فرهنگی و هنری

تمامی اخبار در این سرویس را ببینید و بخوانید!

img

میراث فرهنگی البرز همیشه دیر می رسد/اشتهارد 2000 سال در انتظار معرفی بوده استمحمدی گفت: خانه‌های دستکند گردشگری می شوند

میراث فرهنگی البرز همیشه دیر می رسد، خانه های دستکند اشتهار د3000 سال در انتظار معرفی بوده بدون ثبت به سرمایه گذاران می رسد تا باستان ، معاصر شود

img

احوال ناخوش این روزهای مجسمه فردوسی در تهراندورنگی های شهر دامن مجسمه فردوسی را هم گرفت

ماجرای تغییر رنگ مجسمه فردوسی یکی از مسائل مهم مطرح شده در این چند روز بوده است. با توجه به ارزش و قدمت این اثر هرگونه فعالیت مرمت یا نظافت باید با درنظر گرفتن تمامی جوانب انجام گیرد.

img

مدیریت شهری اعلام آمادگی کرد:2000 دانش آموز استثنایی در انتظار حمایت و ارتقای توانمندی

نایب‌رئیس شورای شهر کرج با اشاره به آمار دانش آموزان استثنایی استان البرز و شهر کرج، گفت: مدیریت شهری آمادگی خود را جهت حمایت از ارتقای توانمندی دانش آموزان استثنایی اعلام می‌کند.

img

عثمان محمدپرست درراه خدا موسیقی نواختماستاد برجسته دوتار نواز و موسیقی مقامی در گذشت

او علاوه بر فعالیت هنری در امور خیریه هم پویا بود و در ساخت بیش از ۹۰۰ مدرسه به همراهی خیرین دیگر مشارکت داشت. همچنین او در هزینه درمان کودکان مبتلا به سرطان نیز گام برداشته و این امور بازتاب همان جمله معروفش است که می‌گفت درراه خدا موسیقی نواختم

img

متن نامه قائم مقام وزیر میراث فرهنگی به مجلسقائم مقام وزیر و معاون میراث خواستار انصراف امضاکننده طرح اشیای باستانی

قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی، در نامه‌ای به نمایندگان خانه ملت، خواستار انصراف نمایندگان امضا کننده طرح "استفاده بهینه از اشیای باستانی و گنج ها شد.

img

به مناسبت هفته میراث فرهنگیایوان مرمر پرده از رخ برگرفت

به مناسبت هفته میراث فرهنگی پرده ایوان تخت مرمر کهن‌ترین بنای کاخ گلستان جمع آوری شدهفته میراث‌فرهنگی از ۲۸ اردیبهشت‌ ماه و هم زمان با روز جهانی موزه‌ها (۱۸ می) آغاز می‌شود و تا سوم خرداد ماه ادامه دارد.

img

گفتگوی اختصاصی پایگاه خبری آیین باور علی شهیدیان پهلوان زنگی و سازنده میل باستانی : این روزها صنعت جای هنر دست نشسته است

برای یافتن و گفتگو با قدیمی ترین سازنده میل های باستانی تا یکی از قدیمی ترین محلات تهران سفر کردم. چهارراه عباسی خود بخشی از تاریخ تهران است.

img

برخورد قانونی با متخلفان سینما ساویز کرججنگ شادی سینما ساویز حاشیه ساز شد

 سعید جابری انصاری، گفت: به دنبال اتفاقات هنجار شکن و مغایر با عفت عمومی و ارزش‌های انقلابی درحاشیه «جنگ شادی» که روز گذشته در محل سینما ساویز کرج برگزار گردید، با هماهنگی مقام قضایی علیه متخلفان و عوامل برگزار کننده اعلام جرم شد.

img

نخستین کتاب صنایع دستی چاپ شد

مدیرکل دفتر بازاریابی و تجاری‌سازی معاونت صنایع‌دستی و هنر‌های سنتی گفت: کتاب سال صنایع‌دستی نوشته شده و تمام اطلاعات مربوط به بخش‌های مختلف صنایع‌دستی شامل نام هنرمندان، تولیدکنندگان، کارگاه‌ها، فروشگاه‌ها و... در آن به صورت شفاف آورده شده است.

img

کاروانسرای ینگه مام نیازمند حمایت مالی است اعتبارات ویژه تنها راه نجات خروج از فهرست جهانی شدن

کاربری کاروانسرای تاریخی ینگی امام با توجه به اقداماتی که در خصوص ثبت جهانی انجام شده نیازمند کار اصولی و استاندارد‌های لازم و تایید یونسکو است وگرنه از فهرست ثبت جهانی خارج خواهد شد.

img

به یاد فروغ فرخزاد:پنجاه و پنج سال پس از فروغ شعر ایران

آرزوی من آزادی زنان ایران و تساوی حقوق آن‌ها با مردان است… من به رنج‌هایی که خواهرانم در این مملکت در اثر بی‌عدالتی مردان می‌برند، کاملاً واقف هستم و نیمی از هنرم را برای تجسم دردها و آلام آن‌ها به کار می‌برم. آرزوی من ایجاد یک محیط مساعد برای فعالیت‌های علمی هنری و اجتماعی زنان است.

img

۱۹ بهمن سالروز درگذشت سیاوش کسراییبه یاد خالق شعر آرش کمانگیر

در تمام پهنه‌ی البرز، وین سراسر قلّه‌ی مغموم و خاموشی که می‌بینید، وندرون دره ّ‌های برف آلودی که می‌دانید، رهگذرهایی که شب در راه می‌مانند نام آرش را پیاپی در دل کهسار می‌خوانند، و نیاز خویش می‌خواهند با دهان سنگ‌های کوه آرش می‌دهد پاسخ می‌کندشان از فراز و از نشیب جاده‌ها آگاه؛ می‌دهد امید، می‌نماید راه »

img

اسطوره شناسی ایران آشنایی با ایزد داوری،رَشن یار جدانشدنی سه گانه مهر و سروش

رشن يا رشنو يکی از ايزدان زرتشتی است که در متون پارسی ميانه نقش برجسته ای به عنوان يکی از سه ايزد داوری روان بر عهده دارد. رشنو در نوشته های پارسی ميانه به صورت «رشن» با صفت «راست» آمده است

img

فقط مدارس ابتدایی و متوسطه اول غیرحضوری خواهند بود

نماینده عالی دولت در استان البرز گفت: با توجه به شیوع گسترده سویه اومیکرون در کشور و به تبع آن البرز و اینکه سنین پایین نیز در معرض خطر هستند، به مدت دو هفته مدارس ابتدایی و متوسطه اول به صورت غیرحضوری و متوسطه دوم و دانشگاه ها نیز به صورت ترکیبی (حضوری و مجازی) به فعالیت خود ادامه دهند.

img

چکیده داستان ثبت معنوی شده البرز در طالقانعزیز و نگار ، لیلی و مجنونی در البرز

عزیز و نگار به مکتب می‌روند و عاشق یکدیگر می‌شوند. پدر نگار می‌میرد. عزیز و نگار به قرآن، قسم وفاداری می‌خورند و عهد و پیمان می‌بندند. مادر نگار پنهانی برای خواهرزاده‌اش کل احمد که در روستای بالاروچ الموت است، پیغام می‌فرستد برای عروسی با نگار بیاید. عزیز برای خرید عروسی به قزوین می‌رود.

img

هر كه شاهنامه نخواند نصف عمرش برفناستآشنایی با شخصیت‌های منفی و مثبت شاهنامه 

برای شاهنامه‌خوانی هیچ‌وقت دیر نیست. از تعداد صفحات بالای آن نترسید چون قرار نیست آن را مثل كتاب‌های درسی یك شبه تمام كنید! شاهنامه را نباید یك دفعه سر كشید. باید مزه مزه كرد و از طعم خوش آن به مرور زمان لذت برد. آن وقت می‌بینید كه خیلی از داستان‌ها و افسانه‌ها و اسطوره‌ها ریشه در شاهنامه دارند.

img

معرفی کتاب "دیگردوستی موثر"

دیگردوستی موثر هم یک فلسفه است و هم یک جنبش یا پویش اجتماعی. حرف اصلی این فلسفه و پویش آن است که تلاش کنیم بیشترین خیر ممکن را به دیگران برسانیم کتاب «دیگردوستی موثر» تالیف پیتر سینگر  با مقدمه‌هایی از مصطفی ملکیان و محمدرضا جلائی‌پور با ترجمه آرمین نیاکان در 247 صفحه به بهای 30 هزار تومان از سوی نشر نی منتشر شده است.  

img

فیلم /میزگردی پای پل قسمت اول :واکاوی دلایل بی توجهی میراث به مرمت پل تاریخی کرج

کتاب پژوهشی و کارشناسی شده، پل های قدیمی ایران (محمد علی مخلصی- چاپ پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی کشور) ، پل دختر کرج را با ادله علمی، پژوهشی جزو پل های قدیمی ایران و پل های دخترهای معروف (دوره ساسانی و اشکانی) تشخیص داده است.در سال 1330 ش با ساختن پلی در جوار پل دختر که به پل سنگی (پهلوی دوم) معروف است ، تردد از روی پل دختر ممنوع گردید و تردد از روی پل جدید صورت گرفت

img

معرفی کتاب "جاده شخصیت"

اثر دیوید بروکس، دعوت خواننده، به عنوان عضوی از جامعه بشری، به تجدید نظر در نگاهی است که به خویشتن دارد. این اثر، کتابی مسحور کننده و امیدبخش است که در عمق وجودتان نفوذ می‌کند.

img

مدیران استان از ظرفیت اصحاب رسانه البرز برای تبیین و تشریح برنامه ها استفاده کنند

مردم باید از روند امور و برنامه های کارگزاران نظام مطلع شوند.تقویت زیرساخت های البرز را نشانه گرفته ایم.برای جبران کمبودها و عقب ماندگی های البرز باید با جدیت بیشتری برنامه ریزی و اقدام کنیم

img

پرونده پاسداشت خوشنویسی ایران در یونسکو ثبت جهانی شد

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران با تبریک ثبت جهانی پاسداشت هنر خوشنویسی از سوی ایرانیان گفت: برای ما باعث خوشحالی است اعلام می‌کنیم پرونده جمهوری اسلامی ایران که برای پاسداشت خط خوشنویسی در یونسکو مطرح شده بود امروز به تصویب رسید

img

دوم آذر سالروز درگذشت درویش خانپدر تار و سه تار ایران قربانی اولین حادثه رانندگی کشور

شب چهارشنبه، دوم آذر ماه ۱۳۰۵ هجری خورشیدی، هنگام بازگشت از جلسه محفل موسیقی در منزل یکی از دوستان به خانه، درشکه‌ای دو اسبه کرایه می‌کند. در آن زمان خودرو به تازگی وارد خیابان‌های شهر شده بود و شمار آن‌ها به سختی به پنجاه دستگاه می‌رسید..

img

وضعیت پل خاتون کرج بعـــد از یکسالپل صفوی کرج زخمی و عاجز از پرداخت هزینه های تیمار

سال گذشته برآورد شده بود تعمیر پل ۱.۵میلیارد تومان خرج دارد که وزارت میراث ۵٠٠میلیون آن را متقبل شد قراربود شهرداری کرج و استانداری البرز نیز مشارکت کنند که تا کنون سهم و وظیفه 500میلیون تومانی خود را ادا نکرده اند و هزینه تعمیر اکنون به حداقل به سه میلیارد رسیده است.

img

اعلام آمادگی ایران برای اشتراک تجربیات حفاظت از آثار تاریخی با کشورهای آسیایی

مدیرکل حفظ و احیای بناها، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی گفت: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایران آماده است تا تجربیات تخصصی خود را در عرصه حفاظت از بنا‌ها و آثار تاریخی، باستان‌شناسی و قوانین مرتبط در قالب تشکل آسیایی به اشتراک بگذارد.

img

نایب رئیس شورای شهر کرج: پلمب میراث تاریخی یک شهر هنر نیست

نایب رئیس شورای شهر کرج در بازدیدی که از کاخ مروارید(شمس):در بازدید از این میراث تاریخی شهر، غصه ای بر غصه هایمان افزوده شد ظاهرا بنا و ساختمان این اثر بی صاحب و بی سر و سامان است و به نظر می رسد عاقبتی چون پل دختر در ورودی کرج، حمام حیدرآباد انتظار آن را می کشد.

img

آقای ضرغامی بخواند آقای ضرغامی این شناسنامه المثنی ندارد!

با توجه به انتصاب ضرغامی به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، از آنجا که او در این حوزه سابقه‌ی فعالیت نداشته و به هر دلیل هم ممکن است گزارش‌های تخریب‌ها و آسیب‌های وارده به پیکره‌ی میراث فرهنگی کشور به او نرسد، گزارش‌هایی منتشر خواهد شد.

img

بیرون ز تو نیست هرچه در عالم هست /از خود بطلب آن چه خواهی که توییاز رنجی که می بریم ،اجر نمی بریم

هفدهم مرداد روز #خبرنگار بر تمامی همکاران عزیز و متعهد و آزاد اندیش مبارک باد ....آرزویم سپیدرویی و رهایی قلم فرسایان اسیر است ..و سربلندی آنان که دغدغه شان گشایش است و خود، و قلمشان را، نه ارزان، که به هیچ قیمتی نمی فروشند #فریبا_کلاهی مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

img

مدیر‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگر‌ی و صنایع‌دستی البرزشناسایی و معرفی هنرمندان صنایع دستی لازمه حمایت است

آیین باور -با هدف معرفی و شناسایی محصولات تولید‌ی از هنر‌مند‌ان صنایع‌دستی البرز حمایت می‌شود مدیر‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگر‌ی و صنایع‌دستی البرز گفت: «شناسایی و معرفی آثار هنرمندان صنایع‌دستی و هنر‌ها‌ی سنتی استان در دستور کار قرار دارد.»

img

مقاله پژوهشی جشن تیرگان

بر پایه مردم نگاری محققان، این آیین در برخی حوزه های فرهنگی ایران و خرده فرهنگ های آن وجود داشته است و در این میان به ویژه می توان به برخی حوزه های فرهنگی: گیلان، مازندران، خراسان، کرمان، یزد و نیز زرتشتیان، آشوریان و ارمنیان اشاره کرد

img

برگزاری دو سالانه نقاشی پس از 10 سال دوسالانه هایی که بازار هنری را رونق می دهند

برگزاری دوسالانه فقط یک خواسته از طرف نهادها نیست، بلکه باید همراهی، هم‌نظری و تعامل بین انجمن‌های هنری و مجموعه‌های دولتی وجود داشته باشد تا برگزاری دوسالانه‌های هنری تداوم یابند.

img

گالری‌کار‌گاه تولید سفال و سرامیک در کرج افتتاح شد

بهره‌ور‌ی ویژه از فضایی در مقیاس کوچک در مقابل تولید بیشتر از جمله شاخصه‌ها‌ی این واحد تولید‌ی است که به همت بخش خصوصی راه‌اندازی شده و از طراحی، تولید، پخت تا بسته‌بندی محصولات و نیز بازار‌یابی داخلی و خارجی را بر عهده دارد.

img

به بهانه زادروز استاد جلیل شهناز سحر ساز ، به بهانه زادروز استاد جلیل شهناز

در تمام 100سالی که موسیقی ایران درگذر زمان دستخوش جدل های مربوط به تجدد و سُنت و یا رد و قبول توسط دولت ها بود، #جلیل_شهناز موسیقیدان و نوازنده شهیر تار فارغ از همه جنجال ها با تار خود به نیایش می پرداخت و هر لحظه ، خود را به معبود والا نزدیک تر و نزدیک تر میدید.

img

28 خرداد روز بزرگداشت حکیم عمر خیام ،خالق تقویم جلالی یاد باد 28 خرداد روز بزرگداشت حکیم عمر خیام ،خالق تقویم جلالی یاد باد

شهرت خیام در جهان گفتار فلسفی این بزرگمرد ایرانی در جهان امروز به تمام زبان‌های دنیا ترجمه شده است و در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر جهان کتب وی تدریس می‌شود. به‌راستی جهان به این پیر خردمند ایرانی می‌بالد.