خانه / آخرین نوشته ها / به مناسبت روز جهانی گردشگری : البرز، سرزمین قلعه ها و تپه های باستانی قطب خاموش گردشگری

به مناسبت روز جهانی گردشگری : البرز، سرزمین قلعه ها و تپه های باستانی قطب خاموش گردشگری

آئین باور- تنها در ناحیه کرج مرکزی نزدیک به یکصد اثر تاریخی ثبت شده وجود دارد. علاوه بر آن در ناحیه اشتهارد وساوجبلاغ نیز تعداد بسیاری  آثار باستانی وجود دارد. بدیهی است درصورت توجه مسئولین شهر و میراث فرهنگی این گنج عظیم و درآمد زا ی خفته، می تواند چهره ناشناخته و مظلوم کرج را به شهری نمونه گردشگری با جاذبه های فراوان فرهنگی تبدیل کند .

این استان چیزهایی کم دارد،زیرساختهایی تدبیر شده و پژوهشی. جایی می خواهد برای وفاق ،جایی که مردم شهر از بومی و مهاجر، با قدم زدن در آن؛ تاریخ بوم و بر استانشان را بشناسند و با احتیاط و علاقه بیشتری بر خاکش قدم بگذارند و حرمت فرهنگش را بیش از پیش نگاه دارند. جایی که مدیران غیر بومی و پروازی ، مشق شهر کنند و اطلاعات لازم شهری را در آن بیاموزند!

این پرسش که چرا تاکنون فکری برای رونق و مرمت و شناساندن و بهره وری مناسب؛ از داشته ها و امکانات بالقوه این استان نشده است ذهن را به سمتی می برد آشنا! آنجا که همواره دست هایی در حال کاویدن گنج های ناپیدا و تاراج میراث شهرستان ها هستند و در کرج نیز!

بدیهی است وقتی شهروندان کرجی نمی دانند در ایام تعطیل یا ساعات فراغت خود کجا بروند از مسافران گذری توفعی نیست . وقتی هیچ مرکزی همایش ترویجی آشنایی با اماکن گردشگری استان را جدی نمی گیردوقتی مردم شهرشان را استانشان را نمی شناسند چگونه قرار است صنعت گردشگری اصلاح شود؟

دریغ از یک نمایشگاه سالیانه عکس ،فیلم،کتاب،خاطره نویسی گپ و گفتگو با پیران این دیار در باب میراث کرج ، یک مسابقه عکاسی از بافت تاریخی ، یک مسابقه درباره چگونگی حفظ معدود خانه های صد و چند ساله این شهر و توتستان ها و دعوت از استاتید دانشگاهی و کارشناسان صاحب نظرمدیریت شهری و بهره بردن از توان و دانش آنان در احیای کرجی که بود و هنوز نفس می کشد ، پیش از آنکه بگوییم کرجی که بود، کرجی که مُرد.

سیامک کلانتری دانش آموخته معماری که خود نیز یکی از خانه های تاریخی این شهر را خریداری و حفظ کرده است می گوید: متاسف می شوم وقتی برای مرمت به شهری چون کاشان می روم و حساسیت شهروندان واداره میراثشان را می بینم اما در کرج خانه ای متعلق به هفتاد سال پیش با ویژگی های معماری خاص و الگووی منطقه وسیه را در طرح اصلاح هندسی می گذارند آن هم در ته یک کوچه بن بست و درشرایطی که مثالش در هیچ کجای کرج یافت نمی شود.

به گفته این مهندس معمار آرشیو عکسی که از بافت تاریخی و قدیمی و آداب و رسوم کرج و سیه و جاده چالوس و حصار و جا به جای کرج را معرفی کند وجود ندارد تعدادی نیز  نزد عکاسان خصوصی و مردم قدیمی و وارثان بلوک باشی ها ست که در شرایط نامناسب و بدون دیده شدن در حال نابودی است که نه شهرداری به فکر آن است  و نه میراث فرهنگی و این کم کاری است .

یک کارشناس باستان شناسی در اداره میراث استان، با ابراز گلایه از تخریب خانه ویلایی مهندس فاتح که سند مادر الگوی خانه های ویلایی گلشهر،دهقان ویلا و مهرویلا است می گوید:  متاسفانه اداره میراث توان و برش لازم برای حفظ بافت تاریخی کرج قدیم و حتی معاصر را ندارد. آنچه از تاریخ این شهر بخواهید نزد مردم قدیم و طیف متعصب و امانت دار است و نه اداره میراث .

محمد میرزایی از ساکنان وسیه می گوید : با توجه به اینکه روستای ما در انتهای جاده حصار قرار دارد به نسبت کمتر مورد هجوم تکنولوژی و تخریب قرار گرفته است اما حضور مسافران جاده چالوس در حال نابودی بافت قدیمی است و آنچه برای شهرداری مهم است طرح تفضیلی است که هرکجا بخواهد می رود و هرکجا لازم باشد مسیرش را کج می کند.

وی می افزاید:آداب و رسوم این منطقه در حال از بین رفتن است . وقتی آش باران خواهی توسط اهالی محل پخته می شود  یک نفر از میراث نیست که ما را همراهی و همدلی کند یا عکسی بگیرد که فردا روز، نسل بعدی یادش نرود در چه منطقه ای زندگی می کرده و این خودما هستیم که به حفظ رسوم پدری دل بسته ایم.

فریبا کلاهی کارشناس مدیریت جهانگردی می گوید: متاسفانه آنچه به جایی نرسد فریاد است و من معتقدم تا زمانی که موزه مردم شناسی، یا نمایشگاه دائمی دست آوردهای استان، در این شهر نباشد رخداد مبارکی هم اتفاق نمی افتد .

وی می گوید:ما منتظر بودیم همانطور که در تهران روز جهانی موزه و میراث گرامی داشته می شود در کرج هم یک اتفاق ساده بیفتد و ما دوستداران تاریخ و فرهنگ یک چیزهایی از عملکرد میراث فرهنگی شهر ببینیم که خبری نشد.

وی با ابراز تاسف از اینکه برخی با بهانه هایی چون تعویض مدیریت از سوی مسولان ،روند وظایف متولیان میراث فرهنگی را توجیه می کنند می گوید: آدمها تعویض می شوند میز و پست و مسولیت که سر جایش است . اگر هر مدیری کارش را درست و خالصانه انجام دهد مدیر بعدی ادامه اش را دردست می گیرد و کار قطع نمی شود نباید بروکراسی اداری را توجیهی برای نابودی و محو شدن تاریخ یک ملت قرار داد.

وی می گوید بارها پیشنهاد جمه آوری اسنادی که تاریخ این شهر را نشان می دهد از سوی دوستداران میراث داده شده اما هیچ کس پا پیش نمی گذارد متاسفانه در این استان سمن و انجمن میراثی وجود ندارد و من برای اولین بار به دنبال دریافت این مجوز هستم

وی افزود: کهن بودم انجمنی است که به زودی در راه معرفی و آموزش و ترویج حفظ میراث گام برخواد داشت .

 

معرفی اماکن مناسب گردشگری پاییزه استان البرز به زودی از همین پایگاه خبری معرفی می شود

 

 

 

فریبا کلاهی

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

میلاد امام موسی کاظم(ع) مبارک باد

آفرینش، سوره ای از مهر اوبر لب هستی، تبسّم کاظم است مُصحف اخلاص و قاموس …

مسجد پیرزن / عجیب ترین مسجد ایران و جهان

چندى پیش در میانه صحن کبیر گوهرشاد، محوطه مربع مستطیلى بود از سنگ، با نرده …

دیدگاهتان را بنویسید