آرشیو اخبار سایت

تمامی اخبار در این پایگاه خبری را ببینید و بخوانید!

img

«انسان شناسی غذا» کلید جذب گردشگری

ایران اگر جاذبه‌های دیگری مثل پلاژ و ساحل برای گردشگر خارجی نداشته باشد از نظر غذایی در مقایسه با کشورهای دیگر از فرهنگ‌های آشپزی متنوعی برخوردار است که برای هر خارجی بسیار جالب و جذاب است. اگر پژوهش‌های دقیق انسان‌شناسی در این باره صورت بگیرد کمک قابل توجهی به جذب گردشگری کرده‌ایم.

img

یادداشت: زندان خوشنامی!

اگر سیاستمدار یا یک چهره مشهور نیستید و از طریق تبلیغات پول در نمی‌آورید، نگران وجهه‌تان نباشید. در عوض سعی کنید کار به درد بخوری انجام دهید.دنیا هر طور که دلش بخواهد راجع به شما می نویسد

img

پدر تار و سه تار ایران قربانی اولین حادثه رانندگی کشور

شب چهارشنبه، دوم آذر ماه ۱۳۰۵ هجری خورشیدی، هنگام بازگشت از جلسه محفل موسیقی در منزل یکی از دوستان به خانه، درشکه‌ای دو اسبه کرایه می‌کند. در آن زمان خودرو به تازگی وارد خیابان‌های شهر شده بود و شمار آن‌ها به سختی به پنجاه دستگاه می‌رسید..

img

گردشگری روستایی :”لورا”/جاده چالوس ،پیش از فراموشی…

جاده کرج –  چالوس ،پیش از فراموشی / تاریخ و داستان هایی که هرگز نشنیده اید. تا اواخر دوره قاجار، جاده ای بین کرج – چالوس وجود نداشته و تنها یک مسیر خاکی و مالرو، راه دسترسی به روستاهای این منطقه را تشکیل می‌داد

img

بازدید رئیس کل دادگستری البرز از انبار اموال تملیکی استان؛ تعیین تکلیف کالای سریع الفساد با سرعت انجام شود

رئیس کل دادگستری استان البرز با حضور در انبارهای اداره جمع آوری و فروش اموال تملیکی استان البرز از بخش های مختلف آن بازدید و در جریان روند نگهداری و تعیین تکلیف اموال قرار گرفت.

img

افتتاح نمایشگاه «انسان در جست‌وجوی منابع» و «مرگ در نمک» در موزه ملی ایران

­نمایشگاه‌های «انسان در جست‌وجوی منابع، گزیده‌ای از آثار موزه معدن آلمان از شهر بوخوم» و «مرگ در نمک: آثاری از معدن نمک چهرآباد زنجان» در محل موزه ملی ایران به صورت رسمی گشایش یافت.

img

پل صفوی کرج زخمی و عاجز از پرداخت هزینه های تیمار

سال گذشته برآورد شده بود تعمیر پل ۱.۵میلیارد تومان خرج دارد که وزارت میراث ۵٠٠میلیون آن را متقبل شد قراربود شهرداری کرج و استانداری البرز نیز مشارکت کنند که تا کنون سهم و وظیفه 500میلیون تومانی خود را ادا نکرده اند و هزینه تعمیر اکنون به حداقل به سه میلیارد رسیده است.

img

آب بان ماه ایزد دانایی

ﺩﺭ ﺍﺳﻄﻮﺭﻩﻫﺎﯼ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ ﮔﻔﺘﻪ ﻣﯽﺷﻮﺩ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺭﻭﺯ ﺯَﻭ، ﭘﺎﺩﺷﺎﻩ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺑﺮ ﺍﻓﺮﺍﺳﯿﺎﺏ ﭘﯿﺮﻭﺯﯼ ﯾﺎﻓﺘﻪ ﻭ ﺍﻭ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺳﺮﺯﻣﯿﻦ ﺧﻮﯾﺶ ﺭﺍﻧﺪ ﻭ ﻧﯿﺰ ﺩﺭ آبان روز از آبان ماه، ﭘﺲ ﺍﺯ ﭘﻨﺞ ﯾﺎ ﻫﻔﺖ ﺳﺎﻝ ﺧﺸﮑ‌سالی، ﺑﺎﺭﺍﻥ باریده ﺍﺳﺖ.

img

ضرورت بررسی سرقت چند میلیارد تومانی از کارخانه بازیافت شهرداری کرج

رئیس کمیسیون فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شورای شهر کرج گفت: با توجه به حجم سرقت و سازماندهی بودن آن از دستگاه قضا درخواست داریم به موضوع سرقت میلیاردی از کارخانه بازیافت زباله شهرداری ورود کند.

img

آشنایی با کاخ سلیمانیه

یکی از پسران فتحعلی شاه که سلیمان میرزا نام داشت فرمانروای منطقه کرج بوده و این قصر هم مقر اقامت او بوده است.در تالار این بنا، دو نقاشی کشیده شده است در تابلوی بارعام فتحعلی شاه، سلیمان میرزا به صورت کودکی در کنار تخت طاووس تصویر شده‌است.( بی نظیر و کم نظیر )

img

اعلام آمادگی ایران برای اشتراک تجربیات حفاظت از آثار تاریخی با کشورهای آسیایی

مدیرکل حفظ و احیای بناها، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی گفت: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایران آماده است تا تجربیات تخصصی خود را در عرصه حفاظت از بنا‌ها و آثار تاریخی، باستان‌شناسی و قوانین مرتبط در قالب تشکل آسیایی به اشتراک بگذارد.

img

نایب رئیس شورای شهر کرج: پلمب میراث تاریخی یک شهر هنر نیست

نایب رئیس شورای شهر کرج در بازدیدی که از کاخ مروارید(شمس):در بازدید از این میراث تاریخی شهر، غصه ای بر غصه هایمان افزوده شد ظاهرا بنا و ساختمان این اثر بی صاحب و بی سر و سامان است و به نظر می رسد عاقبتی چون پل دختر در ورودی کرج، حمام حیدرآباد انتظار آن را می کشد.

img

آقای ضرغامی این شناسنامه المثنی ندارد!

با توجه به انتصاب ضرغامی به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، از آنجا که او در این حوزه سابقه‌ی فعالیت نداشته و به هر دلیل هم ممکن است گزارش‌های تخریب‌ها و آسیب‌های وارده به پیکره‌ی میراث فرهنگی کشور به او نرسد، گزارش‌هایی منتشر خواهد شد.

img

ارزیا‌با‌ن یونسکو در کار‌وانسر‌ا‌ی ینگی‌امام ساوجبلاغ /اولین اثر نامزد ثبت جهانی البرز

«کاروانسر‌ای ینگی‌امام ساوجبلاغ به عنو‌ان تنها اثر شاخص البرز در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته و با پیگیری‌های انجام شده به عنو‌ان اولین اثر استان نامزد ثبت در فهرست میراث جهانی شده است.»

img

اعضای شورای شهر تضمین کننده منافع و مصلحت شهروندان

علیرضا رحیمی با بیان اینکه انتخاب شهردار اولویت شورای شهراست، گفت: اعضای شوراهای شهر به عنوان مهم‌ترین عامل اداره هر شهر، می‌توانند تضمین کننده منافع و مصلحت شهروندان باشند و نقشی مهم در بهبود عملکرد شهری دارند.

img

تعزیه و عناصر نمایشی در ایران

برخی پژوهشگران، پیشینه تعزیه را به آیین‌هایی چون مصائب میترا، سوگ سیاوش، و یادگار زریران باز می‌گردانند و برخی پدید آمدن آن را متأثر از عناصر اساطیری میان رودان، آناطولی و مصر، و کسانی نیز مصائب مسیح و دیگر افسانه‌های تاریخی در فرهنگ‌های هند و اروپایی و سامی را در پیدایی آن کارساز دانسته‌ اند.

img

فرایند انتخاب شهردار محصول کارِ کارشناسی است

شورا دو لایحه دو فوریتی را مصوب کرد که مهمترین آنها مربوط به کمک صد میلیارد ریالی به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی البرز جهت خریداری تجهیزات پزشکی و کمک به پروسه درمان بیماران کرونایی می شود که نحوه تخصیص و نظارت بر حُسن هزینه کرد اعتبار نیز پیش بینی شده است.

img

کرونا و محرم: در خانه بمانیم

متاسفانه اخیرا جزء آلوده ترین کشورهای دنیا شده ایم. شرایط ما بسیار وخیم تر از سال قبل است. پارسال در این ایام تعداد موارد جدید ثبت آلودگی حدود 2000 مورد در روز بود حال آنکه این رقم در این زمان به بیش از 40,000  مورد رسیده و در حال حاضر در فاز بالا رونده اپیدمی قرار داریم.

img

آداب و اصطلاحات

ورزش و انجام حرکات پهلوانی از فعالیتهای اصلی روزمره ایرانیان دوران باستان بوده‌است. جامعه آن زمان، ارزش خاصی برای ورزشکارانی قائل می‌شد که برای قدرت بدنی و شجاعت روحی که دراختیار داشتند، شکرگزار بوده‌اند.

img

آداب و اصطلاحات

ورزش و انجام حرکات پهلوانی از فعالیتهای اصلی روزمره ایرانیان دوران باستان بوده‌است. جامعه آن زمان، ارزش خاصی برای ورزشکارانی قائل می‌شد که برای قدرت بدنی و شجاعت روحی که دراختیار داشتند، شکرگزار بوده‌اند.

img

نگاهی بر تاریخچه تعزیه‌خوانی زنانه

در مقاله های پیشین از ریشه و خواستگاه تعزیه گفتیم و اینکه تَعْزیه‌خوانی، یا شبیه‌خوانی،در عصر حاضر ، شکلی سنتی از مجموعۀ نمایش هـای آیینـی ،مذهبی است برگرفته از رویدادهای تاریخی و حماسی حزن‌انگیز واقعۀ تاریخی کربلا و شهادت امام سوم شیعیان، ،گاه آمیخته با رگه هایی از موضوع های الحاقی انتقادی، هجوآمیز، شاد یا گزنده.

img

آرمانشهر ایرانی ؛ جادوی فراموش شده دانش طبیعی و شادمانی

آرمان‌شهرخواهی  utopianism فارغ از تعریف تعالی یافته اش از افلاطون تاکنون، نشات گرفته از سرگردانی مدام بشر برای یافتن گم شده هایی است، که در طول زندگی ‌پرفراز و نشیبش از غارخوابی تا ‌پنت هاوس نشینی، یک یک ‌پشت سر جا گذاشته

img

مدیریت بحران استان ظرف یک هفته بیمارستان صحرایی ۵۰۰ تختی ایجاد کند

نماینده عالی دولت در استان البرز گفت:جای خرسندی دارد که با هماهنگی های صورت گرفته مشکل بیمارستان امام (ره) حل شد و بیش از ۲۰۰ تخت بیمارستانی مجهز نیز برای پذیرش بیماران کرونایی به مجموعه تخت های استان اضافه شد.

img

مصوبه تله کابین ناهارخوران را به دلیل تخریب جنگل و تعارض های قانونی لغو کنید

رییس هیات مدیره "انجمن علمی جنگلبانی ایران" با ارسال یک نامه درباره تله کابین گرگان خطاب به سیدابراهیم رییسی رییس جمهوری از او خواستند تا نسبت به بازنگری در تصویب و ابلاغ مصوبه این پروژه اقدام کند. : مصوبه تله کابین ناهارخوران را به دلیل تخریب جنگل و تعارض های قانونی لغو کنید

img

از رنجی که می بریم ،اجر نمی بریم

هفدهم مرداد روز #خبرنگار بر تمامی همکاران عزیز و متعهد و آزاد اندیش مبارک باد ....آرزویم سپیدرویی و رهایی قلم فرسایان اسیر است ..و سربلندی آنان که دغدغه شان گشایش است و خود، و قلمشان را، نه ارزان، که به هیچ قیمتی نمی فروشند #فریبا_کلاهی مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

img

یادداشت: تراژدی سرم....

کمبود سرم و آب مقطر و برخی داروهای اولیه در این برهه زمانی بار دیگر نشان داد که مدیران سازمان غذاودارو نه تنها در تهیه داروهای ضد کرونا موفق نبودند بلکه در تهیه و مدیریت ابتدایی ترین داروها هم ناکام بودند.

img

ابلاغیه چیست؟

فرآیندی قانونی ست که به موجب آن مخاطب از مفاد دادرسی و تشریفات آن آگاه می شود. به زبان ساده تر وقتی دعوایی برای اولین بار در دادگستری مطرح می شود و پرونده ای برای آن تشکیل می شود.

img

شورای اسلامی ششم کرج با آزمون و خطا فرصت خدمت به مردم را نمی سوزاند!

سخنگوی شورای اسلامی شهر کرج با بیان اینکه در گام دوم انقلاب اسلامی فرصتی برای آزمون و خطا نداریم و انتظارات جامعه از نیروهای انقلابی و ولایی شفاف و مشخص است، اظهار داشت: دیوار بی اعتمادی بین شهرداریها و مردم باید برچیده شود و افکار عمومی در عمل شاهد شفاف سازی، ارتقاء شاخص های عملکردی و ایجاد فضای سالم برای انجام کارهای مهم و زیرساختی باشند.

img

بيمارستان امام خمینی (ره) کرج در شرايط كرونايی باید به دانشگاه علوم پزشكی واگذار شود

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز و‌ رئیس هیات مدیره سازمان همیاری شهرداری های استان گفت: بیمارستان امام خمینی (ره )کرج در مالکیت بنیاد شهید و سازمان همیاری به نمایندگی از شهرداری های استان است که به دستور استاندار البرز باید در این شرايط كرونايي به دانشگاه علوم پزشكی واگذار شود.

img

موج کرونای دلتا کرج را در نوردیده است/بیمارستان‌ها جای خالی ندارند

البرز معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان کرج مراسم‌ها، همایش‌ها، اجتماعات و همین‌طور مراسم عروسی و عزا را در شرایط فعلی خطرناک توصیف و اعلام کرد: تمامی فعالیت‌هایی که ایجاد اجتماعات را در پی داشته باشد ممنوع است.وضعیت بیماری نگران کننده است و شیوع آن نیز با سرعت بالا و افسار گسیخته بسیاری از شهروندان کرجی  و خانواده هایشان را گرفتار و داغدار کرده است.

img

سهامداران اصلی بیمارستان امام خمینی (ره)، بنیاد شهید و امور ایثارگران هستند

رییس دانشگاه علوم پزشکی البرز با اشاره به کلیپ منتشر شده از بیمارستان امام خمینی (ره ) کرج تصریح کرد : سهامداران اصلی  بیمارستان امام خمینی (ره)، بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور و سازمان همیاری شهرداری های استان البرز  بوده  و  متعلق به دانشگاه نمی باشد

img

شکواییه چیست؟

شهروندان عزیز در این مقاله به مبحث شکواییه خواهیم پرداخت در حقیقت همان زمانی که شخصی از وقوع جرمی آسیب میبیند جهت پیگیری جرم و جبران خسارت ( درصورت وقوع جرم ) می تواند شکواییه طرح کند و مرجع مراجعه کننده آن برحسب موضوع متفاوت است اما بصورت عام در صلاحیت دادسرا می باشد

img

بیانیه خبرنگاران بازمانده از واژگونی اتوبوس

۴۰ روز از آن چهارشنبه شوم می‌گذرد. چهارشنبه دوم تیر ۱۴۰۰. عصر تلخ و تیره‌ای که اتوبوس خبرنگاران محیط زیست ایران در مسیر فرعی پیرانشهر به نقده در استان آذربایجان غربی، واژگون و جامعه ایران داغدار شد. داغدار خبرنگاران؛ «مهشاد کریمی» و «ریحانه یاسینی» که جان عزیزشان را در این سانحه هولناک از دست دادند.

img

ورودسیمان به بورس یک اشتباه بزرگ است

تولید ،توزیع و مصرف سیمان باید استاندارد شود با ورود سیمان به بورس به توزیع و مصرف لطمه وارد می شود بنیانگذار کارخانجات ایران فریکو ، اسکلت بتن و پارس لانه در جمع مدیران انجمن های صنفی تولید کنندگان بتن استان های  تهران ، البرز و قزوین خواستار تصمیم صحیح برای عرضه سیمان به صنایع سیمان بر کشور شد.

img

کاهش 23 درصدی سرقت به عنف در استان البرز

سومین جلسه قرارگاه پیشگیری و مقابله با جرایم خاص استان البرز با حضور رئیس کل دادگستری استان، رئیس کل محاکم عمومی و انقلاب کرج، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، فرمانده انتظامی استان و جمعی از روسای پلیس های تخصصی در دادگستری کل استان البرز با محوریت بررسی دستاوردها و روند فعالیت قرارگاه برگزار شد.

img

دهم اَمرداد جشن چله تابستان فرخنده باد

امروز دهمین روز از ماه بلند بالای اَمرداد است . چهلم تابستان. همان روزهایی که در کودکی  برای لذت بردن از تک تک ثانیه هایش باکی از سوختن کف پاهایمان نداشتیم. جشن چله تموز یا چله تابستان در تقویم کهن ایرانی  درگرم ترین ماه سال است. آن روزها چله تموز حدودا از اول تیر ماه شروع می‌شده و تا دهم مرداد ماه ادامه می‌یافته است. چله تموز در ایران باستان با آداب و رسومی خاص برگزار می شد

img

بناهای تاریخی ،میراث مظلوم بی وارث

البرز سرزمین ناشناخته ها و زیبایی هایی است که خواندن فهرست جاذبه های مغفول مانده اش هوش از سر گردشگران می برد و آه دریغ از نهدشان بلند می کند که چرا این همه ثروت به سرمایه فرهنگ ساز و درآمد زا تبدیل نمی شود. در این باره فرصت دیگری گفتگو خواهیم کرد.

img

گشایش آزمایشی طولانی ترین تونل خاورمیانه در البرز

نماینده عالی دولت در استان البرز گفت: همزمان با عید سعید غدیر خم با دستور رییس جمهور محترم، لاین رفت بزرگترین تونل کشور و خاورمیانه به طول ۶.۵ در منطقه دو آزادراه تهران_شمال واقع در محدوده جغرافیایی البرز رسماً مورد بهره برداری قرار گرفت.

img

الزام یا اختیار دانش آموزان از اول مهر برای حضور در مدرسه منوط به تصمیم ستاد ملی کرونا

باید ستاد ملی کرونا در این باره تصمیم بگیرد البته مطالعات گسترده جهانی و تجربه غالب کشورها حاکی از آن است که مخاطره ای متوجه دانش آموزان نیست اما دور بودن از مدرسه مخاطرات قطعی دارد. همه تلاش ها در جهت آموزش باکیفیت است.

img

بیمارستان های امام حسین (ع) ، ثارالله و کوثر رتبه درجه یک را کسب کردند

دکتر محمد فتحی رییس دانشگاه با اعلام این خبر افزود: سه بیمارستان امام حسین(ع) ، ثارالله و کوثر که پیش از این مدیریت آنها به بخش خصوصی واگذار شده بود خوشبختانه با پیگیری های بسیار، مدیریت هر سه بیمارستان به دانشگاه انتقال یافت.

img

15 البرزی دیگر قربانی کرونا

در شرایطی که برخی کرونا را یک فریب دانسته و تلفات آن را باور ندارند 15 البرزی دیگر قربانی کرونا شدند و این تنها شامل کسانی است که تست آنها مثبت بوده یا تست داده اند و نه آنها که خطای تست منفی داشته اند.

img

شناسایی و معرفی هنرمندان صنایع دستی لازمه حمایت است

آیین باور -با هدف معرفی و شناسایی محصولات تولید‌ی از هنر‌مند‌ان صنایع‌دستی البرز حمایت می‌شود مدیر‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگر‌ی و صنایع‌دستی البرز گفت: «شناسایی و معرفی آثار هنرمندان صنایع‌دستی و هنر‌ها‌ی سنتی استان در دستور کار قرار دارد.»

img

ساز و کار جمع آوری به موقع پسماندهای شهری به جد در دستور کار شهرداری ها قرار گیرد

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز با اشاره به ابراز گله مندی برخی از شهروندان در خصوص عدم جمع آوری بموقع پسماندهای شهری در مراکز دپوی موقت و گاها سوزاندن آنها توسط عوامل ناشناس، متذکر شد:

img

لایحه نظام جامع باشگاه داری در جمهوری اسلامی ایران تصویب شد

هیات وزیران در راستای تعیین تکلیف باشگاه‌های ورزشی و ایجاد مشوق‌های لازم برای جلب و جذب سرمایه‌گذاران علاقمند در ورزش، به پیشنهاد وزارت ورزش و جوانان لایحه نظام جامع باشگاه‌داری در جمهوری اسلامی ایران را به تصویب رساند.

img

تاکید بر حل مشکل دسترسی مسافران به فرودگاه

مددی در بازدید از منطقه ويژه اقتصادي و فرودگاه بين المللي پیام گفت: این منطقه با داشتن چندين واحد توليدي و صنعتي يكي از مراكز مهم توليدي در استان است كه دستگاه قضا تلاش خواهد كرد تا در توسعه توليد و اشتغال و رفع موانع اين منطقه اقداماتي انجام دهد.

img

مشکل تولیدی های شهرک صنعتی اشتهارد به طور ویژه رسیدگی شود

در نشستی که جمعی از صنعتگران شهرک صنعتی اشتهارد با رئیس کل دادگستری استان البرز داشتند آن‌ها به بیان دغدغه‌های خود در خصوص موانع موجود که منجر به توقف مقطعی یا کلی فعالیت واحدهای مستقر در این مجموعه شده پرداختند.

img

جشن تیرگان

بر پایه مردم نگاری محققان، این آیین در برخی حوزه های فرهنگی ایران و خرده فرهنگ های آن وجود داشته است و در این میان به ویژه می توان به برخی حوزه های فرهنگی: گیلان، مازندران، خراسان، کرمان، یزد و نیز زرتشتیان، آشوریان و ارمنیان اشاره کرد

img

چگونه بدون دفترچه از بیمه خود استفاده کنیم؟

به اطلاع بیمه شده های سلامت می رسانیم ; با توجه به اجرای حذف دفترچه بیمه سلامت از اردیبهشت ۱۴۰۰ ، بیمه شدگان درصورت مراجعه به بیمارستان با اعلام کد ملی و نوع بیمه از خدمات بیمه استفاده کنید و نیاز به داشتن دفترچه کاغذی نیست.

img

تذکر وزیر بهداشت به "جهانپور" در مورد توئیت جنجالی

وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در نامه ای به دکتر کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، با اشاره به برخی حواشی پیرامون گفتمان درخصوص واردات واکسن در فضای مجازی، گفت: صبوری، تاب آوری و خوشرویی در کردار و بهره گیری از واژگان نفیس و پاکیزه در گفتار، انتظار همه فرهیختگان، بزرگان و مردم شریف و نجیب و قدرشناس کشور از همه ماست.

img

مردم بدون نوبت برای تزریق واکسن به مراکز بهداشت مراجعه نکنند

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران با تاکید بر عدم مراجعه حضوری به مراکز واکسیناسیون کرونا، گفت: بیشتر واکسنِ فعلی برای کسانی است که وقت تزریق نوبت دومشان است؛ بنابراین مردم از مراجعه بی‌مورد به مراکز خودداری کنند تا پیامک برایشان ارسال شود که چه روز و چه ساعتی به کدام مرکز مراجعه کنند.

img

برگزاری دو سالانه نقاشی پس از 10 سال دوسالانه هایی که بازار هنری را رونق می دهند

برگزاری دوسالانه فقط یک خواسته از طرف نهادها نیست، بلکه باید همراهی، هم‌نظری و تعامل بین انجمن‌های هنری و مجموعه‌های دولتی وجود داشته باشد تا برگزاری دوسالانه‌های هنری تداوم یابند.

img

تیرگان

در باور ایرانیان، در چنین روزی گروه زیادی از ایرانیان باستان در راه پاسداری ارزش‌های میهنی و دینی خود جان خودیش را فدا کرده‌اند. به همین دلیل در نخستین روز تیر، پرسه همگانی با مراسم ویژه برگزار می‌شود.

img

تیرگان، آب پاشونک،شاد باد

یکم تـیر/ اورمزد روز: جشن آغاز تابستان، انقلاب تابستانی، رسیدن خورشیدن به بالاترین جایگاه و آغاز سال نو در گاهشماری گاهنباری (←  جشن میانه بهار). برگزاری جشن آغاز تابستان هنوز در برخی نواحی ایران همراه با گردهمایی و مراسم آب‌پاشی و آبریزگان، در صحرا برگزار می‌شود.

img

مردم قبل از دریافت پیامک واکسن به مراکز بهداشت مراجعه نکنند

رئیس شبکه بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به ادامه روند واکسیناسیون کرونا در گروه‌های سنی بالای ۷۰ سال تاکید کرد: تمام افرادی که منتظر دریافت دُز اول یا دوم واکسن کرونا هستند، پیامک دریافت خواهند کرد؛ بنابراین افراد پیش از دریافت پیامک به مراکز بهداشتی که کار تزریق واکسن را انجام می‌دهند، مراجعه نکنند.

img

بستری در بیمارستان‌ها فقط با کد ملی /توقف چاپ تمام دفترچه‌ها از اول تیرماه

سرپرست اداره کل بیمه سلامت استان تهران با اشاره به زمانبندی صورت گرفته در توقف چاپ دفترچه‌های بیمه که از فروردین امسال کلید خورد و تیرماه نیز به صورت کامل در تمام پنج صندوق بیمه‌ای این سازمان بیمه‌گر، حذف می‌شود، در عین حال فرایند دریافت خدمات به صورت الکترونیکی در ‌بخش سرپایی و بستری را تشریح کرد.

img

گالری‌کار‌گاه تولید سفال و سرامیک در کرج افتتاح شد

بهره‌ور‌ی ویژه از فضایی در مقیاس کوچک در مقابل تولید بیشتر از جمله شاخصه‌ها‌ی این واحد تولید‌ی است که به همت بخش خصوصی راه‌اندازی شده و از طراحی، تولید، پخت تا بسته‌بندی محصولات و نیز بازار‌یابی داخلی و خارجی را بر عهده دارد.

img

كليات لايحه نظام رتبه‌بندی معلمان تصويب شد

نمايندگان در جلسه علني روز سه‌شنبه و پس از طرح موافقت‌ها و مخالفت‌ها،كليات لايحه نظام رتبه‌بندي معلمان را تصويب كردند. وزير آموزش و پرورش هم همزمان با راي مثبت اكثريت قريب به اتفاق نمايندگان به لايحه وعده داد:«آيين‌نامه اجرايي آن در سريع‌ترين زمان تقديم هيات دولت خواهد شد.»

img

امضای تفاهم نامه‌ای برای درمان رایگان بیمه شدگان تامین اجتماعی

در راستای حفاظت مالی از بیمه‌شدگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی در بیمارستان های دولتی و دانشگاهی، تفاهم‌نامه ای بین‌ سازمان تامین اجتماعی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منعقد شد.

img

برای گردش در پارک ایران کوچک بلیت بخرید

بازدید از پارک ایران کوچک تا پایان خرداد ماه رایگان است، ولی از ابتدای تیرماه، از گردشگران مبلغی به عنوان ورودی گرفته می‌شود.البته این خبر مسرت بخشی است که می تواند مجموعه پارک را از گزند گردشگران مخرب و بی هدف محفوظ نگدارد.

img

به مناسبت هفته ملی بدون دخانیات؛ بیانیه جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران

دخانیات یکی از بزرگ‌ترین صنایع مرگ‌آفرین جهان است که طبق آمار سازمان جهانی بهداشت سالانه بیش از هشت میلیون نفر را در جهان به کام مرگ می‌کشاند، از این تعداد حدود یک‌میلیون و 200 هزار نفر به علت استعمال دود دست دوم (دود تحمیلی دخانیات) جان خود را از دست می‌دهند که بیش از 3۰۰ هزار نفر از این تعداد را کودکان تشکیل می‌دهند.

img

دیزباد روستای باسوادی که دغدغه محیط زیست دارد

 در خراسان ‌رضوی، روستای دیزباد بالا از توابع بخش مرکزی شهرستان زبرخان در 85 کیلومتری شهر مشهد بر روی دامنه‌های جنوبی رشته کوه بینالود و به صورت پلکانی و در امتداد شرقی- غربی استقرار یافته است. معماری روستا به صورت پلکانی و مشابه روستای ماسوله در استان گیلان است.

img

افزايش معلول‌زايي يا جوان كردن جمعيت

آنچه در اين بين باعث شده منتقدان اين طرح با صداي بلندتري سخنان‌شان را اعلام كنند، مواد بحث‌برانگيز ۵۳ و ۵۶ بود؛ همه آنچه به غربالگري و آزمايشات تشخيص ناهنجاري جنين پيش از ۴ ماهگي مرتبط مي‌شود. آنچه به گوش مي‌رسد حذف غربالگري در طرح اوليه بود كه با اعتراض متخصصان و كارشناسان به طرح بازگشت اما شرايط سقط جنين داراي ناهنجاري را سخت‌تر كرده است

img

جزییات سقوط صخره در قطعه دو آزادراه تهران- شمال

­مدیرعامل شرکت آزادراه تهران - شمال ریزش تونل در منطقه ۲ آزادراه را تکذیب کرد گفت: علت حادثه روز شنبه در منطقه ۲ آزادراه تهران - شمال، سقوط بخش عظیمی از بدنه کوه در بیرون دهانه تونل بود و ریزش تونل رخ نداده است.

img

سحر ساز ، به بهانه زادروز استاد جلیل شهناز

در تمام 100سالی که موسیقی ایران درگذر زمان دستخوش جدل های مربوط به تجدد و سُنت و یا رد و قبول توسط دولت ها بود، #جلیل_شهناز موسیقیدان و نوازنده شهیر تار فارغ از همه جنجال ها با تار خود به نیایش می پرداخت و هر لحظه ، خود را به معبود والا نزدیک تر و نزدیک تر میدید.

img

خشک‌ترین تابستان 50 سال اخیر در راه است

 در سال آبی جاری (از مهر 1399 تا پایان شهریور 1400) بزرگترین خشکسالی نیم قرن اخیر خود را تجربه می‌کند. به‌طوری که میانگین بارش‌های امسال حتی بیش از 50 درصد کمتر از متوسط بلندمدت است. شدت کم‌بارشی در برخی از استان‌ها بیشتر است و بحران در بعضی از مناطق جدی‌تر.

img

ساوجبلاغ بوی گل می دهد ،روستای قاسم آباد را دریاب

برداشت گل محمدی از مزارع استان البرز با مساحتی بالغ بر ۳۵ هکتار در شهرستان ساوجبلاغ آغاز شده است. این مزارع با استفاده از روش‌های نوین کشت و آبیاری احداث شده و میزان عملکرد محصول آن از میانگین کشوری بیشتر است.

img

جزئیات توزیع داروی «رمدسیویر» برای بیماران کرونایی اعلام شد/قیمت دارو 700 هزار تومان است گران نخرید

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: قیمت دولتی داروی رمدسیویر 700 هزار تومان است و از مردم خواست گرانفروشی این دارو را به سامانه 190 وزارت بهداشت گزارش دهند.

img

زنده‌کردن آیین افتادگی و برادری جنسیت نمی شناسد/ یادداشتی بر تقدس گود زورخانه و ناپاکی بانوان ایرانی !

یادداشت آیین باور -فریبا کلاهی /روزنامه نگار فعال فرهنگی / دبیر سابق کمیته فرهنگی هیات پهلوانی و زورخانه ای استان البرز:.... متاسفانه، برخی ورزشکاران قدیمی و عده کمی از جوانتر های این رشته تا جایی انحراف معیارپیدا کرده اند که  گود زورخانه را تقدس بخشیده و از آن بدتر زنان را نامقدس و نا«پاک» خوانده  ورودشان را به گود زورخانه ممنوع می دانند!

img

28 خرداد روز بزرگداشت حکیم عمر خیام ،خالق تقویم جلالی یاد باد

شهرت خیام در جهان گفتار فلسفی این بزرگمرد ایرانی در جهان امروز به تمام زبان‌های دنیا ترجمه شده است و در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر جهان کتب وی تدریس می‌شود. به‌راستی جهان به این پیر خردمند ایرانی می‌بالد.

img

تایید صلاحیت ۱۵۳ داوطلب دیگر شورا‌ها در البرز

سخنگوی هیئت عالی نظارت بر انتخابات شورا‌های اسلامی شهر و روستا البرزگفت: از مجموع ۴۱۰ داوطلب رد صلاحیت شده شورا‌های استان در بازنگری اسناد توسط شورای عالی نظارت بر انتخابات البرز، صلاحیت ۱۵۳ نفر آنان تائید شد.

img

جرائم سنگین در انتظار متخلفان افزایش قیمت نان

آیین باور - معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری البرز هرگونه افزایش قیمت نان در این استان را خلاف قانون اعلام‌ و‌ تاکید کرد: در صورت مشاهده و یا هرگونه اعلام گزارشی مبنی بر انجام تخلف اعم از گران فروشی و‌ کم فروشی برخورد قانونی شده و از طریق مراجع ذیربط پیگیری می شود.

img

خطر بروز سرطان با مصرف روغن‌های جامد و نیمه جامد

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان این مهم که خطر بروز سرطان با مصرف روغن‌های جامد و نیمه جامد وجود دارد، خبر داد: مصرف روغن‌های جامد و نیمه جامد باعث رسوب اسیدهای چرب اشباع در رگ‌ها و انسداد عروق می‌شود.