???????? ???????????? ?????????? ???????? ???????? ????????????
خانه / اجتماعی / پوکی استخوان چیست و راههای پیشگیری از آن کدام است؟

پوکی استخوان چیست و راههای پیشگیری از آن کدام است؟

آیین باور – پوکی استخوان یا استئوپروز به کاهش توده استخوانی، ضعیف و سست شدن بافت استخوان گفته میشود. این حالت سرانجام به شکستن استخوان منتهی خواهد شد. نمای ریز استخوان مثل کندوی عسل می باشد که دارای تیغه هایی با فضاهای مشخص است. هنگامی که پوکی استخوان رخ می دهد فضاهای این تیغه بزرگتر و استخوان ها نازک و شکننده شده و با کوچکترین ضربه و یا حتی خودبخود می شکنند.

مهری فرهیخته راد کارشناس بیمارهای غیرواگیر شبکه بهداشت-درمان شهرستان البرز که در خصوص بیماری پوکی استخوان با دانش آموزان دختر مقطع ابتدایی صحبت می کرد ضمن بیان مطالب فوق در خصوص علایم بیماری پوکی استخوان گفت: پوکی استخوان بیماری خاموش نیز نامیده می شود چرا که در مراحل اولیه علامتی ندارد و همین امر تشخیص را با مشکل مواجه می کند.

وی گفت: در واقع پوکی استخوان با عوارض خود مشخص می شود که عبارتند از شکستگی خودبخودی با کمترین ضربه به استخوان ها بویژه در نواحی کمر، لگن و مچ دست، درد شدید کمر در نقطه ای خاص که می تواند بر شکستگی مهره دلالت کند. قوز پشت که موجب انحنای پشت می شود و کوتاه شدن قد نسبت به دوران جوانی به میزان بیش از ۵/۲ سانتی متر.

الهام محبی کارشناس تغذیه مرکز خدمات جامع سلامت شماره ۳ الوند در خصوص عوامل پوکی استخوان که قابل کنترل و پیشگیری هستند گفت:  وزن بسیار کم (نسبت به وزن طبیعی برای سن و قد) عدم تحرک و فعالیت، مصرف ناکافی کلسیم و ویتامین د مصرف سیگار از عواملی هستند که سبب کاهش تراکم استخوان ها می شوند.

این کارشناس تغذیه به پنج گام مهم برای داشتن استخوان های سالم و پیشگیری از پوکی استخوان اشاره کرد و گفت: هر روز مقدار توصیه شده کلسیم و ویتامین د مصرف کنید. ورزش های تحمل کننده وزن را بطور منظم انجام دهید. از دود سیگار افراد سیگاری در محیط پرهیز کنید. با پزشک خود در مورد سلامت استخوان ها مشورت کنید. در هنگام مناسب آزمون سنجش تراکم استخوان انجام دهید.

درباره ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

مطلب پیشنهادی

سند توسعه ملی و آمایش البرز تدوین شد

نماینده عالی دولت در استان البرزدر جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان که روز …

سهام عدالتی‌ها ! برای سجام به دفاتر پیشخوان دولت نروید

ثبت نام در سامانه سجام نیازی به مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت ندارد. شهروندان می …

سفرهای نوروزی در انتظار مجوز ستاد مقابله با کرونا

آیین باور -مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری البرز اعلام کرد: «در صورت صدور مجوز ستاد …

دیدگاهتان را بنویسید