پنجشنبه، 21 تیر 1403 - 15:04

تفاهم نامه کشوری امضا شد

استحصال سم و حفاظت از مارهای سمی

امضا تفاهم‌نامه تکثیر و پرورش در اسارت مارهای زهرآگین امضا شد.

تفاهم‌نامه چند جانبه تکثیر و پرورش در اسارت و استحصال سم به منظور حفاظت از گونه‌های مارهای زهرآگین در کشور به امضا رسید.

دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش بر اساس وظائف قانونی و رسالت حفاظت از گونه های در معرض خطر انقراض و در راستای بهره برداری پایدار از جمعیت مارهای سمی کشور، از سنوات قبل اقدامات مورد نیاز جهت تصحیح فرآیند برداشت و زنده گیری مارهای سمی و استحصال سم جهت تولید پادزهر را در دستور کار قرار داده و مقدمات آن با انجام طرح های پژوهشی همچون امکان تکثیر در اسارت و پرورش گونه های مارهای سمی و مقایسه کیفیت پادزهر تهیه شده از آن با پادزهر تهیه شده از زهر مارهای صید شده از طبیعت به مرحله اجرا درآورد.

مدیرکل این دفتر یادآور شد: در پی حصول نتایج ارزشمند تحقیقاتی، در مرحله بعد با همکاری دانشگاه منابع طبیعی تهران، طرح مرکز تکثیر و پرورش مارهای سمی با اخذ مجوزهای قانونی و نظارت های کامل احداث و مورد بهره برداری قرار گرفت تا ضمن فراهم آوردن فرصت های آموزشی و پژوهشی برای دانشجویان و پژوهشگران با تکثیر در اسارت و تولید زادگانی با شایستگی ژنتیکی، زمینه احیای جمعیتهای طبیعی و نیز تولید زهر مورد نیاز موسسات و سازمان های متولی تولید پادزهر کشور را فراهم سازد.

ابدالی تصریح کرد: با ورود یک شرکت دانش‌بنیان که مورد قبول وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفت فعالیت‌های آن در زمینه تولید سرم بیولوژیک به عنوان یکی از مراکز تامین کننده عمده پادزهر ادامه یافت.

وی افزود: خوشبختانه تلاش سازمان حفاظت محیط زیست پس از گذشت بیش از یک دهه با انعقاد تفاهم نامه مشترک میان دانشگاه منابع طبیعی دانشگاه تهران و این شرکت دانش بنیان به ثمر نشست.

مدیر‌کل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست کاهش برداشت گونه‌های مارهای زهر آگین از طبیعت، ارسال نمونه‌های ژنتیکی جهت تکمیل بانک ژن گونه‌های مارهای سمی کشور و استحصال زهر از مارهای زهرآگین متناسب با اعلام نیاز سالیانه وزارت بهداشت را از جمله اهداف این طرح عنوان کرد و ادامه داد: پیشبرد اهداف حفاظتی از گونه‌های مارهای زهر آگین در کشور و گسترش تحقیقات مراکز آموزشی نیز از جمله دیگر اهداف ما در انعقاد این تفاهم نامه است.کدخبر: 1908