سه‌شنبه، 11 اردیبهشت 1403 - 20:36

روان درمانی رایگان، در مراکز سراج

شش مرکز در البرز که خدمات رایگان تخصصی سلامت روان ارایه می کنند  

آیین باور_ دکتر مجید نیک نژاد، مدیر گروه سلامت روان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی البرز در مورد معرفی مراکز ارائه دهنده تخصصی سلامت روان یا همان مراکز " سراج " گفت : در استان البرز 6 مرکز تخصصی سلامت روان به اختصار "سراج " وجود دارد که به بیمارانی که از سطوح پایین تر برای درمان های تخصصی سلامت روان و پیگیری های مداوم بعد از ترخیص ارجاع شده اند ، به صورت رایگان خدمات تخصصی ارائه می کند.

وی افزود: درمان های تخصصی سلامت روان گاها طولانی مدت و با هزینه های بالا انجام می شود اما مراکز سراج که 2 مرکز در کرج و 4 مرکز دیگر در شهرستان های ساوجبلاغ ، نظرآباد، فردیس و اشتهارد راه اندازی شده اند که با حضور روانپزشک ، روانشناس و یک مددکار اجتماعی این خدمات را ارائه می دهند و برای بیمارانی که امکان مراجعه حضوری ندارند درمان در منزل و پیگیری تلفنی انجام می شود. 

دکتر نیک نژاد خاطر نشان کرد: بیمارانی که از مراکز بهداشتی ، بهزیستی ، مدارس و دیگر سازمان ها ... به این مراکز ارجاع داده می شوند بیمارانی هستند که از اختلالات شدید روان یا افکار پرخطری مانند خودکشی و ... رنج می برند و علاوه بر درمان و پیشگیری از عود مجدد بیماری، ، خانواده های این بیماران نیز آموزش های لازم را دریافت می کنند.

وی یکی از نقاط قوت مراکز سراج را حضور مددکار اجتماعی دانست و تصریح کرد: مددکار فعال در این مراکز با ارتباطی که با دستگاه های مربوطه ایجاد می کند آسیب های اجتماعی مراجعین مثل فقر، بیکاری ، بی سوادی و ...بررسی و پیگیری می کند .

کدخبر: 1663