پنجشنبه، 14 دی 1402 - 15:29

مدیرعامل آب منطقه ای البرز

برخی مناطق البرز ۲۸ سانتیمتر فرونشسته است

فرونشست ۲۸ سانتیمتری زمین در برخی مناطق البرز حساسیت توقف هر گونه برداشت آب از منابع غیرمجاز را بیشتر می کند.

آیین باور_ مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای البرز در نشست خبری با اصحاب رسانه معضلات آب و چالش های پیش رو را تشریح کرد و به گزارش اقدامات انجام شده در این راستا پرداخت. در این نشست مطرح شد که فرونشست ۲۸ سانتیمتری زمین در برخی مناطق البرز حساسیت توقف هر گونه برداشت غیرمجاز آب از منابع را بیشتر می کند.

وی در ادامه با ابراز نگرانی درباره فرونشست در استان البرز، گفت: میانگین فرونشست در کل استان به پنج سانتیمتر می‌رسد.

سهم باغ ویلا در مصرف غیر مجاز، 10 درصد است

نجفیان همچنین در تشریح مواضع هدر رفت آب شهروندی با اشاره به اینکه کل باغ ویلاهای استان تنها حدود ۱۰ درصد از برداشت غیرمجاز آب را به خود اختصاص داده‌اند یادآور شد: با این حال با تمرکز بر این بخش در شهرستان ساوجبلاغ هزار چاه را برای انسداد تا آخر سال تعیین تکلیف کرده ایم و تاکنون ۵۰۰ چاه هم بسته شده است. در این بخش تا کنون ۷۶۰ چاه را در کل استان پر کرده‌ایم.

 نجفیان با اشاره به توقیف ۶۳ دستگاه حفاری چاه گفت: طی سال‌های اخیر دو هزار و ۴۶۱ کنتور هوشمند هم بر روی چاه‌های مجاز استان نصب شده تا میزان برداشت کنترل شود.

وی تصریح کرد: به طور کلی در ۱۰ سال اخیر چهار هزار و ۸۲۱ چاه غیرمجاز در سراسر استان البرز مسدود و با این کار از برداشت ۸۵ میلیون مترمکعب آب جلوگیری شده است اما همچنان راه درازی در پیش داریم.

آزاد سازی حریم رودخانه کرج

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای البرز در بخش دیگری از این نشست خبری به موضوع آزادسازی حریم رودخانه کرج اشاره و اعلام کرد: در ابتدا طبق مصوبه شورای عالی امنیت ملی قرار بود کل جاده چالوس خالی شود تا هیچ سازه‌ای در اطراف رودخانه وجود نداشته باشد ولی ما طرح ساماندهی را مطرح و اعلام کردیم با این طرح به هدف مورد نظر یعنی جلوگیری از آلودگی رودخانه خواهیم رسید که خوشختانه مورد پذیرش قرار گرفت و در فاز اول نزدیک به ۱۴ هکتار از حریم رودخانه در محدوده شهر کرج آزاد و در اختیار شهرداری قرار گرفت. در مجموع هزار و ۲۲۲ آزادسازی در کنار رودخانه‌های استان داشته‌ایم.

ترکیه حق آبه از کشورهای پایین دست بر می دارد

وی با اشاره به اهمیت موضوع آب در سطح بین‌المللی و جهانی گفت: به عنوان نمونه کشور ترکیه بر اساس مصالح خود قوانین بین‌المللی را کنار گذاشته و از حق‌آبه کشورهای پایین دست برداشت می‌کند که این باعث بروز مشکلاتی در این کشورها و حتی کشور ایران شده است.

روستاها هم دچار نزاع آب شده‎‌اند

مدیرعامل آب منطقه ای البرز ادامه داد: بخشی از مشکلات بخش آب هم ناشی از اقداماتی داخلی خود ماست. اقداماتی که گاهی نیت خوبی پشت آن بوده ولی نتیجه خوبی نداشته است. به هر حال اکنون درباره آب کار به جایی رسیده که نزاع آب حتی بین روستاها هم وجود دارد.

افزایش جمعیت یعنی اضافه برداشت از منابع محدود آب 

نجفیان بارگذاری بیش از حد جمعیت در مناطقی که ظرفیت آن محدود است را یکی از عوامل ایجاد چالش در بخش آب عنوان کرد و افزود: اگر در طول سال‌های گذشته در بحث جمعیت سیاستگذاری درستی صورت گرفته بود الان با مشکلات کمتری در بخش آب مواجه بودیم ولی متأسفانه این بارگذاری انجام شده و الان برای حداقل نیاز اولیه شرب ناچاریم با هزینه گزاف و تبعات زیست محیطی آب شرب مورد نیاز را تأمین کنیم.

وی با بیان اینکه بخشی از آلودگی هوا که امروز با آن مواجه هستیم هم ناشی از سیاستگذاری‌های غلط بخش آب است؛ گفت: خشک شدن تالاب‌ها که نمونه آن در استان البرز هم وجود دارد از این نوع مشکلات است. این وضعیت تا جایی پیش رفته که احتمالاً شهرستان طالقان را هم با معضل آلودگی مواجه کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای البرز افزود: در سال‌های گذشته برای تأمین آب شرب دغدغه‌ای وجود نداشت و به هر حال آب مورد نیاز این بخش تأمین می‌شد اما اکنون در بخش شرب هم با مشکل مواجه شده‌ایم.

وی ادامه داد: بر همین اساس ما برای تأمین آب شرب خود را برای بدبینانه‌ترین حالت آماده کرده‌ایم. مثلا اواخر تابستان امسال بود که هواشناسی اعلام کرد بارش‌های پاییز در حد نرمال و بیشتر از نرمال خواهد بود؛ از همین رو برخی با این پیش‌بینی اصرار کردند که بخشی از آب سد کرج برای آمادگی در برابر سیلاب‌های احتمالی خالی و به سمت پایین دست رها شود ولی چون ما بدبینانه‌ترین حالت را در نظر گرفته بودیم از این کار خودداری کردیم و اگر چنین اقدامی انجام داده بودیم در روزهای کنونی برای تأمین آب شرب با مشکل جدی مواجه شده بودیم.

نجفیان خاطرنشان کرد: به خاطر همین مدیریتی که صورت گرفت؛ علی‌رغم کاهش ۵۰ درصدی بارش نسبت به بلند مدت (۵۹ میلیمتر امسال، ۱۲۶ میلیمتر میانگین بلند مدت) سد طالقان با ۱۶۸ میلیون مترمکعب ذخیره نسبت به پارسال هشت درصد بیشتر آب دارد. سد کرج هم سال گذشته در چنین روزهایی به حجم مرده رسیده بود و در شرایط حادی قرار داشت ولی امسال با ۵۴ میلیون مترمکعب ذخیره نسبت به پارسال ۵۰ درصد بیشتر آب دارد.
کدخبر: 1495