چهارشنبه، 05 اردیبهشت 1403 - 14:19

سیاهه برداری میراث ناملموس استان در حال انجام است

41 میراث ناملموس در فهرست آثار ملی استان البرز ثبت شد.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به ثبت 41 اثر از استان البرز در فهرست میراث ناملموس، همکاری مردم برای شناسایی و معرفی آیین‌ها و رسوم مناطق مختلف استان و ثبت آن‌ها را بسیار موثر و مهم عنوان کرد.  

رحیم خاکی گفت:  استان البرز با دارا بودن فرهنگ و پیشینه غنی مانند سایر استان ها دارای رسوم و آیین های خاصی است که به خصوص  در روستاهای شهرستان‌های البرز هنوز برخی از آن‌ها پابرجا مانده است. 

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز حفظ این آیین‌ها و رسومات را موجب غنای فرهنگی و تاریخی استان عنوان کرد و گفت: آنچه به ارزشمندتر شدن موجودیت فعلی یک سرزمین کمک می‌کند آگاهی از تاریخ و پیشینه فرهنگی و اجتماعی مردمان آن سرزمین و انتقال آن به آیندگان است.  

او افزود: اداره کل میراث‌فرهنگی استان البرز با تلاشی مضاعف توانسته به حفظ و معرفی بسیاری از آیین‌ها و میراث ناملموس این استان کمک کند و همکاری مردم در این زمینه مثال زدنی بوده است. 

او با اشاره به اینکه اداره کل در نظر دارد سیاهه‌‌برداری میراث ناملموس استان را برای شناسایی  تمام آداب ، رسوم و فرهنگ‌های دیرینه البرز با همکاری جمعی از البرزپژوهان انجام دهد، نقش مردم و فعالان فرهنگی را در شناسایی و معرفی انواع آداب و رسوم و آیین‌های خاص مناطق مختلف استان البرز  بسیار پررنگ برشمرد.

کدخبر: 1644