جمعه، 31 فروردین 1403 - 18:48

47 متخلف حوزه میراث‌فرهنگی دستگیر شدند

دستگیری خاطیان حوزه تخریب، تصرفات، حفاری غیر مجاز و کشفیات میراث فرهنگی

آیین باور- مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز  از دستگیری 47 نفر متخلف در حوزه میراث فرهنگی در طول سال 1402 با همکاری یگان حفاظت،نیروی انتظامی و دیگر دستگاه‌ها خبر داد و نقش گزارشات مردمی را در شناسایی تخلفات بسیار مهم عنوان کرد. 

رحیم خاکی گفت: در سالی که گذشت، یگان حفاظت میراث فرهنگی استان البرز اقدامات ارزشمند متعددی برای جلوگیری از تخریب، تصرفات، حفاری غیر مجاز و همچنین کشفیات انجام داد. 

گفتنی است در حوزه تخریب و تصرف آثار تاریخی ۱۶ پرونده قضایی تشکیل شد که هم اکنون در مراجع قضایی پیگیری می شود. 

در حوزه حفاری غیر مجاز و کشفیات نیز ۱۳۵ قلم اشیاء عتیقه کشف شد که طی نظر کارشناسان متخصص معاونت میراث فرهنگی، ۴۶ مورد آن اصل تشخیص داده شده است. 

خاکی با بیان اینکه ۴ مورد قاچاق اشیا تاریخی، ۱۲ دستگاه فلزیاب و ۹ مورد حفاری غیر مجاز نیز شناسایی شد، گفت: در این خصوص 47 نفر دستگیر شدند. 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز با بیان اینکه برای پیشگیری و هم افزایی با دیگر ارگان‌ها و دستگاه‌های اجرایی بیش از ۱۰۳ جلسه تعاملی با نیروهای انتظامی، قوه قضاییه، دهیاران، شهرداران و... تشکیل شد که بسیار مثمر ثمر بوده است  و این روند با شدت بیشتری در سال ۱۴۰۳ پیگیری خواهد شد. 

خاکی یکی از موضوعات موثر در کشف جرم را مربوط به گزارشات دریافتی از مردم عنوان کرد و گفت: 59 گزارش در زمینه‌های مختلفی از جمله حفاری، تجاوز به حریم تاریخی، تخریب، نگهداری و خرید و فروش اشیاء و فلزیاب ارائه و موجب کشف 55 شیء و دستگیری 5 متخلف شده است.

او در پایان از کلیه دست اندرکاران و دوستداران آثار تاریخی و انجمن‌ها خواست تا در صورت مشاهده و اطلاع از هرگونه دخل و تصرف در آثار تاریخی یا حفاری‌های غیر مجاز  با یگان حفاظت اداره کل به شماره ۰۲۶۳۲۸۲۹۱۱۸ تماس حاصل فرمایند.


کدخبر: 1624