محیط زیست و حیات وحش

تمامی اخبار در این سرویس را ببینید و بخوانید!

img

۲۷ خردادماه مصادف با روزجهانی بیابانزدایی است.نگاهی به ۴ دهه تلاش برای مقابله با بیابان زایی در البرز

در بین عامه مردم رایج است که اصطلاح کویر را به جای بیابان به کار می‌برند و یا برعکس و گاهی وقت‌ها بیابان به محیط خارج از شهر و روستا گفته می‌شود اما در واقع بین این دو اصطلاح تفاوت اساسی وجود دارد.

img

با مشارکت شهرداری کرج، تشکل های مردم نهاد و دوستداران طبیعت؛مسیر حلقه دره در محدوده شهرک ابریشم در طرح «پاکداشت طبیعت» پاکسازی شد

طرحِ جهادی «علمداران خدمت» که طرح پاکداشت محله به محله و طرح پاکداشت طبیعت از زیرمجموعه های آن به شمار می روند، طی 10 ماهه گذشته حداقل در 20 مرحله و فازِ کاری جداگانه عملیاتی شده

img

دکتر انصاری دامپزشک: تنها یوز ماده ایرانی احتمالا نازا شده است

مرگ حیات وحش و کم شدن هر یک قلاده و انقراض آن یعنی چندین گام به فنای انسان نزدیک تر شدن. توان حفظ و افزایش ذخائز ژنتیکی یعنی توسعه یافتگی در تمام جهات حیات و اما این تلخ موضوعِ پرتکرار در کشور ما با یوزپلنگها بد تا کرده است.

img

تحلیلی بر دلایل قتل خرس نمین و پلنگ قائم شهربی تجربگی و عدم رعایت شرایط استاندارد زنده گیری فاجعه ای دیگر رقم زد

 بی تجربگی و عدم آمادگی برای اتفاقات طبعی منطفه زیستی پلنگ قائم شهر را به کشتن داد. یگان حفاظت محیط زیست منطقه کنازق بعد از قتل خرس طی حرکت نمادین به جنازه خرس داروی بیهوشی شلیک میکند!

img

دکتر انصاری دامپزشک: ماهی قرمز نخرید و در آبهای آزاد رها نکنید/  تنها لاک پشت لاک نرم ایران در حال انقراض است

ماهی قرمز گونه‌ای غیربومی در کشور ما است که درصورت ورود به محیط‌های آبی طبیعی می‌تواند بسیار خطرناک باشد چراکه با دیگر ماهیان بومی کشور وارد رقابت تعذیه‌ای می‌شود. از سوی دیگر قادر به ایجاد جمعیت‌های بزرگ و پایداری است که بر گونه‌های ارزشمند بومی کشور غالب می‌شوند.گونه های در حال انقراض را با آگاه کردن مردم دریابیم

img

گزارشی از حیات وحش استان البرزاحیای گونه های کلیدی برای بازسازی بوم سازگان

استان البرز یکی از مهمترین زیستگاههای جانوران بومی، مهاجر زمستان گذران و مهاجر عبوری در ایران است.در ایران، تاکنون 408 گونه از مهره دار در زیستگاه های متنوع کوهستانی، دشتی و تالابی استان البرز شناسایی و ثبت شده است که حدود 36 درصد کل کشو را شامل میشوند.

img

نخستین تبارنامه ملی اسب کاسپین تدوین شد

مدیرعامل انجمن حفاظت از اسب کاسپین ایران اضافه کرد: مالکان اسب‌های کاسپین می‌توانند برای پیگیری تکمیل پرونده اسب خود با منشی کمیته تبارنامه انجمن (شماره ۰۹۹۳۳۲۵۶۱۲۰ از ساعت ۱۷ تا ۲۱ روز‌های غیرتعطیل) تماس حاصل نمایند.

img

تبعیض در رودخانه کرج شسته شد! اژه ای تقدیر کردویلای چهار نهاد دولتی درحریم رودخانه کرج تخریب شد

ویلاهای منتسب به ناجا ، بنیاد شهید ، وزارت راه و وزارت کشور در جاده چالوس تخریب شد . آزادسازی حریم رودخانه کرج با تخریب بناهای غیرقانونی نیروی انتظامی، بنیاد شهید، وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور سرعت گرفت.

img

تهدیدها و چالش های تالاب صالحیه از نگاه مدیر کل کاهش بارندگی و افزایش برداشت آب و احداث سدها در بالادست

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرز به مناسبت روز جهانی تالاب ها به تهدیدات و چالش های موجود بر سر راه تنها تالاب استان اشاره کرد و گفت: تهدیدات و چالش ها شامل کاهش بارندگی هاو افزایش برداشت آب و احداث سدها در بالادست است.

img

حکم حکومتی بدون پشتوانه؛ذخایر ژنتیکی دامی کشور حکم حکومتی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور است

موسسه تحقیقات علوم دامی کشور یک ماموریت حاکمیتی دارد که حفظ ذخایر ژنتیکی یکی از این وظایف است ولی در اجرای این وظایف، موسسه نمی تواند به تنهایی وارد عمل شود و بایستی از ظرفیت تشکل ها و صنوف استفاده کند.

img

نامه "انجمن علمی جنگلبانی ایران" خطاب به رییس جمهوریمصوبه تله کابین ناهارخوران را به دلیل تخریب جنگل و تعارض های قانونی لغو کنید

رییس هیات مدیره "انجمن علمی جنگلبانی ایران" با ارسال یک نامه درباره تله کابین گرگان خطاب به سیدابراهیم رییسی رییس جمهوری از او خواستند تا نسبت به بازنگری در تصویب و ابلاغ مصوبه این پروژه اقدام کند. : مصوبه تله کابین ناهارخوران را به دلیل تخریب جنگل و تعارض های قانونی لغو کنید