رود ،مادرخوانده ها آماده باشند

برای آنکه هورس کاشته شود سختی های فراوانی باید کشید ، خبر خوش آنکه سال گذشته تفاهم نامه ای با منابع طبیعی امضا شده است ، نهال های اورس یا هورس، در اختیار تمامی مدیران نهاد ها و ارگانهای البرز قرار گرفته به نماد استان بر روی میزهای کارشان ابراز هویت کند و آنها برای اولین بار بار مسولیت پرورش را بردوش بگیرند! و پس از سرآمدن دوره لازم که حدود سه سال است این نهال کوچک ، به دامان مرتفع کوه های البرز باز گردانده شود تا شاید روزی دوباره جنگل های هورس سایه بر سرما اندازند.

 فریبا کلاهی

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

پیام تبریک دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو؛ زادروز استاد موحد؛ عرفان‌پژوه، تاریخ‌نگار و مولوی‌پژوه

حجت الله ایوبی در پیامی با اشاره به جایگاه والای استاد محمدعلی موحد، پیر ‌پاینده …

فقدان تلخ خالق تصاویر طنز، حسن توفیق درگذشت

حسن توفیق» کاریکاتوریست پیشکسوت کشورمان در ۹۵ سالگی درگذشت.  «حسن توفیق» کاریکاتوریست و مدیرمسئول نشریه «توفیق» …

ناگفته های وزیر بهداشت از بستن حرم مطهر رضوی

وزیر بهداشت گفت: نمی دانید بر من چه سخت گذشت که بخواهیم حرم مطهر رضوی …

دیدگاهتان را بنویسید