خانه / آخرین نوشته ها / ایرانگردی؛زیارتگاه پیر نارکی ( ناز بانو)

ایرانگردی؛زیارتگاه پیر نارکی ( ناز بانو)

آیین باور- پیر(بزرگ) نارکی یکی از زیارتگاه‌های زرتشتیان است. هر سال گروه هایی از زرتشتیان سراسر جهان برای زیارت در این مکان گردهم می‌آیند.
این آیین از روز مهر تا ورهرام ایزد از ماه امرداد (۱۲ تا  ۱۶ امرداد ماه)  برگزار‌می‌شود. زرتشتیان در این زیارتگاه با نیایش به در‌گاه اهورامزدا و بر‌گزاری آیین دینی به داد و دهش و جشن و پایکوبی می‌پردازند.
حال داستان این زیارتگاه

زیارتگاه پیرنارکی
زیارتگاه پیرنارکی

در دوران پادشاهی یزدگرد سوم واپسین شهریار ساسانی ، چون اوضاع ایران رو به وخامت می رفت یزدگرد فکری اندیشید که خاندان خود را از مدائن به یزد که منطقه امنی بود کوچ دهد. از اینرو دستور داد حصار یزد را محکم کنند.
بعد از سرنگونی ساسانیان و کشته شدن یزدگرد سوم آخرین پادشاه ساسانی بدست آسیابانی در مرو و با شایع شدن این خبر، خانواده یزدگرد از هم وداع نموده و هر یک به سویی در اطراف یزد متواری می شوند.
ناز بانو یکی از دختران وی بطرف دره ای در نزدیکی تفت پناهنده می شود، دره زنجیر شاهزاده خانم را پناه نمی دهد، به ناچار و با مشقت بطرف گیگون کوه روانه می شود و دره زنجیر را مورد عطاب قرار داده و آنرا نفرین می کند، بعد از عبور از کوه گیگون به دشت مهریز سرازیر می شود، دخترِی تنها، ترسیده و تحت تعقیب وقتی سیاهی سپاهیان تازیان را در پس خود می بیند به شور بختی مردمان سرزمینش و از دست رفتن میراث نیاکانشان نالان شده و امید او نا امید می شود. نهایتاً در دامنه ی کوه بوهروک (نارکی) دست به آسمان بلند می کند و از اهورا مزدا (دانای بزرگ هستی بخش)به جهت حفظ پاکدامنی طلب نجات می کند، خداوند دعای وی را مستجاب،کوه دهان باز کرده از دیده ها پنهان می شود. از محل شکاف کوه چشمه ی آبی زلال و گوارا پدیدار می گردد.
چندی بعد مردی بیابانگرد در آن محل بر اثر خستگی به خواب می رود ناز بانو در رویای او سفارش ساخت زیارتگاه و نوید بر آورده شدن حاجتش را می دهد. و از آن پس این مکان مقدس زیارتگاه دوستداران وی و یزدان پرستان می شود.

یکی هم نارکی تیجنگ کوه است / که از خوبی با فرّ و شکوه است
چنان خورشید نورانی ز کوه است / گذارش سخت و دور از هر گروه است
زیارتگاه خاص و عام باشد / نه جای مردم بد نام باشد
الا ای مردم بهدین و خردمند / که هستی نیک نام و نیک پیوند
به قلب صاف، دل را با خدا بند / که باشد مر خداوندان خداوند
به سرّ و حکمتش کسی را خبرنیست / کزین آمد شدن مقصود از چیست
همه در تحت امر کردگاریم / گهی مانند گل گاهی چو خاریم

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

آب بان، از راه رسید قدر آب را بیشتر بدانیم

آیین باور- در فرهنگ و تاریخ ملت ایران هر ماه و روزهایی از آن دارای …

زنگ هشدار کی به صدا در خواهد آمد؟ سالانه ۱۲ هزار دانش آموز به البرز اضافه می شود

آیین باور- بنا بر اعلام رسمی استاندار البرز سالانه ۱۲ هزار دانش آموز به البرز …

رئیس انجمن خوشنویسان : البرز خاستگاه خوشنویسی معاصر کشور است

بزرگترین خوشنویس خط شکسته درویش عبدالمجید طالقانی که همچون میرعماد بزرگ در خط نستعلیق در خط شکسته ی نستعلیق از اواخر دوره صفوی تاکنون پرتو افشانی میکند نیز اهل روستای مهران طالقان بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید