خانه / آخرین نوشته ها / رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز: هتک حرمت پزشکان قابل قبول نیست

رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز: هتک حرمت پزشکان قابل قبول نیست

همایش بزرگ جامعه پزشکی استان البرز و مسئولین ، پیش از ظهر  یکشنبه ۲۰ مرداد ماه ۹۸ به همت سازمان نظام پزشکی کرج برگزار شد .

رییس دانشگاه علوم پزشکی البرز در این همایش گفت: متاسفانه این روزها همه به خودشان اجازه می دهند در مورد جامعه پزشکی نظر دهند . انجمن ها و نظام ‌پزشکی با وجود جایگاه ویژه ای که دارند، باید کمک کنند تا با هم افزایی شکاف ها را پر کرده ، مشکلات را مرتفع و مورد بررسی قرار دهیم.
کریم گفت:جامعه پزشکی باید روابط عمومی بسیار قوی داشته و رسانه ها را با خود همراه سازد و از مسئولان تاثیرگذار در بحث جامعه پزشکی بهره مند شود باید جایگاه خود را تثبیت کنیم.
وی تاکید کرد: به دلیل تخصصی بودن این شغل، طبیعی است که بسیاری متوجه امر خطیر فعالیت هایمان نباشند، وظیفه ما ست تا با آنها ارتباط موثر برقرار کنیم .

دکتر کریم افزود: جامعه پزشکی در وضعیت بسیار پیچیده و نامناسبی به سر می برد  و در جهات و ابعاد مختلف، مورد هجمه بی رحمانه قرار گرفته که در شان و خورآن نیست.

این مسئول با اشاره به اینکه جامعه پزشکان،  در همه دوران  بعد از انقلاب در خط مقدم افتخارات و خدمات بودند و در دوران جنگ کارهای بزرگی انجام دادندخاطر نشان کرد:  پس از  جنگ نیز،  با فداکاری ، پشتکار و علم خودشان،  در خط مقدم  هستند و با تمام وجود به مردم خدمات می دهند و قابل تقدیر هستند.

وی تصریح کرد: اگر بسیاری وزارت خانه ها را تعطیل کنید هیچ اتفاقی نمی افتد. همانطور که ادغام و تعطیل شدند و اتفاقی نیفتاد. اما اگر یکروز سیستم پزشکی کشور را بخواهند مختل کنند چه اتفاقی می افتد ؟حتی جرات فکر کردن به آن هم وجود ندارد.

کریم تاکید کرد:  مسئله سلامت مردم بسیار خطیر و مهم است، اما به راحتی با شان و حرمت و کرامت پزشک بازی می شود.

وی تصریح کرد: این برخورد ها دل پزشکان جوان را به درد می آورد و از آنجا که غرور و شان بالایی دارند و انسانهای  بسیار محترمی هستند از همه درددلها می گذرند و با بزرگواری برخورد می کنند، اما درست نیست هر روز هجمه ها بیشتر شود. باید برگردیم و بازنگری کنیم و قرار نیست نفعل عمل کنیم.زیرا درنهایت نه ما، که مردم آسیب خواهند دید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی خاطرنشان کرد:  پزشکان علی رغم رفتار نامناسب و فشارها و حملات با کرامت برخورد می کنند و اجازه نمی دهند به کارشان لطمه وارد شود.هیچ وزارتخانه ای به اندازه وزارت بهداشت پیشرفت نداشته و ما تا بالاترین مدارج علمی دنیا پیش رفته ایم.

 کریم افزود: اگر به بیست سال پیش بازگردیم برای کوچکترین مشکلات، چه میزان بیماران ما به خارج از کشور منتقل می شدند؟حتی برای این موضوع کمیسیونهایی وجود داشت ، هیچ پیوندی نداشتیم، اما الان مدعی  میزبانی و ارائه خدمات به سایر کشورها هستیم و استقلال خودمان را بدست آورده ایم.

وی گفت: علی رغم بسته بودن مرزها در خدمات ما خللی وراد نشده است .این جانفشانی ها سزاوار  هتک  حرمت نیست . این اعتبار ملی نباید مورد بی احترامی قرار گیرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز با اشاره به اینکه این همایش  می تواند فرصت بسیار خوبی باشد تا برای این مسیر برنامه ریزی کنیم گفت:تا الان جامعه پزشکی با این قضایا منفعل برخورد کرده و ما چاره ای جز اکتیو کردن سیستم نداریم تا مقابل تهدید ها بایستیم.

وی افزود: اگرقرار است اکتیو باشیم همه باید کنار هم باشیم. فرقی نمی کند دانشگاه؛نظام پزشکی، انجمنها، بخش خصوصی یا دولتی ، همه  باید دست در دست هم با برنامه و هدف مشترک پیش برویم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: نقد منصفانه را می پذیریم وبرطرف می کنیم و جایی که مشکل نیست از حق خود دفاع می کنیم، تلاش می کنیم راهی برای ورود باقی نگذاریم که به ما حمله شودو اولین کار آغاز کردن از خودمان است .

کریم گفت:  اگر بد عمل کنیم نقطه کوچک ما را تونل بزرگی کرده و مورد هجمه قرار می دهند.با تشکر از سازمان نظام پزشکی کرج که بانی این کار شده است باید همراستایی و پشتیبانی از حق را، با برگزاری جلسات منظم و مکرر حفظ کرده و برای مشکلاتمان راه حلی از طریق خرد جمعی پیدا کنیم.

وی گفت: سپس باید نشان دهیم به دنبال منافع خودمان نیستیم اگر حرفی زده می شود برای مردم است و اگر من به خاطر درآمد و منفع و جایگاه خودم بجنگم همان درزهایی است که راه نفوذ می شود، “منم” ها را کنار بگذاریم و بحث”رشته من و کار تو” ، یا خصوصی دولتی را کنار بگذاریم.

جامعه پزشکی در همه دوران ها و تحریم با تمام توان در حال ارایه خدمات بوده و هست و این سزوار نیست با انواع و اقسام جو سازی ها مورد تهدید وهتک حرمت قرار گیرد

کریم اظهار کرد: باید تلاش کنیم برای رفع آفتها راهکار بیابیم و از سوی دیگر، کرامت جامعه پزشکی را ارتقا دهیم چرا که از گذشته تاکنون؛ پزشکان جزو رده های قابل اعتماد مردم و همگان بوده اند و به عنوان امین مردم در تمامی سطوح محسوب می شدند.        

این مسئول اضافه کرد: تعامل دو سویه سبب رفع مشکلات خواهد شد و این امر نیز مستلزم رایرنی و توجه به رسانه ها و مسئولان در سطوح مختلف می باشد.

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

کرج یخ می زند!پیش‌بینی کاهش ۱۰ درجه‌ای دما

سرپرست اداره کل مدیریت بحران البرز از ورود یک سامانه بارشی به استان خبر داد …

موبایل، اسکلت نسل‏های بعد را تغییر می‌دهد؟

سر خم شده و چشم‌‏های خیره به صفحه نمایش: میلیون‏ها نفر در سراسر جهان هر …

ورود گردشگر ممنوع!

حال ما بنی بشر خودخواه یک بار مصرف ! به هر وادی و روستا و شهری گذر کنیم تاثیرات آلوده کننده فرهنگی ، زیست محیطی بسیار جبران ناپذیری از از خود برجای می گذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید