یکشنبه، 04 دی 1401 - 15:47

استاندار البرز:

حمایت از عشایر تولید را جایگزین مصرف گرایی می کند

بانک کشاورزی باید توجه ویژه ای به بخش کشاورزی و عشایر داشته باشد

آیین باور - مجتبی عبداللهی در شورای عشایری استان که روز شنبه با حضور رئیس فراکسیون عشایر مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد، طالقان و چهارباغ در مجلس شورای اسلامی، در سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد، گفت: ساماندهی و حمایت از عشایرنیازمند برنامه ریزی است زیرا آنها  عامل موثری در رشد اقتصاد و جایگزین تولید به جای مصرف گرایی درکشور هستند.

او از مدیران مربوطه خواست تا نسبت به احصا نیازهای عشایر بمنظور افزایش بهره وری و توسعه فعالیت های آنها اقدام کنند. از مدیرکل راهداری استان انتظار می رود که پل ها و زیرگذر های مسیر عشایر را بررسی، بازسازی و ایجاد کند.

استاندار البرز ایجاد پنل های خورشیدی برای تامین برق عشایر را از تکالیف شرکت توزیع برق استان دانست و افزود: همچنین جهاد کشاورزی استان باید برای ساماندهی اراضی تحت تملک خود بپردازد و از فضاهای موجود بهترین بهره وری را داشته باشد.

استاندار البرز گفت: مدل و طرحی، ظرف مدت معینی برای جانمایی و ایجاد بارانداز عرضه انواع دام بهداشتی و مطمئن، برنامه ریزی شود و در این راستا می توان از ظرفیت سرمایه گذاری خصوصی و عشایر هم بهره برد.

وی با تعیین مهلتی مشخص از شهرداری ها خواست که در جهت ایجاد مراکز فروش و ذبح دام بهداشتی بویژه در حوزه شهرستان های نظرآباد و ساوجبلاغ که مسیر اصلی عبور عشایر هستند، اقدام کنند.

عبداللهی از معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خواست تا با ترسیم مدل و طرحی، ظرف مدت معینی برای جانمایی و ایجاد بارانداز عرضه انواع دام بهداشتی و مطمئن، برنامه ریزی کند و در این راستا می توان از ظرفیت سرمایه گذاری خصوصی و عشایر هم بهره برد.

وی اضافه کرد: بانک کشاورزی باید توجه ویژه ای به بخش کشاورزی و عشایر داشته باشد و در راستای اعطای تسهیلات این بخش همراهی لازم را داشته باشد.

استاندار البرز گفت: درصدد هستیم با استفاده از تمامی امکانات و اعتبارات مصوب، حمایت ویژه ای از عشایر استان داشته باشیم تا موجبات رضایتمندی و افزایش تولید این قشر ارزشمند را فراهم کنیم.

در ادامه نیز رییس فراکسیون عشایر مجلس شورای اسلامی ضمن تقدیر از تلاش ها و توجه ویژه استاندار البرز به عشایر با اشاره به جهش بودجه مربوط به حوزه عشایر، گفت: برای ساماندهی دسترسی راه های عشایری در سال 1400 حدود 25 میلیارد تومان بوده که این رقم در سال 1401 به حدود هزار میلیارد تومان رسیده است.

کریمی فیروزجاهی با بیان اینکه امسال 2 هزار و 500 میلیارد تومان برای آبرسانی پایدار به عشایر کشور مصوب شد، افزود: برای توجه به آموزش و پرورش عشایر نیز 500 میلیارد تومان بودجه تعریف شده است.

وی ادامه داد: بستر قانونی برای حمایت از عشایر فراهم است و استان ها باید از این فرصت نهایت بهره برداری را داشته باشند.

کریمی فیروزجاهی گفت: اکنون تحقق اقتصاد مقاومتی در گرو حمایت از تولید کشور است و هر خانواده عشایری یک بنگاه اقتصادی موثر محسوب می شوند.

کدخبر: 1047