آداب و رسوم

تمامی اخبار در این سرویس را ببینید و بخوانید!

img

دومین جشنواره برداشت میوه ساوجبلاغ برگزار شد

دومین جشنواره برداشت میوه روز پنجشنبه با حضور نماینده مردم شهرستان‌های ساوجبلاغ، نظرآباد، طالقان و چهارباغ در مجلس شورای اسلامی، امام جمعه شهر هشتگرد، سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان البرز و جمعی از مسوولین استانی و شهرستانی در یکی از باغ‌های میوه سهیلیه برگزار شد.

img

گفتگو با پیشکوتان ورزش پهلوانی:مرشد حاج حسن کاشفی: تنها چیزی که در این ورزش کم، و باعث تخریب شده احترام است

گفتگو با بزرگان و پیشکوتان ورزش پهلوانی با همه مصاحبه ها فرق داره از یک جایی شروع می کنند به تعریف ، انقدر شیرین که تو ترجیح می دهی سکوت کنی و کلیشه رو بشکنی ...

img

پَهلَوها که بودند و از کجا در زندگی عوام راه گشادند(2)آشنایی با 3 گروه پهلوان :تاریخـی، دینـی و مردمی

 این دوره پس از دورۀ حماسی فرا می‌رسد. پهلوانان دورۀ تاریخی را می‌توان به ۳ گروه: پهلوانان تاریخـی، پهلوانان دینـی و پهلوانان برخاستـه از میان تـودۀ مردم تقسیم کرد.

img

مراقب رد پای خودا در طبیعت باشیم...رد پای سیزده بدر در تاریخ

«... جمشید، شاه پیشدادی، روز سیزده نوروز (سیزده بدر)را در صحرای سبز و خرم خیمه و خرگاه بر پا می کند و بارعام می دهد و چندین سال متوالی این کار را انجام می دهد که در نتیجه این مراسم در ایران زمین به صورت سنت و آیین درمی آید و ایرانیان از آن پس سیزده بدر را بیرون از خانه در کنار چشمه سارها و دامن طبیعت برگزار می کنند ...»

img

آشنایی با آداب نورزوی ملل؛ قرقیزستان  سمنوپزان، جشنی زنانه به پیشواز نوروز

در قرقیزستان به سمنو، سومولوق یا سومولوک می‌گویند. استفاده از این سین در هنگام سال نو در قرقیزستان نشانه تحمل سختی‌های پیش‌رو تلقی می‌شود و مردم این کشور آن را تمرینی برای مقابله با مشکلات می‌دانند زیرا تهیه «سومولوق» زحمت و صبر زیادی را می‌طلبد./.

img

گفتگو با پیشکوتان ورزش پهلوانی:استاد رضا غلامعلی : بارزترین مشخصه زورخانه ادب است

می دانم که حرفها داشت و کرور کرور خاطره و پندکه با طولانی شدن گفتگو، رشته کلام را نمی یافت.نشست شیرین ما ساعتی بیش نپایید. با خبر شدم متاسفانه چهل و چند روز پیش این عزیز، درگذشته است و گفتگوی دوباره دریغ شد. ترجیح بر آسایش و آرامش این کهن کسوت بود.اما آنچه از این گفتگو حاصل شد به خلاصه در زیر می خوانید:

img

آیین های اصیل و ریشه دار خود را بشناسیم و ارج نهیمآشنایی با جشن های ایرانی: 29 بهمن سپندارمذگان روز عشق ایرانی

زمین نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می دهد. به همین دلیل در فرهنگ باستان اسپندار مذگان را بعنوان نماد عشق می پنداشتند.

img

ششم فوریه روز آگاهی رسانی برای توقف ناقص سازی زنان چرا رسانه ها در مورد ناقص سازی جنسی زنان سکوت می کنند؟

هر سال در ششم فوریه (17 بهمن)، برای توقف ناقص‌سازی جنسی زنان، آگاهی رسانی می شود. شاید بتوان مصر را یکی از خاستگاه‌های اصلی سنت ختنه دانست اگرچه منابعی در میان اسطوره های آفریقایی به دست آمده است که شیوع ختنه را پیش از مصریان باستان در آفریقای مرکزی نشان می دهد.

img

یادداشتآیین زن شاهی

اردیبهشت از راه که برسد می رسد ، همه چیز در روستای ' آب اسك ' شهرستان آمل در استان مازندران در تسخیرجنب و جوش های زنانه و مردانه است. آئین ورف چال رمهم ترین آئین بر جای مانده در روستای آب اسك است كه گذشت زمان تاكنون نتوانسته است تغییری در چگونگی برگزاری آن ایجاد كند.

img

ثبت جشن‌های ایرانی و موسیقی نواحی ایران در میراث ناملموس زنده جادۀ ابریشم

جشن‌های چهارشنبه‌سوری، مهرگان، چله‌نشینی و شب یلدا و موسیقی نواحی ایران در نخستین نشست جهانی میراث زنده جاده ابریشم ـ به میزبانی مرکز بین‌المللی اطلاعات و شبکۀ میراث فرهنگی ناملموس در آسیا و اقیانوسیه (از موسسات درجه ۲ تحت نظارت یونسکو ICHCAP-UNESCO) در کره جنوبی، و موسسه بین‌المللی مطالعات آسیای مرکزی (IICAS) ایکاس در سمرقند، معرفی و ثبت شدند.

img

«انسان شناسی غذا» کلید جذب گردشگری

ایران اگر جاذبه‌های دیگری مثل پلاژ و ساحل برای گردشگر خارجی نداشته باشد از نظر غذایی در مقایسه با کشورهای دیگر از فرهنگ‌های آشپزی متنوعی برخوردار است که برای هر خارجی بسیار جالب و جذاب است. اگر پژوهش‌های دقیق انسان‌شناسی در این باره صورت بگیرد کمک قابل توجهی به جذب گردشگری کرده‌ایم.

img

آب بان ماه ایزد دانایی

ﺩﺭ ﺍﺳﻄﻮﺭﻩﻫﺎﯼ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ ﮔﻔﺘﻪ ﻣﯽﺷﻮﺩ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺭﻭﺯ ﺯَﻭ، ﭘﺎﺩﺷﺎﻩ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺑﺮ ﺍﻓﺮﺍﺳﯿﺎﺏ ﭘﯿﺮﻭﺯﯼ ﯾﺎﻓﺘﻪ ﻭ ﺍﻭ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺳﺮﺯﻣﯿﻦ ﺧﻮﯾﺶ ﺭﺍﻧﺪ ﻭ ﻧﯿﺰ ﺩﺭ آبان روز از آبان ماه، ﭘﺲ ﺍﺯ ﭘﻨﺞ ﯾﺎ ﻫﻔﺖ ﺳﺎﻝ ﺧﺸﮑ‌سالی، ﺑﺎﺭﺍﻥ باریده ﺍﺳﺖ.

img

تعزیه و عناصر نمایشی در ایران

برخی پژوهشگران، پیشینه تعزیه را به آیین‌هایی چون مصائب میترا، سوگ سیاوش، و یادگار زریران باز می‌گردانند و برخی پدید آمدن آن را متأثر از عناصر اساطیری میان رودان، آناطولی و مصر، و کسانی نیز مصائب مسیح و دیگر افسانه‌های تاریخی در فرهنگ‌های هند و اروپایی و سامی را در پیدایی آن کارساز دانسته‌ اند.

img

نگاهی بر تاریخچه تعزیه‌خوانی زنانه

در مقاله های پیشین از ریشه و خواستگاه تعزیه گفتیم و اینکه تَعْزیه‌خوانی، یا شبیه‌خوانی،در عصر حاضر ، شکلی سنتی از مجموعۀ نمایش هـای آیینـی ،مذهبی است برگرفته از رویدادهای تاریخی و حماسی حزن‌انگیز واقعۀ تاریخی کربلا و شهادت امام سوم شیعیان، ،گاه آمیخته با رگه هایی از موضوع های الحاقی انتقادی، هجوآمیز، شاد یا گزنده.

img

آشنایی با جشنهای ایرانی ، چله تابستان، نوروزبل ، نیلوفر دهم اَمرداد جشن چله تابستان فرخنده باد

امروز دهمین روز از ماه بلند بالای اَمرداد است . چهلم تابستان. همان روزهایی که در کودکی  برای لذت بردن از تک تک ثانیه هایش باکی از سوختن کف پاهایمان نداشتیم. جشن چله تموز یا چله تابستان در تقویم کهن ایرانی  درگرم ترین ماه سال است. آن روزها چله تموز حدودا از اول تیر ماه شروع می‌شده و تا دهم مرداد ماه ادامه می‌یافته است. چله تموز در ایران باستان با آداب و رسومی خاص برگزار می شد

img

آشنایی با جشن های تابستان، تیرگان، آب پاشونک،شاد باد

یکم تـیر/ اورمزد روز: جشن آغاز تابستان، انقلاب تابستانی، رسیدن خورشیدن به بالاترین جایگاه و آغاز سال نو در گاهشماری گاهنباری (←  جشن میانه بهار). برگزاری جشن آغاز تابستان هنوز در برخی نواحی ایران همراه با گردهمایی و مراسم آب‌پاشی و آبریزگان، در صحرا برگزار می‌شود.