???????? ???????????? ?????????? ???????? ???????? ????????????
خانه / استانها / استان مرکزی به قطب تولید انرژی‌های پاک کشور تبدیل می‌شود

استان مرکزی به قطب تولید انرژی‌های پاک کشور تبدیل می‌شود

آیین باور – مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: استان مرکزی به قطب تولید انرژی‌های پاک کشور تبدیل می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی رضا میرزایی افزود: کاهش منابع انرژی فسیلی و تجدید ناپذیر و اثرات مخرب زیست محیطی آن ها از جمله آلودگی هوا، گرمایش جهانی، بارش های اسیدی و … در اکثر مناطق کره زمین نگران کننده شده است.
وی بیان کرد: استان مرکزی از لحاظ جغرافیایی در نقطه ای از کره زمین واقع شده، که به دلیل صاف بودن هوا و همچنین کم بودن عرض جغرافیایی، در اکثر روزهای سال دارای مقدار تابش دریافتی بسیار بالایی می باشد.
میرزایی اظهار داشت: اولین نیروگاه خورشیدی فتوولتایک ایران با ظرفیت بالای یک مگاوات از نوع نیروگاه فتوولتائیک متصل به شبکه با سازه ثابت در دوم آبان ۱۳۹۵ در سفر هیئت دولت به استان مرکزی افتتاح شد.
وی با اشاره به تلاش های مجموعه مدیران استان برای کمک و جذب هرچه بیشتر سرمایه گذار خارجی در حوزه انرژی های تجدید پذیر در استان مرکزی گفت: نیروگاه 500 مگاواتی تولید برق از انرژی های تجدید پذیر با جذب 600 میلیون یورو سرمایه گذاری خارجی در کویر میقان اراک ایجاد می شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی افزود: همچنین قرار است با ایجاد این نیروگاه خورشیدی 500 مگاواتی در شهرستان اراک کارخانه ساخت صفحات سولار نیز با انتقال آخرین فناوری ساخت این صفحه ها به داخل کشور در شهرک صنعتی خیرآباد اراک ساخته شود.
وی بیان کرد: علاوه بر ساخت این نیروگاه، مقرر شده است که سه نیروگاه 30 مگاواتی نیز امسال توسط این سرمایه گذار در سایر مناطق استان مرکزی ایجاد شود.
دولت یازدهم برنامه های مدونی را برای شتاب بخشی در بهره گیری از انرژی های تجدید پذیر به کار گرفته که اصلاح تدریجی قیمت حامل های انرژی در جریان سیر هدفمندی یارانه ها می تواند عاملی برای فراگیر شدن انرژی های نو پدید باشد.
بر اساس تحقیقات موجود، استان مرکزی به دلیل شرایط ویژه جغرافیایی و اقلیمی ظرفیت مناسبی برای بهره گیری از انواع انرژی های تجدید پذیر را داراست و باید گفت که این استان در آینده ای نزدیک می تواند به قطب تولید انرژی های پاک کشور تبدیل شود.

درباره ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

مطلب پیشنهادی

هوای ناسالم میهمان البرزی‌ها می‌شود

ه گفته مدیرکل هواشناسی البرز کیفیت هوای استان به سبب تغییرات جوی، از امروز پنجشنبه …

روز جهانی زمین پاک

۵۲ سال پیش در چنین روزی برابر با ۲۲ آوریل ۱۹۶۹ میلادی مطابق با پیشنهاد …

دو ماه ديگر البرز از صادرکنندگان خوب واکسن کرونا در جهان می شود

آیین باور _پروژه های بیمارستانی ناتمام البرز تا پایان دولت به بهره برداری می رسند/استاندار …

پاسخی بگذارید