خانه / البرز / گردشگری البرز/ پرنده نگری در تالاب صالحیه

گردشگری البرز/ پرنده نگری در تالاب صالحیه

آیین باور – صالحیه یا قارپوزآباد، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان نظرآباد در استان البرز ایران است.

بنابر مصوبه وزارت کشور در تاریخ ۵ آبان ۱۳۸۷، نام روستای «قارپوزآباد» از توابع دهستان احمدآباد بخش مرکزی شهرستان نظرآباد در استان البرز به روستای «صالحیه» تغییر یافت.این روستا در دهستان احمدآباد قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰، جمعیت آن ۱٬۶۷۴ نفر (۴۹۵ خانوار) بوده‌است.

فرودگاه آزادی در نزدیکی روستای صالحیه قرار دارد. همان جایی که علی رغم تبلیغات فراوان برای تبدیل شدن به فرصت گردشگری تجاری خود یک تهدید برای تالاب و پرندگان مهاجریست که هر ساله در تالاب قرار دیدار دارند و پرنده نگری را ترویج می کنند. شاید اینجا محل تلاقی گردشگری تفریحی از نوع تجاری و گردشگری طبیعی از نوع پرنده نگری و زیست محیطی باشد.

تالاب صالحیه تنها تالاب البرز است که آب ورودی آن از سمت رودخانه کردان سرریز می‌شود. وسعت این تالاب با احتساب زمین‌های باتلاقی پیرامونی بیش از ۱۰ هزار هکتار بوده و قسمتی از آن نیز در استان قزوین واقع شده است. این تالاب در فصل بهار استراحتگاه حداقل ۴۵ گونه از پرندگان مهاجر است.

در حال حاضر این تالاب که تا سال گذشته کاملا خشک شده بود به برکت بارش ها آبی دارد و رخی نموده است . از دلایل خشکی این تالاب می‌توان استفاده آب رودخانه کردان برای مصارف کشاورزی در تابستان و نرسیدن آب به این تالاب اشاره کرد.یکی دیگر از دلایل خشک شدن تالاب صالحیه، کانال‌کشی‌هایی است که در محدوده آبریز این تالاب انجام شده است.

این کانال‌ها پیش از تشکیل استان البرز احداث شده و بخشی از آن در محدوده استان قزوین قرار دارد. با این حال به نظر می‌رسد کسی از علت احداث این کانال‌ها خبر ندارد، بطوریکه فرماندار نظرآباد نیز این موضوع را تأیید کرده است . حامیان تالاب صالحیه کمپین هایی تشکیل داده و تلاش هایی نیز برای احیای آن انجام داده اند. اما فرهنگسازی گردشگران به گمانم از هر چیزی مهم تر است .

صالحیه یا قارپوز آباد کجاست؟

روستای صالحیه در نزدیکی شهرستان نظرآباد و حدفاصل بین شهر آبیک و فرودگاه آزادی واقع شده است.

مسیر دسترسی به صالحیه:

اگر از جاده قدیم تردد می کنید: استان البرز- انتهای شهر هشتگرد – بلوار ورودی شهر نظرآباد – جاده ای هم جوار با پایگاه سپاه – چشمک زن اول سمت راست – چشمک زن دوم سمت راست ،  تابلوی روستای صالحیه و فرودگاه آزادی یا شهرهشتگرد را به سمت شهر آبیک ترک کنید. داخل شهر آبیک میدانی به نام معلم را به سمت چپ یعنی جنوب جغرافیایی بپیچید تا تالاب مسیری مستقیم است که دو طرف آن زمینهای کشاورزی است ، آسفالته است و خلوت و شما این فرصت را دارید که دشتی بی انتها را مقابل خود ببینید که اگر هوا مناسب و آسمان آبی باشد تا اشتهارد مقابل چشمان شماست.

در تالاب قارپوز آباد یا صالحیه چه خواهید دید؟

تالاب فصلی روستای صالحیه پرندگان نادری همچون دورنا، لک‌لک سیاه و پلیکان سفید پیش چشمان شما هستند. از گونه های دیگری که در این تالاب مشاهده شده اند می توان به انواع کاکایی، انواع حواصیل، فلامینگو، آنقوت اشاره کرد.

پل سنگی قدیمی سه دهنه و نیزار و علفزاری زیبا پیش رویتان قرار دارد. . این تالاب در ایام نوروز و آغاز فصل بهار به عنوان یک منطقه‌ی گردشگری  در استان البرز شناخته می شود.

متاسفانه تردد گردشگران با خودرو و با سر و صدای زیبا شانس دیده شدن پرندگان پرشمار را برای شما سخت خواهد کرد. بهتر است در اواسط هفته به این منطقه سفر کنید که خلوت باشد . ساکت گوشه ای بنشینید و به صدای پرندگان گوش بسپارید . اگر اصول پرنده نگری را رعایت کنید حتما شانس دیدن پرندگان زیبا را خواهید داشت به ویژه اگر دوربین مخصوص همراه ببرید.

در فاصله ای نه چندان دور دست کارگاهی است که سروصدا دارد و گاه کامیون هایی از آنجا تردد می کنند. که برای دوستداران طبیعت و محیط زیست خوشایند نیست . اما همه اینها مانع نمی شود که شما از فرصت سرزدن به تالاب محروم شوید.

فریبا کلاهی 

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

مدیریت شهری متناسب با نظر مردم و شورا روند اجرای پروژه میدان جمهوری را تغییر دهد

رحیم خستو سخنگوی شوبای اسلامی کلانشهر کرج گفت مدیریت شهری متناسب با نظر مردم و …

افزایش ۵ برابری آمار فوت و ابتلای کرونا در البرز

آیین باور_ اطلاعیه شماره (۲) کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی مدیریت بیماری کرونا استان البرزدر …

روز جهانی قربانیان ترافیک گرامی باد

Covidiot نوع مدرنی از (Idiot) ابلهان هستند که اصول قرنطینه را رعایت نمیکند و به این شکل جان خود و دیگران را به خطر می اندازد. روزتان مبارک

دیدگاهتان را بنویسید