???????? ???????????? ?????????? ???????? ???????? ????????????
خانه / اجتماعی / نشست صمیمی اهالی فرهنگ و هنربا شهردار کرج برگزار شد

نشست صمیمی اهالی فرهنگ و هنربا شهردار کرج برگزار شد

آیین باور – روسای انجمن های هنری و هیات مدیره خانه مطبوعات به همراهی سرپرست فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با شهردار کرج دیدار کردند.در این نشست مغضوب ترین معاونت فرهنگی ورزشی بود که مورد انتقاد شدید اهالی هنر و فرهنگ قرار گرفت.

علی خیلدار در ابتدا با اشاره به پیام رهبری مبنی بر اهمیت فرهنگ نسبت به مسائل دیگر در جامعه گفت: مقام معظم رهبری فرمودند فرهنگ از اقتصاد مهم تر است و مانند هوا برای مردم اهمیت دارد. در نگاه جدید باید به این مقوله در شهر توجه شود.

وی افزود: اهالی فرهنگ و هنر و رسانه شفاف و صادق هستند و بتا هر مدیر و استاندار و شهرداری که گفتگو کنند به سادگی و روشنی نظراتشان را بیان می کنند. اتمام حجت می کنند و پیشنهاد می دهند. امیدوارم در مدیریت شهری نیز این گفتگو ها اثر گذار باشد.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گفت: هر مدیری از عرصه فرهنگ و هنر غفلت کند به مجموعه خودش و جامعه آسیب می رساند. مطالبات صنفی و فرهنگی این عزیزان و موانعی که مانع رشد و پیشرفتشان شده است در شان و منزلتشان نیست.

خیلدار تصریح کرد: در شرایطی که یک برنامه فرهنگی و هنری نمی تواند در نژاد فلاح برگزار شود برنامه های غیر فرهنگی به راحتی در آن سالن ها برگزار می شود. شما شهری را تحویل گرفته اید که بار سنگینی از مطالبات مردم را روی دوش شما گذاشته است اگر روی کمک های رسانه و اهل فرهنگ و هنر حساب کنید،قابل حل است و هر مدیری از این بازوی توانمد دوری کند، مشکلاتش بیشتر خواهد شد.

وی بااشاره به تجربه خوب شهرداری کرباسچی در تهران برای راه اندازی تئاتر خیابانی در شهر گفت: امروز برای دیدن تئاتر در تهران باید بلیت رزرو کنید ودر کرج یک صندلی مناسب تئاتر و مخاطب ندارید.مهندس احمدیه شهرداری بود که دهه ۷۰ درکرج رنگ بنر های پارچه ای را از سیاه و سفید به رنگهای آبی و زرد و زرشکی تغییر داد و یک روح تازه در شهر دمید . شهرداری می تواند تغییر ایجاد کند.

در این جلسه دکتر اصغر نصیری، شهردار کرج در این نشست صراحت کلام و طرح بی واسطه دغدغه ها و مشکلات توسط هنرمندان را دلیلی دانست برایاینکه نشست امروز را به بهترین نشست از ابتدای حضورش تاکنون در این کلانشهر عنوان کند.

نصیری، در پاسخ به گلایه های ذکر شده از سوی هنرمندان و بخش های فرهنگی شهر کرج، با دعوت از فعالان این عرصه ها به قرار گرفتن کنار قامت مدیران و مسئولان شهر به منظور رفع مشکلات، از آنان خواست با دیدی وسیع و همه جانبه به مسائل نظر افکنده و با رویکردی آینده نگر به موضوعات بنگرند.
وی گفت: به طور قطع همه ما در جستجوی یافتن و رسیدن به ایده آل های خود هستیم اما لازمه دستیابی به این اهداف، نگریستن به همه جوانب و بررسی امکانات موجود است.

نصیری، از شهرداری کرج به عنوان دستگاهی یاد کرد که با مشکلات فراوانی از جمله کمبود درآمد و دغدغه تامین هزینه های جاری و دستمزد کارکنان دست به گریبان است و ادامه داد: وضعیت حاضر برخلاف دیدگاه رایج مردم مبنی بر ثروتمند بودن شهرداری و باز بودن دست آن برای ورود به هر حوزه ای است.

این مسئول، با دعوت هنرمندان و اصحاب رسانه به حفظ آرامش و همراهی با مسئولان، تصریح کرد: برای به نتیجه رسیدن در حوزه فرهنگ نیازمند گذر زمان و کسب تجربه هستیم.

وی به تجربه خود در زمان تصدی مسئولیت منطقه ۱۲ تهران در سال ۷۱ اشاره کرد و گفت: ۲۵ سال پیش در منطقه ۱۲ شهرداری تهران، خانه های فرهنگ آن منطقه را افتتاح کردیم و حالا پس از سال ها دستاوردهای این تلاش آشکار شده است.

هر محله صاحب خانه فرهنگ می شود

نصیری، هنرمندان حاضر در نشست را مخاطب قرار داد و خاطرنشان کرد: ایده های شماست که فرهنگ جامعه را شکل می دهد. از این منظر ضروری است زبان شما گویای هنر درون و بیان زیبایی شناسانه افکارتان باشد.

شهردار کرج، با تایید تلویحی گلایه های حاضران از وضعیت فرهنگ و هنر شهر، تصریح کرد: متاسفانه و به رغم صرف هزینه های بسیار در شهر، ما هم اکنون از نظام ساخت و ساز منسجم و مناسبی در این کلانشهر بهره مند نیستیم. بر همین روال، از نظام شایسته ای در عرصه فرهنگ و هنر نیز برخوردار نمی باشیم.

وی تاکید کرد: با این همه تا زمانی که همراهی قوی تر و پررنگ تر هنرمندان با مسئولان و خدمتگزاران صورت نگیرد قادر به رفع مشکلات و شکل دهی ساختاری قوی و منسجم در حوزه فرهنگ و هنر نخواهیم بود.

شکاف های اجتماعی را با مرزبندی سیاسی عمیق تر نکنیم

این مسئول با انتقاد از طرح مرزهای سیاسی توسط برخی افراد در خصوص تصمیمات اجرایی شهر، خاطرنشان کرد: گرایش های سیاسی عقایدی فردی هستند که نباید در حوزه اجرا دخالت داده شوند.

دکتر نصیری با طرح این موضوع که به طور حتم تلاش لیست امید طرح مطالبات مردمی و پیگیری آنهاست، بیان داشت: با این حال نباید شکاف های اجتماعی را با مرزبندی های سیاسی عمیق تر کنیم.

مدیر ارشد اجرایی شهر کرج، تاکید کرد: “بنده مدعی اجرای تک تک خواسته ها و مشکلات طرح شده در قالب این نشست نیستم، اما تمام همت خود را به کار خواهم گرفت تا با مشورت گرفتن از شما و در حد توان مجموعه مدیریت شهری، سیاستگذاری شایسته ای را برای فرهنگ و هنر شهر کرج انجام دهیم.”

وی با اشاره به اینکه درصد اشتباهات ما با همراهی و راهنمایی شما کاهش چشمگیری خواهد داشت، اعلام کرد: البته رعایت چارچوب ها و قوانین وظیفه ماست و نمی توانیم از آن عدول کنیم.

شهردار کرج در پایان تاسیس خانه های محلات را در پی شناسایی ۱۳۹ محله در کرج نوید داد و افزود: “موقعیت جغرافیایی همه این محلات مشخص شده و برای تاسیس یک خانه محله در هر یک از این محلات برنامه ریزی شده است.”

درباره ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

مطلب پیشنهادی

تعطیلی دوباره اصناف در کرج؛ برگزاری عروسی و عزا ممنوع شد

فرماندار کرج با توجه به افزایش جان باختگان کرونا از اعمال محدودیت‌های جدید در این …

معرفی کتاب «کوش پیل دندان: خلق یک ضد قهرمان»

«کوش پیل دندان» از نگاه ساسانیان مظهر بیداد است ساقی گازرانی نویسنده «کوش پیل دندان: …

ورود ایران به دوره فوق بحرانی آب در قرن پانزدهم

آیین باور – بدون اغراق باید پذیرفت که آب تنها منبع طبیعی است که حیات …

دیدگاهتان را بنویسید