???????? ???????????? ?????????? ???????? ???????? ????????????
خانه / خبر / چراغ های شهر را چه کسانی روشن نگه می دارند ؟

چراغ های شهر را چه کسانی روشن نگه می دارند ؟

یادداشت آیین باور _فریبا کلاهی

همین شب عید بود.
می گفت همه جا الان اینطوریه .شهرداری همه دست فروش هاروجمع می کنه .
گفتم شب عیدی همه قشنگی و دلخوشی مردم، همین دست فروش هاهستند که !
همسرم گفت : دست فروشی برند کرجه !همین گوهردشت ،اگر دست فروش هاش نباشند اصلا هویتش رو از دست می ده.
وقتی دید ما هم از طرفداران دست فروش ها هستیم سر وجد و اومد و واستاد به درد و دل کردن : بچه ها دارن به هم دیگه اس ام اس می زنن که جمع کنین جرات نمی کنم ترازوم رو بیارم بیرون یا می برن ،یا می شکونن . چیپس هامو می پام ،مشتری که اومد از تو ماشین تراز و در میارم می کشم .
اون یکیشون که خیلی جوون بود می گفت : بَده من دارم کار می کنم نون درمیارم؟ ندارم مغازه اجاره کنم یا حق حساب شهرداری بدم . باید از یک جایی شروع کنم دیگه . برم مواد بفروشم خوبه؟ جنس چینی آشغال و به درد نخور بریزم تو بازار هورا می شم ؟
گفتم : نه کار شرافتمندانه ای می کنی دستت درد نکنه . می دونم مغازه دارها فکر می کنن شما کاسبیشون را کساد کردید . حق هم دارند .خدا تومن اجاره می دن .
جواب داد :به خدا اگر ما نباشیم مردم رغبت خیابون اومدن ندارند . به هوای ما اونها بیشتر می فروشند تا دیر وقت باز نگه می د ارند.”می دونی چیه چراغ های شهر را ما روشن نگه داشتیم .”

عجب حرفی زد . خیلی خوشم اومد . راست می گفت . خب اینها هم درحال حفظ اقتصاد مقاومتی هستند. مقاومت می کنند در برابر اقتصاد ورم کرده ای که عده ای مفت خور و رانت بگیر به توسعه مملکت تحمیل کرده اند.در دل تاریکی شب از خیابون ها که رد می شی یک چراغ دست فروشی ، هرچی که باشه ،انگار نور امیده . انگار تو شهر تنها نیستی . فرق نداره لبو می فروشه یا تی شرت . همون شب بازار میدون طالقانی هم که گردشگاه مردم بود، ریختنش به هم به هوای پارک . حالام خرابه ای بیش نیست .
واقعا شهرداری چی ها زن و بچه و خرج ندارند؟
یا درامد های خوب خوب رحمشون را از بین برده؟ می گن سد معبره ! مردم که راضی اند ،شما ماشینهای دوبل و سوبل را نمی تونی کنترل کنی، گیر می دی به این بندگان خدا .
چراغ های شهر را کسانی روشن نگه داشتن که تو کسادی بازار ،هنوز مردم را به خرید وچرخه پول ،وا می دارند . هنوز به مردم امید می دن یک چیزایی هست تو بتونی بخری . برند نیست ،مُدال نیست اما قشنگه ، تو دوستش داری و می تونی بخری و شاد باشی، بخشی از نیاز هایت را به قیمت کمتری تهیه کردی، کاش برای این باقی مونده هویت قدیمی شهر فکری شود .تا چراغ ها همیشه روشن بمانند.
پاک کردن صورت مسئله راه درستی برای نظام بخشیدن به مدیریت شهری نیست . از دهلی تا پاریس دستفروشی و بازار های محلی جایگاه ویژه دارد و این یعنی می شود فرهنگ ، هویت ، نیاز و نظم را با درایت برقرار کرد.

درباره ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

مطلب پیشنهادی

پیام های آموزشی در خصوص واکسن کرونا ویژه افراد بالای 70 سال

آیین باور- تزریق واکسن باعث می شود سیستم ایمنی بدن در صورت ورود عامل عفونی …

باورهای غلط و حقایق درباره واکسن های کووید 19

یکی از عللی که برخی از افراد را در واکسن زدن دچار تردید می نماید …

عرصه و حریم تپه باستانی عرب‌آباد ساوجبلاغ، آزاد شد

آیین باور_ فرمانده یگان‌حفاظت میراث‌فرهنگی البرز از آزاد‌سازی عرصه و حریم تپه باستانی عرب‌آباد قوهه …

پاسخی بگذارید