آرشیو اخبار سایت

تمامی اخبار در این پایگاه خبری را ببینید و بخوانید!

img

دومین جشنواره برداشت میوه ساوجبلاغ برگزار شد

دومین جشنواره برداشت میوه روز پنجشنبه با حضور نماینده مردم شهرستان‌های ساوجبلاغ، نظرآباد، طالقان و چهارباغ در مجلس شورای اسلامی، امام جمعه شهر هشتگرد، سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان البرز و جمعی از مسوولین استانی و شهرستانی در یکی از باغ‌های میوه سهیلیه برگزار شد.

img

نقدی بر  نخستین نمایشگاه بازارسفرالبرز

برای بخش بندی بازار گردشگری می توان معیار ها و مبانی مختلفی را در نظر گرفت اما عمده ترین مبانی مورد استفاده برای بخش بندی بازار گردشگری عبارت اند از:جغرافیایی، جمعیت شناختی، اجتماعی،اقتصادی، روانشناختی،الگوهای رفتاری، الگوهای مصرف و تمایلات مشتری.

img

نخستین نشست مقابله با سرقت استان البرز تشکیل شد

نخستین نشست «قرارگاه پیشگیری و مقابله با سرقت استان البرز» با حضور رئیس کل دادگستری، رئیس دادگستری و دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، فرمانده انتظامی استان و سایر اعضاء قرارگاه در محل دادگستری کل استان البرز برگزار شد.

img

دکتر انصاری دامپزشک: تنها یوز ماده ایرانی احتمالا نازا شده است

مرگ حیات وحش و کم شدن هر یک قلاده و انقراض آن یعنی چندین گام به فنای انسان نزدیک تر شدن. توان حفظ و افزایش ذخائز ژنتیکی یعنی توسعه یافتگی در تمام جهات حیات و اما این تلخ موضوعِ پرتکرار در کشور ما با یوزپلنگها بد تا کرده است.

img

استاد برجسته دوتار نواز و موسیقی مقامی در گذشت

او علاوه بر فعالیت هنری در امور خیریه هم پویا بود و در ساخت بیش از ۹۰۰ مدرسه به همراهی خیرین دیگر مشارکت داشت. همچنین او در هزینه درمان کودکان مبتلا به سرطان نیز گام برداشته و این امور بازتاب همان جمله معروفش است که می‌گفت درراه خدا موسیقی نواختم

img

بی تجربگی و عدم رعایت شرایط استاندارد زنده گیری فاجعه ای دیگر رقم زد

 بی تجربگی و عدم آمادگی برای اتفاقات طبعی منطفه زیستی پلنگ قائم شهر را به کشتن داد. یگان حفاظت محیط زیست منطقه کنازق بعد از قتل خرس طی حرکت نمادین به جنازه خرس داروی بیهوشی شلیک میکند!

img

جاذبه های حقیقی کرج را چه قدر می شناسیم

در پست قبل درباره گردشگری شهر، به ویژه گردشگری داخل شهری گفتیم و اینکه می توانید سفرهای شیرین و خاطر انگیز و بی هزینه را در کمترین زمان و نزدیک ترین مسیر آغاز کنید، یعنی با سفر در شهر محل سکونت یا استان محل سکونت خود. انتشار چنین مطالبی وظیفه میراث و شهرداری است که متاسفانه انجام نمی دهند!

img

گردشگری را از شهر و استان محل سکونتمان آغاز کنیم

گر بپذیریم سفر و گردشگری یعنی دیدن جاهایی از سرزمین های موجود (دور یا نزدیک ) که دیده یا ندیده ایم، اما می تواند حال دل مارا خوب کند و چیزی به مابیاموزد وانرژی ادامه زندگی باشد؛ محلات نادیده شهری که در آن ساکن هستیم و آشنایی با کوچه پس کوچه های شهر و استانمان هم سفر است.

img

"شعار "سال یا "عمل "و انگیزه ای برای تغییر وضعیت مدیریت اقتصادی

عمل گرایی یعنی اگر ته یک دره گیر افتاده ایم تا ابد برای زنده ماندن ،”نیت مقاومت”نکنیم! بلکه برای بالا رفتن و زنده ماندن و رسیدن به جایگاه اصلی،تلاش کنیم و براساس توان از دست و پا و فکرمان استفاده کنیم.

img

وزیر کشور: ۵ هزار میلیارد تومان برای بهره برداری از پل شهید سلیمانی کرج اختصاص یافت

وزیر کشور در سفر به استان البرز، از اختصاص ۵ هزار میلیارد تومانی برای بهره برداری از پل شهید سلیمانی با مشارکت شهرداری کرج و وزارت راه و شهرسازی برای کاهش ترافیک تهران – کرج – قزوین خبر داد.

img

رد پای سیزده بدر در تاریخ

«... جمشید، شاه پیشدادی، روز سیزده نوروز (سیزده بدر)را در صحرای سبز و خرم خیمه و خرگاه بر پا می کند و بارعام می دهد و چندین سال متوالی این کار را انجام می دهد که در نتیجه این مراسم در ایران زمین به صورت سنت و آیین درمی آید و ایرانیان از آن پس سیزده بدر را بیرون از خانه در کنار چشمه سارها و دامن طبیعت برگزار می کنند ...»

img

ماهی قرمز نخرید و در آبهای آزاد رها نکنید/  تنها لاک پشت لاک نرم ایران در حال انقراض است

ماهی قرمز گونه‌ای غیربومی در کشور ما است که درصورت ورود به محیط‌های آبی طبیعی می‌تواند بسیار خطرناک باشد چراکه با دیگر ماهیان بومی کشور وارد رقابت تعذیه‌ای می‌شود. از سوی دیگر قادر به ایجاد جمعیت‌های بزرگ و پایداری است که بر گونه‌های ارزشمند بومی کشور غالب می‌شوند.گونه های در حال انقراض را با آگاه کردن مردم دریابیم

img

  سمنوپزان، جشنی زنانه به پیشواز نوروز

در قرقیزستان به سمنو، سومولوق یا سومولوک می‌گویند. استفاده از این سین در هنگام سال نو در قرقیزستان نشانه تحمل سختی‌های پیش‌رو تلقی می‌شود و مردم این کشور آن را تمرینی برای مقابله با مشکلات می‌دانند زیرا تهیه «سومولوق» زحمت و صبر زیادی را می‌طلبد./.

img

جنگ شادی سینما ساویز حاشیه ساز شد

 سعید جابری انصاری، گفت: به دنبال اتفاقات هنجار شکن و مغایر با عفت عمومی و ارزش‌های انقلابی درحاشیه «جنگ شادی» که روز گذشته در محل سینما ساویز کرج برگزار گردید، با هماهنگی مقام قضایی علیه متخلفان و عوامل برگزار کننده اعلام جرم شد.

img

احیای گونه های کلیدی برای بازسازی بوم سازگان

استان البرز یکی از مهمترین زیستگاههای جانوران بومی، مهاجر زمستان گذران و مهاجر عبوری در ایران است.در ایران، تاکنون 408 گونه از مهره دار در زیستگاه های متنوع کوهستانی، دشتی و تالابی استان البرز شناسایی و ثبت شده است که حدود 36 درصد کل کشو را شامل میشوند.

img

تفاوت نگاه نسل ها نیازمند همگرایی است

نماینده عالی دولت در استان البرز گفت: تمامی ما مدیران در جایگاه های مختلف باید پیرو منویات و دغدغه های مقام معظم رهبری در خصوص ترویج ازدواج، پیشگیری از طلاق و ترغیب زوجین به فرزند آوری اقدام ویژه ای را در دستور کار قرار دهیم.

img

بودجه ۶۱۰۰ میلیارد تومانی سال آتی شهرداری کرج تصویب شد

از بین مناطق ۱۰ گانه شهرداری کرج منطقه ۴ با رقم ۵۵ میلیارد تومان در سال آتی بیشترین بودجه را دارد. از بین ۱۱ سازمان مختلف شهرداری کرج بیشترین اعتبار با رقم ۳۵۵ میلیارد و ۵۹۰ میلیون تومان به سازمان سیما و منظر و فضای سبز شهری تخصیص یافته و در بین معاونت ها، معاونت فنی و عمرانی با رقم ۴۹۷ میلیارد تومان بودجه، در صدر ردیف های اعتباری بودجه ۱۴۰۱ شهرداری کرج قرار گرفته است.

img

سافاری چیست ؟(1)

بزرگترین نگرانی ما حمایت نشدن است . اینکه بودجه ای صرف شود اما پروژه در همان شرایط بماند و در جا بزند و برای توسعه بیشتر در آینده هزینه نشود. یا مثلا جذب گردشگرآنطور که باید، نباشد. اینها نیازمند زیرساخت و سرمایه گذاری است .

img

  کاربرد شاخص اقلیم حرارتی در گردشگری

در این مقاله می آموزید در چه فصلی کدام بخش از کشورمان مقصدی مناسب برای سفر است .امروزه در برنامه ریزهای صنعت گردشگری، بررسی وضعیت زیست اقلیم انسانی، نقش مهمی را ایفا میکند. در این صنعت میتوان در برنامه ریزیهای بلندمدت از اقلیم و در برنامه ریزیهای کوتاه، از شرایط جوّی کمک گرفت.

img

نخستین کتاب صنایع دستی چاپ شد

مدیرکل دفتر بازاریابی و تجاری‌سازی معاونت صنایع‌دستی و هنر‌های سنتی گفت: کتاب سال صنایع‌دستی نوشته شده و تمام اطلاعات مربوط به بخش‌های مختلف صنایع‌دستی شامل نام هنرمندان، تولیدکنندگان، کارگاه‌ها، فروشگاه‌ها و... در آن به صورت شفاف آورده شده است.

img

کنگره ملی گیاهان دارویی آغاز به کار کرد

کنگره ملی گیاهان دارویی، مکانیزاسیون و فرآوری این گیاهان با حضور متخصصان مکانیزاسیون، ماشین آلات کشاورزی و گیاهان دارویی در مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره) وزارت جهاد کشاورزی مستقر در مشکین دشت استان البرز آغاز به کار کرد.

img

استاد رضا غلامعلی : بارزترین مشخصه زورخانه ادب است

می دانم که حرفها داشت و کرور کرور خاطره و پندکه با طولانی شدن گفتگو، رشته کلام را نمی یافت.نشست شیرین ما ساعتی بیش نپایید. با خبر شدم متاسفانه چهل و چند روز پیش این عزیز، درگذشته است و گفتگوی دوباره دریغ شد. ترجیح بر آسایش و آرامش این کهن کسوت بود.اما آنچه از این گفتگو حاصل شد به خلاصه در زیر می خوانید:

img

نخستین تبارنامه ملی اسب کاسپین تدوین شد

مدیرعامل انجمن حفاظت از اسب کاسپین ایران اضافه کرد: مالکان اسب‌های کاسپین می‌توانند برای پیگیری تکمیل پرونده اسب خود با منشی کمیته تبارنامه انجمن (شماره ۰۹۹۳۳۲۵۶۱۲۰ از ساعت ۱۷ تا ۲۱ روز‌های غیرتعطیل) تماس حاصل نمایند.

img

آشنایی با جشن های ایرانی: 29 بهمن سپندارمذگان روز عشق ایرانی

زمین نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می دهد. به همین دلیل در فرهنگ باستان اسپندار مذگان را بعنوان نماد عشق می پنداشتند.

img

علی چهارمحالی به عنوان مدیر کل جدید زندان های استان البرز منصوب شد

این مراسم با حضور محمود ضیائی فرد معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان زندان ها، یاوری معاون قضایی استان، اعضا شورای قضایی البرز، جمشیدی مدیر کل توسعه منابع انسانی و پشتیبانی سازمان زندان ها و مسئولین اداره کل زندان های استان البرز برگزار و حکم مدیر کل زندان های استان البرز به علی چهارمحالی تحویل شد.

img

ویلای چهار نهاد دولتی درحریم رودخانه کرج تخریب شد

ویلاهای منتسب به ناجا ، بنیاد شهید ، وزارت راه و وزارت کشور در جاده چالوس تخریب شد . آزادسازی حریم رودخانه کرج با تخریب بناهای غیرقانونی نیروی انتظامی، بنیاد شهید، وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور سرعت گرفت.

img

 روستای سیاهکلان مردمانی با زبانی تاتی مادی

روستای سیاهکلاهان از توابع بخش مرکزی کرج است که تا رجایی شهر حدود 3 کیلومتر فاصله دارد. این روستا از بالا به کوه‌های « دوبرار» از جنوب به بلوار « موذن »رجایی شهر، از شرق به «بیجی کوه» و از غرب به روستای«آتشگاه» منتهی می‌شود. به زودی گزارش تصویری مفصلی از این منطقه تقدیم می کنیم

img

پنجاه و پنج سال پس از فروغ شعر ایران

آرزوی من آزادی زنان ایران و تساوی حقوق آن‌ها با مردان است… من به رنج‌هایی که خواهرانم در این مملکت در اثر بی‌عدالتی مردان می‌برند، کاملاً واقف هستم و نیمی از هنرم را برای تجسم دردها و آلام آن‌ها به کار می‌برم. آرزوی من ایجاد یک محیط مساعد برای فعالیت‌های علمی هنری و اجتماعی زنان است.

img

فاصله اجتماعی، در صورت داشتن ماسک چقدر است؟

افراد مبتلا به سویه اومیکرون تنها در ۱۵ ثانیه افراد سالم را به ویروس کرونا آلوده می‌کنند.«فاصله‌ای که ۲ نفر در کنار هم ایستاده‌اند و با هم صحبت می‌کنند، در گسترش عفونت کووید بسیار مهم است. اگر یکی از آنان آلوده باشد و بیش از میزان توصیه شده به فرد سالم نزدیک شود، خطر ابتلا به بیماری در فرد سالم افزایش می‌یابد.»

img

سویه فرعی اومیکرون به نام BA.2 به سویه غالب کرونا در جهان تبدیل می‌شود/فاصله اجتماعی تنها راه نجات

یک مقام ارشد سازمان جهانی بهداشت می‌گوید سویه فرعی اومیکرون که Omicron BA.2 نام دارد به زودی به سویه غالب کرونا در جهان تبدیل خواهد شد و مقام نخست آلوده‌کننده‌ترین سویه ویروس کرونا را به خود اختصاص خواهد داد.

img

متقاضیان دریافت وام بدون ضامن، به بانک های حقوقی خود مراجعه کنند

دبیر کمیسیون هماهنگی بانکهای استان البرز گفت: بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی، پرداخت وام تا سقف صد میلیون تومان به واجدین شرایط در بانکهای استان آغاز شده است و روند دریافت مدارک و پرداخت وام ادامه خواهد داشت.

img

ارائه خدمات الکترونیک قضایی به مددجویان زندان رجایی شهر

مدیر زندان رجایی شهر گفت: مددجویان این زندان به منظور رفاه حال، صرفه جویی در زمان، هزینه و همچنین سهولت در تسریع ارسال درخواست ها و دریافت پاسخ از مراجع قضایی از خدمات الکترونیک قضایی بهره مند شدند.

img

به یاد خالق شعر آرش کمانگیر

در تمام پهنه‌ی البرز، وین سراسر قلّه‌ی مغموم و خاموشی که می‌بینید، وندرون دره ّ‌های برف آلودی که می‌دانید، رهگذرهایی که شب در راه می‌مانند نام آرش را پیاپی در دل کهسار می‌خوانند، و نیاز خویش می‌خواهند با دهان سنگ‌های کوه آرش می‌دهد پاسخ می‌کندشان از فراز و از نشیب جاده‌ها آگاه؛ می‌دهد امید، می‌نماید راه »

img

عطاری حق مداخله در امور پزشکی را ندارد

صرفا مجاز به ارائه گیاهان دارویی مفردات معدنی و حیوانی استاندارد بوده و تولید و عرضه هر گونه داروهای گیاهی در عطاری و همچنین تجویز گیاهان دارویی و یا داروهای گیاهی توسط عطاری ها خلاف مقررات و ضوابط بوده و غیرقانونی است.

img

قتل های ناموسی در فقه و حقوق و بررسی چالش های پیش روی آن

مونا حیدری متولد ۱۳۸۳ در اهواز بود. ۱۴ ساله بود که به عقد پسر عموی خود در آمد و صاحب یک فرزند شد .......درباره جایگاه و تاثیرات قتل های ناموسی در اجتماع و قانون نگاهی جدی و فراتر از هیجانات فضای مجازی داشته باشیم.

img

چرا رسانه ها در مورد ناقص سازی جنسی زنان سکوت می کنند؟

هر سال در ششم فوریه (17 بهمن)، برای توقف ناقص‌سازی جنسی زنان، آگاهی رسانی می شود. شاید بتوان مصر را یکی از خاستگاه‌های اصلی سنت ختنه دانست اگرچه منابعی در میان اسطوره های آفریقایی به دست آمده است که شیوع ختنه را پیش از مصریان باستان در آفریقای مرکزی نشان می دهد.

img

فقط مدارس ابتدایی و متوسطه اول غیرحضوری خواهند بود

نماینده عالی دولت در استان البرز گفت: با توجه به شیوع گسترده سویه اومیکرون در کشور و به تبع آن البرز و اینکه سنین پایین نیز در معرض خطر هستند، به مدت دو هفته مدارس ابتدایی و متوسطه اول به صورت غیرحضوری و متوسطه دوم و دانشگاه ها نیز به صورت ترکیبی (حضوری و مجازی) به فعالیت خود ادامه دهند.

img

عزیز و نگار ، لیلی و مجنونی در البرز

عزیز و نگار به مکتب می‌روند و عاشق یکدیگر می‌شوند. پدر نگار می‌میرد. عزیز و نگار به قرآن، قسم وفاداری می‌خورند و عهد و پیمان می‌بندند. مادر نگار پنهانی برای خواهرزاده‌اش کل احمد که در روستای بالاروچ الموت است، پیغام می‌فرستد برای عروسی با نگار بیاید. عزیز برای خرید عروسی به قزوین می‌رود.

img

چشمه‌علی دامغان و بافت تاریخی سمنان احیا می شود

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی گفت: با همکاری دوجانبه مدیران استان سمنان و مدیران محلی، چشمه‌علی دامغان به عنوان یک اثر فاخر بین‌المللی احیا و زمینه بهره‌برداری بهینه از این اثر با استفاده از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی فراهم شود.

img

کاهش بارندگی و افزایش برداشت آب و احداث سدها در بالادست

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرز به مناسبت روز جهانی تالاب ها به تهدیدات و چالش های موجود بر سر راه تنها تالاب استان اشاره کرد و گفت: تهدیدات و چالش ها شامل کاهش بارندگی هاو افزایش برداشت آب و احداث سدها در بالادست است.

img

بازداشت سه نفر از مدیران سابق شهرداری نظرآباد به دلیل ترک فعل؛ صدور کیفرخواست «پرونده قبرخواری»

روح الله احمدی با اشاره به رسیدگی به پرونده موسوم به قبرخواری در این شهرستان گفت: رسیدگی به این پرونده با عنوان اتهامی اختلاس، جعل و استفاده از سند مجعول، کلاهبرداری، انتقال مال متعلق به غیر و تضییع بیت المال آغاز شد

img

آیین زن شاهی

اردیبهشت از راه که برسد می رسد ، همه چیز در روستای ' آب اسك ' شهرستان آمل در استان مازندران در تسخیرجنب و جوش های زنانه و مردانه است. آئین ورف چال رمهم ترین آئین بر جای مانده در روستای آب اسك است كه گذشت زمان تاكنون نتوانسته است تغییری در چگونگی برگزاری آن ایجاد كند.

img

آشنایی با شخصیت‌های منفی و مثبت شاهنامه 

برای شاهنامه‌خوانی هیچ‌وقت دیر نیست. از تعداد صفحات بالای آن نترسید چون قرار نیست آن را مثل كتاب‌های درسی یك شبه تمام كنید! شاهنامه را نباید یك دفعه سر كشید. باید مزه مزه كرد و از طعم خوش آن به مرور زمان لذت برد. آن وقت می‌بینید كه خیلی از داستان‌ها و افسانه‌ها و اسطوره‌ها ریشه در شاهنامه دارند.

img

تعیین تعرفه فرمایشی، دیگر نخ نما شده است

گردهمایی پزشکان کودکان استان البرز، روز پنجشنبه در تالار لوتوس کرج برگزار شد. در این نشست دوستانه ضمن بازنگری و طرح برخی مشکلات صنفی و عمومی پزشکان، از جمله غیر منطقی بودن تعرفه ها، به مواردی اشاره شد که صراحت قانونی دارند و متاسفانه از حمایت و پشتیبانی علوم پزشکی و وزارت بهداشت برخوردار نیستند.

img

200 سال خاطره و محبوبیت کوچه مروی تهران را ماندنی کرده است

مطابق گز‌ارش‌های تاریخی، قدمت این کوچه به 200سال پیش می‌رسد؛ در آن زمان که مرزهای جغرافیایی ایران بسیار گسترده‌تر از امروز بود و خراسان بزرگ هنوز بخشی از آن سرزمین وسیع باستانی به شمار می‌رفت، شهرهای هرات، بخارا، مرو، سمر‌قند‌ و غیره از ایران جدا نشده بود. آن زمان شهر مرو حاکمی از طایفه قاجار به نام محمدحسین خان داشت.

img

لایحه اصلاحیه بهای خدمات شهرداری تصویب شد

به منظور ساماندهی درخواست های مربوط به تراکم های مازاد بر طرح تفصیلی در کاربری های مختلف که بعضا تناسب شهری را با چالش مواجه می نماید و نیز با هدف ایجاد تناسب و کنترل رشد همگون شهر،واقعی سازی اخذ هزینه خدمات عممومی با این لایحه موافقت شد.

img

معرفی کتاب "دیگردوستی موثر"

دیگردوستی موثر هم یک فلسفه است و هم یک جنبش یا پویش اجتماعی. حرف اصلی این فلسفه و پویش آن است که تلاش کنیم بیشترین خیر ممکن را به دیگران برسانیم کتاب «دیگردوستی موثر» تالیف پیتر سینگر  با مقدمه‌هایی از مصطفی ملکیان و محمدرضا جلائی‌پور با ترجمه آرمین نیاکان در 247 صفحه به بهای 30 هزار تومان از سوی نشر نی منتشر شده است.  

img

واکاوی دلایل بی توجهی میراث به مرمت پل تاریخی کرج

کتاب پژوهشی و کارشناسی شده، پل های قدیمی ایران (محمد علی مخلصی- چاپ پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی کشور) ، پل دختر کرج را با ادله علمی، پژوهشی جزو پل های قدیمی ایران و پل های دخترهای معروف (دوره ساسانی و اشکانی) تشخیص داده است.در سال 1330 ش با ساختن پلی در جوار پل دختر که به پل سنگی (پهلوی دوم) معروف است ، تردد از روی پل دختر ممنوع گردید و تردد از روی پل جدید صورت گرفت

img

معرفی کتاب "جاده شخصیت"

اثر دیوید بروکس، دعوت خواننده، به عنوان عضوی از جامعه بشری، به تجدید نظر در نگاهی است که به خویشتن دارد. این اثر، کتابی مسحور کننده و امیدبخش است که در عمق وجودتان نفوذ می‌کند.

img

دکتر غلامعلی پیمان؛ مخترع عمل جراحی لیزیک

دکتر غلامعلی پیمان دانشمند ایرانی-آمریکایی و از اعضای تالار مشاهیر چشم پزشکی جهان است. مهمترین دلیل شهرت وی ، اختراع عمل جراحی لیزیک است که به کمک آن افراد دارای ضعف بینایی می‌توانند بدون استفاده از عینک دید طبیعی خود را بازیابند.

img

مدیران استان از ظرفیت اصحاب رسانه البرز برای تبیین و تشریح برنامه ها استفاده کنند

مردم باید از روند امور و برنامه های کارگزاران نظام مطلع شوند.تقویت زیرساخت های البرز را نشانه گرفته ایم.برای جبران کمبودها و عقب ماندگی های البرز باید با جدیت بیشتری برنامه ریزی و اقدام کنیم

img

ثبت جشن‌های ایرانی و موسیقی نواحی ایران در میراث ناملموس زنده جادۀ ابریشم

جشن‌های چهارشنبه‌سوری، مهرگان، چله‌نشینی و شب یلدا و موسیقی نواحی ایران در نخستین نشست جهانی میراث زنده جاده ابریشم ـ به میزبانی مرکز بین‌المللی اطلاعات و شبکۀ میراث فرهنگی ناملموس در آسیا و اقیانوسیه (از موسسات درجه ۲ تحت نظارت یونسکو ICHCAP-UNESCO) در کره جنوبی، و موسسه بین‌المللی مطالعات آسیای مرکزی (IICAS) ایکاس در سمرقند، معرفی و ثبت شدند.

img

جزئیات «بیمه درمان ناباروری» و «وام ۴درصدی به زوج‌های نابارور»

مدیر برنامه درمان ناباروری وزارت بهداشت با بیان اینکه تحلیل‌ها، سرشماری‌ها و اعداد و ارقامی که در زمینه جمعیت برآورد شده، نشان داده که ما در یک شرایط بحرانی هستیم، درعین حال جزئیات اقدامات حمایتی وزارت بهداشت برای درمان زوج‌های نابارور را تشریح کرد.

img

۵۴ هزار پلاک ثبتی البرز روی گسل زلزله

بهمن 1399 استاندار سابق شهبازی اعلام کرده بود 5۴ هزار پلاک ثبتی در استان روی گسل زلزله است و باید اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از آسیب ها در این بخش انجام شود.امروز بعد یکسال مدیرکل مدیریت بحران استانداری فقط همان حرف ها را تکرار می کند...

img

ذخایر ژنتیکی دامی کشور حکم حکومتی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور است

موسسه تحقیقات علوم دامی کشور یک ماموریت حاکمیتی دارد که حفظ ذخایر ژنتیکی یکی از این وظایف است ولی در اجرای این وظایف، موسسه نمی تواند به تنهایی وارد عمل شود و بایستی از ظرفیت تشکل ها و صنوف استفاده کند.

img

پرونده پاسداشت خوشنویسی ایران در یونسکو ثبت جهانی شد

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران با تبریک ثبت جهانی پاسداشت هنر خوشنویسی از سوی ایرانیان گفت: برای ما باعث خوشحالی است اعلام می‌کنیم پرونده جمهوری اسلامی ایران که برای پاسداشت خط خوشنویسی در یونسکو مطرح شده بود امروز به تصویب رسید

img

حرفه ای گردش کنیم(2) طبقه بندی گروه گردشگران بر اساس هدف سفر

هر کشور می تواند با جذب گردشگران از سراسر دنیا به نفع چرخه اقتصادی درآمد زایی و همچنین اشتغال زایی کند. توریسم انواع مختلفی دارند که با توجه به عوامل گوناگون تقسیم بندی می شوند. با الفبای سفر به این تقسیم بندی ها می پردازیم.

img

«انسان شناسی غذا» کلید جذب گردشگری

ایران اگر جاذبه‌های دیگری مثل پلاژ و ساحل برای گردشگر خارجی نداشته باشد از نظر غذایی در مقایسه با کشورهای دیگر از فرهنگ‌های آشپزی متنوعی برخوردار است که برای هر خارجی بسیار جالب و جذاب است. اگر پژوهش‌های دقیق انسان‌شناسی در این باره صورت بگیرد کمک قابل توجهی به جذب گردشگری کرده‌ایم.

img

یادداشت: زندان خوشنامی!

اگر سیاستمدار یا یک چهره مشهور نیستید و از طریق تبلیغات پول در نمی‌آورید، نگران وجهه‌تان نباشید. در عوض سعی کنید کار به درد بخوری انجام دهید.دنیا هر طور که دلش بخواهد راجع به شما می نویسد

img

پدر تار و سه تار ایران قربانی اولین حادثه رانندگی کشور

شب چهارشنبه، دوم آذر ماه ۱۳۰۵ هجری خورشیدی، هنگام بازگشت از جلسه محفل موسیقی در منزل یکی از دوستان به خانه، درشکه‌ای دو اسبه کرایه می‌کند. در آن زمان خودرو به تازگی وارد خیابان‌های شهر شده بود و شمار آن‌ها به سختی به پنجاه دستگاه می‌رسید..

img

گردشگری روستایی :”لورا”/جاده چالوس ،پیش از فراموشی…

جاده کرج –  چالوس ،پیش از فراموشی / تاریخ و داستان هایی که هرگز نشنیده اید. تا اواخر دوره قاجار، جاده ای بین کرج – چالوس وجود نداشته و تنها یک مسیر خاکی و مالرو، راه دسترسی به روستاهای این منطقه را تشکیل می‌داد

img

بازدید رئیس کل دادگستری البرز از انبار اموال تملیکی استان؛ تعیین تکلیف کالای سریع الفساد با سرعت انجام شود

رئیس کل دادگستری استان البرز با حضور در انبارهای اداره جمع آوری و فروش اموال تملیکی استان البرز از بخش های مختلف آن بازدید و در جریان روند نگهداری و تعیین تکلیف اموال قرار گرفت.

img

افتتاح نمایشگاه «انسان در جست‌وجوی منابع» و «مرگ در نمک» در موزه ملی ایران

­نمایشگاه‌های «انسان در جست‌وجوی منابع، گزیده‌ای از آثار موزه معدن آلمان از شهر بوخوم» و «مرگ در نمک: آثاری از معدن نمک چهرآباد زنجان» در محل موزه ملی ایران به صورت رسمی گشایش یافت.

img

پل صفوی کرج زخمی و عاجز از پرداخت هزینه های تیمار

سال گذشته برآورد شده بود تعمیر پل ۱.۵میلیارد تومان خرج دارد که وزارت میراث ۵٠٠میلیون آن را متقبل شد قراربود شهرداری کرج و استانداری البرز نیز مشارکت کنند که تا کنون سهم و وظیفه 500میلیون تومانی خود را ادا نکرده اند و هزینه تعمیر اکنون به حداقل به سه میلیارد رسیده است.

img

آب بان ماه ایزد دانایی

ﺩﺭ ﺍﺳﻄﻮﺭﻩﻫﺎﯼ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ ﮔﻔﺘﻪ ﻣﯽﺷﻮﺩ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺭﻭﺯ ﺯَﻭ، ﭘﺎﺩﺷﺎﻩ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺑﺮ ﺍﻓﺮﺍﺳﯿﺎﺏ ﭘﯿﺮﻭﺯﯼ ﯾﺎﻓﺘﻪ ﻭ ﺍﻭ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺳﺮﺯﻣﯿﻦ ﺧﻮﯾﺶ ﺭﺍﻧﺪ ﻭ ﻧﯿﺰ ﺩﺭ آبان روز از آبان ماه، ﭘﺲ ﺍﺯ ﭘﻨﺞ ﯾﺎ ﻫﻔﺖ ﺳﺎﻝ ﺧﺸﮑ‌سالی، ﺑﺎﺭﺍﻥ باریده ﺍﺳﺖ.

img

ضرورت بررسی سرقت چند میلیارد تومانی از کارخانه بازیافت شهرداری کرج

رئیس کمیسیون فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شورای شهر کرج گفت: با توجه به حجم سرقت و سازماندهی بودن آن از دستگاه قضا درخواست داریم به موضوع سرقت میلیاردی از کارخانه بازیافت زباله شهرداری ورود کند.

img

آشنایی با کاخ سلیمانیه

یکی از پسران فتحعلی شاه که سلیمان میرزا نام داشت فرمانروای منطقه کرج بوده و این قصر هم مقر اقامت او بوده است.در تالار این بنا، دو نقاشی کشیده شده است در تابلوی بارعام فتحعلی شاه، سلیمان میرزا به صورت کودکی در کنار تخت طاووس تصویر شده‌است.( بی نظیر و کم نظیر )

img

اعلام آمادگی ایران برای اشتراک تجربیات حفاظت از آثار تاریخی با کشورهای آسیایی

مدیرکل حفظ و احیای بناها، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی گفت: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایران آماده است تا تجربیات تخصصی خود را در عرصه حفاظت از بنا‌ها و آثار تاریخی، باستان‌شناسی و قوانین مرتبط در قالب تشکل آسیایی به اشتراک بگذارد.

img

نایب رئیس شورای شهر کرج: پلمب میراث تاریخی یک شهر هنر نیست

نایب رئیس شورای شهر کرج در بازدیدی که از کاخ مروارید(شمس):در بازدید از این میراث تاریخی شهر، غصه ای بر غصه هایمان افزوده شد ظاهرا بنا و ساختمان این اثر بی صاحب و بی سر و سامان است و به نظر می رسد عاقبتی چون پل دختر در ورودی کرج، حمام حیدرآباد انتظار آن را می کشد.

img

آقای ضرغامی این شناسنامه المثنی ندارد!

با توجه به انتصاب ضرغامی به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، از آنجا که او در این حوزه سابقه‌ی فعالیت نداشته و به هر دلیل هم ممکن است گزارش‌های تخریب‌ها و آسیب‌های وارده به پیکره‌ی میراث فرهنگی کشور به او نرسد، گزارش‌هایی منتشر خواهد شد.

img

ارزیا‌با‌ن یونسکو در کار‌وانسر‌ا‌ی ینگی‌امام ساوجبلاغ /اولین اثر نامزد ثبت جهانی البرز

«کاروانسر‌ای ینگی‌امام ساوجبلاغ به عنو‌ان تنها اثر شاخص البرز در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته و با پیگیری‌های انجام شده به عنو‌ان اولین اثر استان نامزد ثبت در فهرست میراث جهانی شده است.»

img

اعضای شورای شهر تضمین کننده منافع و مصلحت شهروندان

علیرضا رحیمی با بیان اینکه انتخاب شهردار اولویت شورای شهراست، گفت: اعضای شوراهای شهر به عنوان مهم‌ترین عامل اداره هر شهر، می‌توانند تضمین کننده منافع و مصلحت شهروندان باشند و نقشی مهم در بهبود عملکرد شهری دارند.

img

تعزیه و عناصر نمایشی در ایران

برخی پژوهشگران، پیشینه تعزیه را به آیین‌هایی چون مصائب میترا، سوگ سیاوش، و یادگار زریران باز می‌گردانند و برخی پدید آمدن آن را متأثر از عناصر اساطیری میان رودان، آناطولی و مصر، و کسانی نیز مصائب مسیح و دیگر افسانه‌های تاریخی در فرهنگ‌های هند و اروپایی و سامی را در پیدایی آن کارساز دانسته‌ اند.

img

فرایند انتخاب شهردار محصول کارِ کارشناسی است

شورا دو لایحه دو فوریتی را مصوب کرد که مهمترین آنها مربوط به کمک صد میلیارد ریالی به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی البرز جهت خریداری تجهیزات پزشکی و کمک به پروسه درمان بیماران کرونایی می شود که نحوه تخصیص و نظارت بر حُسن هزینه کرد اعتبار نیز پیش بینی شده است.

img

کرونا و محرم: در خانه بمانیم

متاسفانه اخیرا جزء آلوده ترین کشورهای دنیا شده ایم. شرایط ما بسیار وخیم تر از سال قبل است. پارسال در این ایام تعداد موارد جدید ثبت آلودگی حدود 2000 مورد در روز بود حال آنکه این رقم در این زمان به بیش از 40,000  مورد رسیده و در حال حاضر در فاز بالا رونده اپیدمی قرار داریم.

img

آداب و اصطلاحات

ورزش و انجام حرکات پهلوانی از فعالیتهای اصلی روزمره ایرانیان دوران باستان بوده‌است. جامعه آن زمان، ارزش خاصی برای ورزشکارانی قائل می‌شد که برای قدرت بدنی و شجاعت روحی که دراختیار داشتند، شکرگزار بوده‌اند.

img

آداب و اصطلاحات

ورزش و انجام حرکات پهلوانی از فعالیتهای اصلی روزمره ایرانیان دوران باستان بوده‌است. جامعه آن زمان، ارزش خاصی برای ورزشکارانی قائل می‌شد که برای قدرت بدنی و شجاعت روحی که دراختیار داشتند، شکرگزار بوده‌اند.

img

نگاهی بر تاریخچه تعزیه‌خوانی زنانه

در مقاله های پیشین از ریشه و خواستگاه تعزیه گفتیم و اینکه تَعْزیه‌خوانی، یا شبیه‌خوانی،در عصر حاضر ، شکلی سنتی از مجموعۀ نمایش هـای آیینـی ،مذهبی است برگرفته از رویدادهای تاریخی و حماسی حزن‌انگیز واقعۀ تاریخی کربلا و شهادت امام سوم شیعیان، ،گاه آمیخته با رگه هایی از موضوع های الحاقی انتقادی، هجوآمیز، شاد یا گزنده.

img

آرمانشهر ایرانی ؛ جادوی فراموش شده دانش طبیعی و شادمانی

آرمان‌شهرخواهی  utopianism فارغ از تعریف تعالی یافته اش از افلاطون تاکنون، نشات گرفته از سرگردانی مدام بشر برای یافتن گم شده هایی است، که در طول زندگی ‌پرفراز و نشیبش از غارخوابی تا ‌پنت هاوس نشینی، یک یک ‌پشت سر جا گذاشته

img

مدیریت بحران استان ظرف یک هفته بیمارستان صحرایی ۵۰۰ تختی ایجاد کند

نماینده عالی دولت در استان البرز گفت:جای خرسندی دارد که با هماهنگی های صورت گرفته مشکل بیمارستان امام (ره) حل شد و بیش از ۲۰۰ تخت بیمارستانی مجهز نیز برای پذیرش بیماران کرونایی به مجموعه تخت های استان اضافه شد.

img

مصوبه تله کابین ناهارخوران را به دلیل تخریب جنگل و تعارض های قانونی لغو کنید

رییس هیات مدیره "انجمن علمی جنگلبانی ایران" با ارسال یک نامه درباره تله کابین گرگان خطاب به سیدابراهیم رییسی رییس جمهوری از او خواستند تا نسبت به بازنگری در تصویب و ابلاغ مصوبه این پروژه اقدام کند. : مصوبه تله کابین ناهارخوران را به دلیل تخریب جنگل و تعارض های قانونی لغو کنید

img

از رنجی که می بریم ،اجر نمی بریم

هفدهم مرداد روز #خبرنگار بر تمامی همکاران عزیز و متعهد و آزاد اندیش مبارک باد ....آرزویم سپیدرویی و رهایی قلم فرسایان اسیر است ..و سربلندی آنان که دغدغه شان گشایش است و خود، و قلمشان را، نه ارزان، که به هیچ قیمتی نمی فروشند #فریبا_کلاهی مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

img

یادداشت: تراژدی سرم....

کمبود سرم و آب مقطر و برخی داروهای اولیه در این برهه زمانی بار دیگر نشان داد که مدیران سازمان غذاودارو نه تنها در تهیه داروهای ضد کرونا موفق نبودند بلکه در تهیه و مدیریت ابتدایی ترین داروها هم ناکام بودند.

img

ابلاغیه چیست؟

فرآیندی قانونی ست که به موجب آن مخاطب از مفاد دادرسی و تشریفات آن آگاه می شود. به زبان ساده تر وقتی دعوایی برای اولین بار در دادگستری مطرح می شود و پرونده ای برای آن تشکیل می شود.

img

شورای اسلامی ششم کرج با آزمون و خطا فرصت خدمت به مردم را نمی سوزاند!

سخنگوی شورای اسلامی شهر کرج با بیان اینکه در گام دوم انقلاب اسلامی فرصتی برای آزمون و خطا نداریم و انتظارات جامعه از نیروهای انقلابی و ولایی شفاف و مشخص است، اظهار داشت: دیوار بی اعتمادی بین شهرداریها و مردم باید برچیده شود و افکار عمومی در عمل شاهد شفاف سازی، ارتقاء شاخص های عملکردی و ایجاد فضای سالم برای انجام کارهای مهم و زیرساختی باشند.

img

بيمارستان امام خمینی (ره) کرج در شرايط كرونايی باید به دانشگاه علوم پزشكی واگذار شود

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز و‌ رئیس هیات مدیره سازمان همیاری شهرداری های استان گفت: بیمارستان امام خمینی (ره )کرج در مالکیت بنیاد شهید و سازمان همیاری به نمایندگی از شهرداری های استان است که به دستور استاندار البرز باید در این شرايط كرونايي به دانشگاه علوم پزشكی واگذار شود.

img

موج کرونای دلتا کرج را در نوردیده است/بیمارستان‌ها جای خالی ندارند

البرز معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان کرج مراسم‌ها، همایش‌ها، اجتماعات و همین‌طور مراسم عروسی و عزا را در شرایط فعلی خطرناک توصیف و اعلام کرد: تمامی فعالیت‌هایی که ایجاد اجتماعات را در پی داشته باشد ممنوع است.وضعیت بیماری نگران کننده است و شیوع آن نیز با سرعت بالا و افسار گسیخته بسیاری از شهروندان کرجی  و خانواده هایشان را گرفتار و داغدار کرده است.

img

سهامداران اصلی بیمارستان امام خمینی (ره)، بنیاد شهید و امور ایثارگران هستند

رییس دانشگاه علوم پزشکی البرز با اشاره به کلیپ منتشر شده از بیمارستان امام خمینی (ره ) کرج تصریح کرد : سهامداران اصلی  بیمارستان امام خمینی (ره)، بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور و سازمان همیاری شهرداری های استان البرز  بوده  و  متعلق به دانشگاه نمی باشد

img

شکواییه چیست؟

شهروندان عزیز در این مقاله به مبحث شکواییه خواهیم پرداخت در حقیقت همان زمانی که شخصی از وقوع جرمی آسیب میبیند جهت پیگیری جرم و جبران خسارت ( درصورت وقوع جرم ) می تواند شکواییه طرح کند و مرجع مراجعه کننده آن برحسب موضوع متفاوت است اما بصورت عام در صلاحیت دادسرا می باشد

img

بیانیه خبرنگاران بازمانده از واژگونی اتوبوس

۴۰ روز از آن چهارشنبه شوم می‌گذرد. چهارشنبه دوم تیر ۱۴۰۰. عصر تلخ و تیره‌ای که اتوبوس خبرنگاران محیط زیست ایران در مسیر فرعی پیرانشهر به نقده در استان آذربایجان غربی، واژگون و جامعه ایران داغدار شد. داغدار خبرنگاران؛ «مهشاد کریمی» و «ریحانه یاسینی» که جان عزیزشان را در این سانحه هولناک از دست دادند.

img

ورودسیمان به بورس یک اشتباه بزرگ است

تولید ،توزیع و مصرف سیمان باید استاندارد شود با ورود سیمان به بورس به توزیع و مصرف لطمه وارد می شود بنیانگذار کارخانجات ایران فریکو ، اسکلت بتن و پارس لانه در جمع مدیران انجمن های صنفی تولید کنندگان بتن استان های  تهران ، البرز و قزوین خواستار تصمیم صحیح برای عرضه سیمان به صنایع سیمان بر کشور شد.

img

کاهش 23 درصدی سرقت به عنف در استان البرز

سومین جلسه قرارگاه پیشگیری و مقابله با جرایم خاص استان البرز با حضور رئیس کل دادگستری استان، رئیس کل محاکم عمومی و انقلاب کرج، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، فرمانده انتظامی استان و جمعی از روسای پلیس های تخصصی در دادگستری کل استان البرز با محوریت بررسی دستاوردها و روند فعالیت قرارگاه برگزار شد.

img

دهم اَمرداد جشن چله تابستان فرخنده باد

امروز دهمین روز از ماه بلند بالای اَمرداد است . چهلم تابستان. همان روزهایی که در کودکی  برای لذت بردن از تک تک ثانیه هایش باکی از سوختن کف پاهایمان نداشتیم. جشن چله تموز یا چله تابستان در تقویم کهن ایرانی  درگرم ترین ماه سال است. آن روزها چله تموز حدودا از اول تیر ماه شروع می‌شده و تا دهم مرداد ماه ادامه می‌یافته است. چله تموز در ایران باستان با آداب و رسومی خاص برگزار می شد

img

بناهای تاریخی ،میراث مظلوم بی وارث

البرز سرزمین ناشناخته ها و زیبایی هایی است که خواندن فهرست جاذبه های مغفول مانده اش هوش از سر گردشگران می برد و آه دریغ از نهدشان بلند می کند که چرا این همه ثروت به سرمایه فرهنگ ساز و درآمد زا تبدیل نمی شود. در این باره فرصت دیگری گفتگو خواهیم کرد.

img

گشایش آزمایشی طولانی ترین تونل خاورمیانه در البرز

نماینده عالی دولت در استان البرز گفت: همزمان با عید سعید غدیر خم با دستور رییس جمهور محترم، لاین رفت بزرگترین تونل کشور و خاورمیانه به طول ۶.۵ در منطقه دو آزادراه تهران_شمال واقع در محدوده جغرافیایی البرز رسماً مورد بهره برداری قرار گرفت.

img

الزام یا اختیار دانش آموزان از اول مهر برای حضور در مدرسه منوط به تصمیم ستاد ملی کرونا

باید ستاد ملی کرونا در این باره تصمیم بگیرد البته مطالعات گسترده جهانی و تجربه غالب کشورها حاکی از آن است که مخاطره ای متوجه دانش آموزان نیست اما دور بودن از مدرسه مخاطرات قطعی دارد. همه تلاش ها در جهت آموزش باکیفیت است.

img

بیمارستان های امام حسین (ع) ، ثارالله و کوثر رتبه درجه یک را کسب کردند

دکتر محمد فتحی رییس دانشگاه با اعلام این خبر افزود: سه بیمارستان امام حسین(ع) ، ثارالله و کوثر که پیش از این مدیریت آنها به بخش خصوصی واگذار شده بود خوشبختانه با پیگیری های بسیار، مدیریت هر سه بیمارستان به دانشگاه انتقال یافت.

img

15 البرزی دیگر قربانی کرونا

در شرایطی که برخی کرونا را یک فریب دانسته و تلفات آن را باور ندارند 15 البرزی دیگر قربانی کرونا شدند و این تنها شامل کسانی است که تست آنها مثبت بوده یا تست داده اند و نه آنها که خطای تست منفی داشته اند.

img

شناسایی و معرفی هنرمندان صنایع دستی لازمه حمایت است

آیین باور -با هدف معرفی و شناسایی محصولات تولید‌ی از هنر‌مند‌ان صنایع‌دستی البرز حمایت می‌شود مدیر‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگر‌ی و صنایع‌دستی البرز گفت: «شناسایی و معرفی آثار هنرمندان صنایع‌دستی و هنر‌ها‌ی سنتی استان در دستور کار قرار دارد.»

img

ساز و کار جمع آوری به موقع پسماندهای شهری به جد در دستور کار شهرداری ها قرار گیرد

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز با اشاره به ابراز گله مندی برخی از شهروندان در خصوص عدم جمع آوری بموقع پسماندهای شهری در مراکز دپوی موقت و گاها سوزاندن آنها توسط عوامل ناشناس، متذکر شد:

img

لایحه نظام جامع باشگاه داری در جمهوری اسلامی ایران تصویب شد

هیات وزیران در راستای تعیین تکلیف باشگاه‌های ورزشی و ایجاد مشوق‌های لازم برای جلب و جذب سرمایه‌گذاران علاقمند در ورزش، به پیشنهاد وزارت ورزش و جوانان لایحه نظام جامع باشگاه‌داری در جمهوری اسلامی ایران را به تصویب رساند.

img

تاکید بر حل مشکل دسترسی مسافران به فرودگاه

مددی در بازدید از منطقه ويژه اقتصادي و فرودگاه بين المللي پیام گفت: این منطقه با داشتن چندين واحد توليدي و صنعتي يكي از مراكز مهم توليدي در استان است كه دستگاه قضا تلاش خواهد كرد تا در توسعه توليد و اشتغال و رفع موانع اين منطقه اقداماتي انجام دهد.

img

مشکل تولیدی های شهرک صنعتی اشتهارد به طور ویژه رسیدگی شود

در نشستی که جمعی از صنعتگران شهرک صنعتی اشتهارد با رئیس کل دادگستری استان البرز داشتند آن‌ها به بیان دغدغه‌های خود در خصوص موانع موجود که منجر به توقف مقطعی یا کلی فعالیت واحدهای مستقر در این مجموعه شده پرداختند.

img

جشن تیرگان

بر پایه مردم نگاری محققان، این آیین در برخی حوزه های فرهنگی ایران و خرده فرهنگ های آن وجود داشته است و در این میان به ویژه می توان به برخی حوزه های فرهنگی: گیلان، مازندران، خراسان، کرمان، یزد و نیز زرتشتیان، آشوریان و ارمنیان اشاره کرد

img

چگونه بدون دفترچه از بیمه خود استفاده کنیم؟

به اطلاع بیمه شده های سلامت می رسانیم ; با توجه به اجرای حذف دفترچه بیمه سلامت از اردیبهشت ۱۴۰۰ ، بیمه شدگان درصورت مراجعه به بیمارستان با اعلام کد ملی و نوع بیمه از خدمات بیمه استفاده کنید و نیاز به داشتن دفترچه کاغذی نیست.

img

تذکر وزیر بهداشت به "جهانپور" در مورد توئیت جنجالی

وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در نامه ای به دکتر کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، با اشاره به برخی حواشی پیرامون گفتمان درخصوص واردات واکسن در فضای مجازی، گفت: صبوری، تاب آوری و خوشرویی در کردار و بهره گیری از واژگان نفیس و پاکیزه در گفتار، انتظار همه فرهیختگان، بزرگان و مردم شریف و نجیب و قدرشناس کشور از همه ماست.

img

مردم بدون نوبت برای تزریق واکسن به مراکز بهداشت مراجعه نکنند

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران با تاکید بر عدم مراجعه حضوری به مراکز واکسیناسیون کرونا، گفت: بیشتر واکسنِ فعلی برای کسانی است که وقت تزریق نوبت دومشان است؛ بنابراین مردم از مراجعه بی‌مورد به مراکز خودداری کنند تا پیامک برایشان ارسال شود که چه روز و چه ساعتی به کدام مرکز مراجعه کنند.

img

برگزاری دو سالانه نقاشی پس از 10 سال دوسالانه هایی که بازار هنری را رونق می دهند

برگزاری دوسالانه فقط یک خواسته از طرف نهادها نیست، بلکه باید همراهی، هم‌نظری و تعامل بین انجمن‌های هنری و مجموعه‌های دولتی وجود داشته باشد تا برگزاری دوسالانه‌های هنری تداوم یابند.

img

تیرگان

در باور ایرانیان، در چنین روزی گروه زیادی از ایرانیان باستان در راه پاسداری ارزش‌های میهنی و دینی خود جان خودیش را فدا کرده‌اند. به همین دلیل در نخستین روز تیر، پرسه همگانی با مراسم ویژه برگزار می‌شود.

img

تیرگان، آب پاشونک،شاد باد

یکم تـیر/ اورمزد روز: جشن آغاز تابستان، انقلاب تابستانی، رسیدن خورشیدن به بالاترین جایگاه و آغاز سال نو در گاهشماری گاهنباری (←  جشن میانه بهار). برگزاری جشن آغاز تابستان هنوز در برخی نواحی ایران همراه با گردهمایی و مراسم آب‌پاشی و آبریزگان، در صحرا برگزار می‌شود.

img

مردم قبل از دریافت پیامک واکسن به مراکز بهداشت مراجعه نکنند

رئیس شبکه بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به ادامه روند واکسیناسیون کرونا در گروه‌های سنی بالای ۷۰ سال تاکید کرد: تمام افرادی که منتظر دریافت دُز اول یا دوم واکسن کرونا هستند، پیامک دریافت خواهند کرد؛ بنابراین افراد پیش از دریافت پیامک به مراکز بهداشتی که کار تزریق واکسن را انجام می‌دهند، مراجعه نکنند.

img

بستری در بیمارستان‌ها فقط با کد ملی /توقف چاپ تمام دفترچه‌ها از اول تیرماه

سرپرست اداره کل بیمه سلامت استان تهران با اشاره به زمانبندی صورت گرفته در توقف چاپ دفترچه‌های بیمه که از فروردین امسال کلید خورد و تیرماه نیز به صورت کامل در تمام پنج صندوق بیمه‌ای این سازمان بیمه‌گر، حذف می‌شود، در عین حال فرایند دریافت خدمات به صورت الکترونیکی در ‌بخش سرپایی و بستری را تشریح کرد.

img

گالری‌کار‌گاه تولید سفال و سرامیک در کرج افتتاح شد

بهره‌ور‌ی ویژه از فضایی در مقیاس کوچک در مقابل تولید بیشتر از جمله شاخصه‌ها‌ی این واحد تولید‌ی است که به همت بخش خصوصی راه‌اندازی شده و از طراحی، تولید، پخت تا بسته‌بندی محصولات و نیز بازار‌یابی داخلی و خارجی را بر عهده دارد.

img

كليات لايحه نظام رتبه‌بندی معلمان تصويب شد

نمايندگان در جلسه علني روز سه‌شنبه و پس از طرح موافقت‌ها و مخالفت‌ها،كليات لايحه نظام رتبه‌بندي معلمان را تصويب كردند. وزير آموزش و پرورش هم همزمان با راي مثبت اكثريت قريب به اتفاق نمايندگان به لايحه وعده داد:«آيين‌نامه اجرايي آن در سريع‌ترين زمان تقديم هيات دولت خواهد شد.»

img

امضای تفاهم نامه‌ای برای درمان رایگان بیمه شدگان تامین اجتماعی

در راستای حفاظت مالی از بیمه‌شدگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی در بیمارستان های دولتی و دانشگاهی، تفاهم‌نامه ای بین‌ سازمان تامین اجتماعی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منعقد شد.

img

برای گردش در پارک ایران کوچک بلیت بخرید

بازدید از پارک ایران کوچک تا پایان خرداد ماه رایگان است، ولی از ابتدای تیرماه، از گردشگران مبلغی به عنوان ورودی گرفته می‌شود.البته این خبر مسرت بخشی است که می تواند مجموعه پارک را از گزند گردشگران مخرب و بی هدف محفوظ نگدارد.