???????? ???????????? ?????????? ???????? ???????? ????????????
خانه / صفحه نخست / بررسی اثرات اقتصادی گردشگری بر نواحی روستایی

بررسی اثرات اقتصادی گردشگری بر نواحی روستایی

آیین باور – مقاله علمی

مقدمه – بدون شک اقتصاد روستا یکی از عوامل تعیین کننده توسعه کشورها بوده و بدون حمایت های همه جانبه از اقتصاد روستایی نمی توان شهرهایی توسعه یافته و پیشرو داشت. گردشگری از جمله پتانسیل های قابل تاکید و مهم روستا ها بوده و توجه اصولی و حرفه ای آن می تواند به مهاجرت معکوس نیز یاری رسانده جریان سالم و دوسویه تعاملات فرهنگی و اقتصادی بین شهر و روستا را ایجاد نماید.

به این منظور با بهره گرفتن از مقالات ارزشمند کارشناسان،دانشجویان و دغدغه مندان می توان به راه های نرفته اندیشید و از چالش های نادیده بهره برد.

فریبا کلاهی کارشناس مدیریت جهانگردی

 

نویسندگان :
حمید رضا علی پور شیرسوار استاد یار دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت 

فاطمه دوست جلالی دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی

 

TMBAچکیده:

امروزه گردشگری روستایی از بخش های مهم در فعالیت های اقتصادی به شمار می رود و همواره از دیدگاههای گوناگون مورد توجه قرار می گیرد.مقاله حاضر نیز به بررسی آثار اقتصادی گردشگری روستایی پرداخته و بدین منظور از مطالعات و مقالات حاضر در این زمینه استفاده نموده است.بر اساس یافته های این مطالعه به طور کلی رونق گردشگری در روستاها آثار مثبت همراه با چالش هایی داشته که برای استفاده بهتر از رونق گردشگری در روستاها باید ضعف ها به قوت و تهدیدها به فرصت تبدیل شوند در واقع توریسم روستایی موثر نیاز به هما هنگی دولتی دارد چون بسیاری از نواحی روستایی خصوصا آنهایی که دور افتاده ترند یا کم جمعیت ترند فاقد منابع لازم برای پایه گذاری برنامه توریستی موفق می باشند و از طرفی چون روند این صنعت در روستاها به صورت خودجوش و بدون برنامه ریزی می باشد، مانعی در برابربهره وری مطلوب از صنعت گردشگری شده و آسیب های اقتصادی را نیز در بر داشته است.

واژگان کلیدی: گردشگری/گردشگری روستایی/ اثرات اقتصادی

مقدمه: 

تنوع بخشی به اقتصاد، بالا بردن شاخص های توسعۀ انسانی ، مشکلات ناشی از صنعتی شدن و آلودگی بیش از حد استاندارد شهرها به ویژه کلان شهر، مهاجرت های روستایی ، افزایش بهره وری و کارآمدی نیروی انسانی، اشتغال زایی ، تعامل فرهنگ ها و گفتمان ها، حفظ محیط زیست و در مجموع توسعه پایدار از دغدغه هایی است جهان امروز با آن روبرو است. ( رکن الدین افتخاری ، قادری ،1381).هر یک از کشور ها در هر سطحی از توسعه در تلاش هستند تا پاسخ لازم به این مسائل را بیابند ، در این میان کشورهایی که به تنوع بخشی اقتصادی روی آورده اند  و می خواهند خود را از اقتصاد تک پایه ای برهانند و در جستجوی شناخت ظرفیت ها یا خلق مزیت های نوین توسعه هستند بسیار موفق تر از دیگر جوامع بوده اند . یکی از این مولفه ها گسترش صنعت گردشگری است که اغلب کشورهایی که به لحاظ موقعیت مکانی از این مزیت ها بهره مند هستند آن را در برنامه توسعه ملی خود گنجانیده اند تا از این طریق بتوانند فرآیند توسعه ملی خود را تسریع و تکامل ببخشند. (جان لی ، 1378: 21 ) در این راستا گردشگری روستایی نیز جزئی از صنعت گردشگری به حساب می آید که می تواند نقش عمده ای در توانمندسازی مردم محلی و تنوع بخشی به رشد اقتصادی و نیز خلق فرصت های شغلی جدید در ارتباط تنگاتنگ با سایر بخشهای اقتصادی ایفا کند. ( شریف زاده ، 1381 : 52 ) در نواحی روستایی بسیاری از فعالیت های اقتصادی طی دهه های اخیر دچار افول شدید شده و سطح درآمد و اشتغال در فعالیت های کشاورزی سنتی به ویژه درآمد سرانه ی روستاییان تاکمتر از میزان متوسط درآمد سرانه ی کشور کاهش یافته است . از سوی دیگر افزایش نرخ بیکاری و در نتیجه خروج نسل جوان و افرادی دارای تحصیلات بالاتر از اجتماعات روستایی ، بافت و ساختار نواحی روستایی را به خطر انداخته است. بنابراین گردشگری نه تنها به عنوان یک ابزار بالقوه برای تغییر این وضعیت بلکه یکی از عناصر جدایی ناپذیر راهبرد و توسعه ی روستایی شده است (شارپلی، 2002:234)

توسعه گردشگری روستایی می تواند اثرات و پیامدهای مثبت و منفی اقتصادی ، اجتماعی و محیطی را به همراه داشته باشد . و از جمله اثرات مثبت اقتصادی می توان به ایجاد اشتغال و درآمد و کمک به فراهم شدن خدمات زیر بنایی ، تشویق توسعه ی سایر بخش های اقتصادی ، تنوع بخشی به فعالیت های اقتصادی روستایی و … اشاره کرد . گر چه اثرات مثبت اقتصادی مورد تایید است ولی بسیاری از پژوهشگران معتقدند که گردشگری اثرات منفی اقتصادی بر جامعه ی میزبان را به دنبال دارد. به این ترتیب که معمولاً در مرحله اولیه ، فواید اقتصادی نمود پیدا می کند ، ولی در مراحل بعدی ، در مقیاس انبوه و کنترل نشده اثرات و پیامدهای منفی اقتصادی جلوه گر می شوند . بنابراین لزوم مدیریت و کنترل اثرات گردشگری به منظور کاهش اثرات منفی و تقویت اثرات مثبت اهمیت می یابد .( علی بدری ، اثرات اقتصادی گردشگری بر نواحی روستایی ، 1388)

مفهوم گردشگری روستایی :

گردشگری روستایی بخشی از بازار گردشگری و منبعی برای اشتغال و درآمد بوده و می توان آن را ابزار مهمی برای توسعه اقتصادی- اجتماعی و اکولوژیکی جوامع روستایی قلمداد کرد . در کشورهای بسیاری این امر با خط مشی های کشاورزی در ارتباط است و غالباً به عنوان راهبردی برای حفظ محیط زیست و فرهنگ سنتی روستایی ارتقاء داده می شود . مسلماً گردشگری نقش اساسی در میزان توسعه و حفظ ذخایر نواحی روستایی ایفا می کند. با فرض اهمیت گردشگری به عنوان فعالیتی گسترده و عمومی و تاکید روز افزون در حیطۀ سیاست ها ی توسعه محلی و منطقه ای و با در نظر گرفتن این موضوع که تعریف مشترک و قابل قبولی از گردشگری روستایی وجود داشته باشد، توسعه گردشگری امری ضروری به نظر می رسد ، به خصوص با توجه به اینکه ویژگی های این فعالیت در محل های خاص، به وضوح « گردشگری روستایی» را از شکل های دیگر گردشگری مجزا می نماید . جالب توجه این که به رغم تمام این مسائل هیچ تعریف یا مجموعه ویژگی ها ی توافق شده در این زمینه وجود ندارد .( رکن الدین افتخاری ، قادری ،1381)

لان گردشگری روستایی را چنین تعریف می کند « گردشگری روستایی ، گردشگری است که در نواحی روستایی به وقوع می پیوندد » . اما همین بیان ساده ابهامات زیادی دارد، برای مثال ، تعاریف گردشگری متعدد به ویژه در حیطه نواحی روستایی ، تفکیک فعالیت هایی که صرفاً حالت گردشگری دارند یاتفریح ، یا ورزش و … از یکدیگر دشوار است .کشورهای مختلف معیار های متفاوتی برای تعیین مناطق روستایی و غیر روستایی دارند. در عین اینکه واژه روستایی را می توان یک تعریف جغرافیایی و هم بیان ویژگی های فرهنگ جوامع و اجتماعات روستا نشین دانست.

دسترسی اینترنتی به متن کامل مقاله

http://marketingarticles.ir/ArtBank/tourism.pdf

درباره ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

مطلب پیشنهادی

باورهای غلط و حقایق درباره واکسن های کووید 19

یکی از عللی که برخی از افراد را در واکسن زدن دچار تردید می نماید …

عرصه و حریم تپه باستانی عرب‌آباد ساوجبلاغ، آزاد شد

آیین باور_ فرمانده یگان‌حفاظت میراث‌فرهنگی البرز از آزاد‌سازی عرصه و حریم تپه باستانی عرب‌آباد قوهه …

کرونا همچنان قربانی می گیرد، 32 البرزی دیگر

️رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز اعلام کرد:» از دیروز تا امروز ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰، ۱۵۷ …

پاسخی بگذارید