خانه / آخرین نوشته ها / چرا متولیان فرهنگ هنور به نمایشگاه کتاب نیامده اند؟

چرا متولیان فرهنگ هنور به نمایشگاه کتاب نیامده اند؟

یادداشت آیین باور-فریبا کلاهی 

دلایل و شواهد بسیار متنوعی می توان برشمرد که چرا مدیران شهری از سقف تا کف به نمایشگاه کتاب نمی آیند. اما ترجیح می دهم به جای پاسخ تنها پرسشگر باشم و معترض .“فرهنگ”،”ارشاد”،”کتاب “،در این شهر کوفی نشان چه غزیب است. اگر تنها یک کنسرت آماتور کوچک دراین شهر برگزار شود،مدیران و کارمندان این استان، از درو دیوار ارشاد درخواستهای متعددشان را به دست توزیع کنندگان بلیت های رایگان می رسانند و هرکدام در سهم خواهی از یکدیگر پیشی می جویند . این را از حضور قرص و همواره ایشان به همراه خانواده و بستگان سببی و نسبی دریافته ام.

فرهنگ و کتاب و سواد اگرچه در این بازار خریداری ندارد قصه از جایی تلخ تر می شود که برخی مدیران و مسئولان حتی برای رد شدن از مقابل دوربین های عکاسان وخبرنگاران نیز به سمت نمایشگاه نمی آیند.

خاصیت برخی مسئولین حتا از آن سلبریتی معروف که کتابی را برعکس دردست می گیرد تا بگوید من هم اهل مطالعه هستم، کمتر است.

اینان حتا برای ایجادانگیزه کارمندان مجموعه خود و به طور سمبلیک هم حاضر نیستند در راهروهای نمایشگاه کتاب قدم بزنند.

مدیریت شهری ودیگر متولیان موازی کار فرهنگی که در بسیاری موارد داعیه فرهنگ سازی نیز دارند، در این مواقع از پشت میزهای کار یا خانه های گرم خود قادر به جنبیدن نیستند که دراین کار ریالی سود نمی بینند.

پرسش اینجاست که چرا نهاد های پولدار استان و شهر برای ایجاد انگیزه پرسنل خود بن های کتاب تهیه نمی کنند و از همه عجیب تر آموزش و پرورش استان در این میانه چه کار مهمی در دست دارد که به عنوان یکی از مخاطبین اصلی کتاب هیچ تحرک و تاثیری از خود به جای نگذاشته و حتی مدیرکل آن آن در نمایشگاه دیده نشده است.

سه روز از آغاز بکار نمایشگاه می گذرد و حتا سه مسئول دراین رویداد حضور نداشته اند. اعضای شورای شهر، روسای نواحی آموزش و پرورش، مدیریت فرهنگی شهرداری، سازمان تبلیغات، دفتر نماینده ولی فقیه ،حوزه و دانشگاه، و ده ها نهاد دیگر دراین اتفاق بزرگ که همواره مقام معظم رهبری نسبت به آن حساسیت داشته اند کجاهستند؟

حضور کمرنگ ویک خط درمیان مسئولین در مراسم افتتاحیه نمایشگاه هرگز نمی تواند حتا در حد رفع تکلیف کفایت کند یا تاثیری در ترویج فرهنگ کتابخوانی داشته باشد.

همه اینها در حالی است که در جلسات هماهنگی پیش از برگزاری نمایشگاه استاندار به تمامی نهاد ها تاکید کرده بود که این رویداد بزرگ فرهنگی را حمایت نمایند.

دریغ از سرزمین بوعلی سینا و خوارزمی و خیام و فردوسی که کتاب خوان ندارد…..دریغ

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

میلاد امام موسی کاظم(ع) مبارک باد

آفرینش، سوره ای از مهر اوبر لب هستی، تبسّم کاظم است مُصحف اخلاص و قاموس …

مسجد پیرزن / عجیب ترین مسجد ایران و جهان

چندى پیش در میانه صحن کبیر گوهرشاد، محوطه مربع مستطیلى بود از سنگ، با نرده …

دیدگاهتان را بنویسید