خانه / آخرین نوشته ها / فرهنگ شهروندی (۴) : پارتی بازی

فرهنگ شهروندی (۴) : پارتی بازی

نخستین قانون ضد پارتی بازی در ایران در قالب ماده ی ۲۳۸ مکرر۷ا شهریور ۱۳۱۲ تصویب

و پس از انقلاب در نوشتار جدید قانون اساسی از قلم افتاد!

آیین باور – نمی دوم از کی و چه طور ..لابد با تولد بشر بند (پ) یا همان پارتی بازی خودمون رواج داشت و از الزامات راه افتادن هر کاری بود. چه توسط کودکان در منزل و پارتی ساختن عمه و عمو و خانم بزرگ جهت رفع حاجت چه توسط فلان بازاری برای گرفتن وام و معارفه درادارات  و الی آخر..

اما تا جایی که بنده حقیر می دونم تا کنون هیچ تاریخچه ای، تحقیقی، روانکاوی وجود نداشته که علل “عدم پرهیز” از پارتی بازی را بررسی کند . این که سابقه داشته باشد کسی علی رقم وجود پارتی های دانه درشت، چشم بر وجود آنها بسته و به حق و عدالت قانع باشد،در فرهنگ ما خداقل بعید به نظر می رسد. شاید هم در گوشه ای رخ داده باشد ما که داور نیستیم، هستیم؟ پارتی مال خودشان است به ما هم ربطی ندارد هرچه می خواهند بکنند! استفاده، عدم استفاده یا سوء استفاده! اما این روند زیرپوستی و انگلی و تاریخی تا انجا پیش رفت که در سال ۱۳۱۲ یعنی ۸۵ سال پیش قانون مداران تصمیم گرفتند یک فکری به حالش بکنند و منجر به تصویب قانونی شد با همین نام ! ” قانون ضد پارتی بازی “ حالا این قانون الان کجاست حالش خوب است یا پیر و فرسوده شده یا فوت کرده یا زیر سنگینی خروارها خاک خفه شد ما بی خبریم چون اثری از آثارش نمی بینیم اما شرح چگونگی آن به قرار زیر است:

نخستین قانون ضد پارتی بازی در ایران

۷ا شهریور ۱۳۱۲ ، نخستین قانون ضد پارتی بازی در قالب ماده ی ۲۳۸ مکرر، قانون مجازات عمومی مصوب ۱۳۰۴، با یک تبصره ، و ۲ بند  تصویب شد و در نیمه ی دوم شهریور همان سال به اجرا در آمد . برخی تصویب چنین قانونی را یک انقلاب محدود اداری دانستند. قانون مذکور ، حتی اگر بگوییم روی کاغذ ُ، تا  تصویب قانون مجازات اسلامی  – در سال ۱۳۷۰ – دوام داشت ، ولی جای آن در تمام قوانین بعد از انقلاب، از جمله قانون مجازات اسلامی که جدیدا  تصویب و در سال ۱۳۹۲ به اجرا در آمد خالی است. ماده قانونی  مصوب ۱۳۱۲مقرر می داشت: هر کس که از نفوذ خود ودیگران  – واقعی یا کاذب – در ادارات و سازمان های دولتی سوء استفاده کند به مجازات حبس تادیبی از ۶ ماه تا دو سال وجریمه نقدی از صد تا هزار تومان محکوم خواهد شد .

 

 

فریبا کلاهی 

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

میلاد امام موسی کاظم(ع) مبارک باد

آفرینش، سوره ای از مهر اوبر لب هستی، تبسّم کاظم است مُصحف اخلاص و قاموس …

مسجد پیرزن / عجیب ترین مسجد ایران و جهان

چندى پیش در میانه صحن کبیر گوهرشاد، محوطه مربع مستطیلى بود از سنگ، با نرده …

دیدگاهتان را بنویسید