خانه / اجتماعی / مدیرکل بهزیستی استان : نوزادفروشی در کرج شنیده می‌شود اما محرز نشده است

مدیرکل بهزیستی استان : نوزادفروشی در کرج شنیده می‌شود اما محرز نشده است

آیین باور – حرف‌هایی از نوزادفروشی در کرج شنیده می‌شود اما هنوز مصادیقی از این موضوع برای ما محرز نشده است.

بیات‌نژاد مدیرکل بهزیستی استان البرز در اسخ به شایعات شنیده شده یرامون خرید و فروش نوزاد در استان اعلام کرد:اگر گزارشی از نوزادفروشی در استان به دست ما برسد در کوتاه‌ترین زمان ممکن از طریق دستگاه قضایی این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

آن‌چیزی که در این خصوص برای ما اهمیت زیادی دارد بحث تعیین تکلیف آینده این بچه‌ها در صورت وجود است، در همین راستا تسهیلاتی فراهم شده تا موارد بدون شناسنامه صاحب شناسنامه شوند.

وی با بیان اینکه این تسهیلات فراهم شده اما به طور مشخص و مصداقی بحث نوزادفروشی برای ما محرز نشده است تاکید کرد:  اگر گزارشی از نوزادفروشی در استان به دست ما برسد در کوتاه‌ترین زمان ممکن از طریق دستگاه قضایی این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

این مسئول در خصوص اینکه آیا آماری از کودکان بدون شناسنامه در استان البرز وجود دارد یا خیر نیز اعلام کرد: آماری مشخصی در اختیار ما نیست اما مواردی بودند که با مراجعه و طی مراحل لازم صاحب شناسنامه شدند.

هر ماه ۴ کودک در خیابان‌های کرج رها می‌شود

بیات‌نژاد با بیان اینکه تعداد کودکان بیماری که توسط بهزیستی پذیرش شده است از ۱۹ مورد در ۹ ماهه سال ۹۵ به ۴۱ مورد در مدت مشابه امسال افزایش یافته است گفت: تعداد کودکانی که توسط بهزیستی از مادران معتاد گرفته شده است نیز از ۶۴ مورد در ۹ ماهه سال ۹۵ به ۹۶ مورد در مدت مشابه امسال افزایش داشته است.

وی افزود: تعداد کودکان ارجاعی به بهزیستی از طریق اورژانس اجتماعی نیز از ۴۷ مورد در سال ۹۵ به ۴۹ مورد در ۹ ماهه سال ۹۶ افزایش یافته است. این وضعیت نشان می‌دهد که دولت باید در حوزه اجتماعی و برای ساماندهی ناهنجاری‌ها اهتمام بیشتری به خرج دهد.

صحبت درباره نوزاد فروشی تابوست 

چندی پیش نشریه فرارو گزارشی از فروش نوزادان در شهر تهران منتشر کرد اما در کرج و البرز هنوز صحبت پیرامون این مبحث بسیار مهم تابو است . بخه نظر می رسد اعلام آمار و شکایات در این زمینه بیش از پیش می تواند خانواده ها را هوشیار و متخلفین را در محدودیت قرار دهد.

در گزارش فرارو آمده بود: «نوزادان تازه متولد شده در بیمارستان های تهران با قیمت هایی از سه تا ۱۰ میلیون تومان خرید و فروش می شوند.»

پرستار یکی از بیمارستان های تهران با بیان این مطلب به سرمایه گفت: «دلالان و واسطه ها پس از شناسایی نوزادانی که ناخواسته یا نامشروع به دنیا می آیند اقدام به خرید و فروش آنان می کنند.

کودکان کار ارزان ترند 
به گفته یک مددکار اجتماعی «تشریفات سخت اداری سازمان بهزیستی برای والدین علاقه مند به پذیرش فرزند، آنها را مجبور می کند برای فرزندخواندگی کودک موردنظرشان، مبالغ بالایی به دلالان یا فروشندگان نوزادان پرداخت کنند.»

نجمه شهبازی فقر را عامل اصلی فروش نوزادان از سوی والدین دانست و افزود: «خانواده هایی که دست به این کار می زنند اغلب تحت تاثیر یک بحران شدید، اقدام به فروش نوزادشان می کنند و در مواقعی نیز مجبور می شوند. این دسته از والدین معمولاً از عواقب تصمیم شان آگاه نیستند و پس از گذشتن از بحران پشیمان شده و درصدد پیدا کردن نوزادشان بر می آیند. در بسیاری از پرونده های فروش نوزاد، مادر عامل این کار بوده که معمولاً این کار را به خاطر طلاق، بیکاری یا زندانی بودن همسر انجام داده است. »

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

بازدید وزیر اطلاعات از پروژه قطار شهری کرج

وزیر اطلاعات در این بازدید گفت:با توجه به پشتکار و تلاش عوامل که با کمک …

خانه ناامن پدری

«ابتکار» از خلاهای قانونی تامین امنیت زنان و دختران در ایران گزارش می‌دهد/ زهرا داستانی …

لزوم باز تعریف معنی ناموس پرستی

روز گذشته فضای مجازی پر شده بود از عکس‌های یک دختر نوجوان که گفته می‌شود …

دیدگاهتان را بنویسید