خانه / خبر / آیین یادبود یکصدمین سال تاسیس دانشگاه خوارزمی برگزار شد

آیین یادبود یکصدمین سال تاسیس دانشگاه خوارزمی برگزار شد

آیین باور – مراسم یکصدمین سال تاسیس دانشگاه خوارزمی با حضور دکتر جهانگیری معاون رییس جمهور و دکتر غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری و دکتر شهبازی استاندار البرز برگزار شد.

دانشگاه خوارزمی، اولین نهاد آموزش عالی در ایران که در سال ۱۲۹۷ شمسی در تهران تاسیس شده است هم اکنون در آستانه جشن یکصدمین سالگرد تاسیس خود، چهره های ماندگار علمی و مفاخر تاریخی خود را به کشور معرفی می نماید و با هدف کمک به تامین نیروی انسانی متخصص و متعهد مورد نیاز جمهوری اسلامی ایران، رسالت خطیر تربیت دانشجو و پژوهشگر را در تمامی مقاطع تحصیلی و رشته های مختلف توسط مدرسین و اساتید فرهیخته خود برعهده دارد و در حال حاضر جزو ۲۰ دانشگاه برتر کشور و نخستین دانشگاه مدرن ایران است. همچنین با هدف تقویت علمی و اعتبار دانشگاه در عرصه بین المللی، ارتباطات گسترده ای را با ۲۲ کشور دیگر برقرار نموده است.
پیشینه 
  نخستین مؤسسۀ تربیت ­معلّم کشور برای مدارس ابتدایی با عنوان «دارالمعلمین مرکزی» با ریاست دکتر میرزا ابوالحسن­ خان فروغی
پانزدهم شهریور سال ۱۲۹۷/۶/۱۵ شمسی در تهران، ساختمان وزارت فرهنگ واقع در تخت زمرّد تأسیس شد.
به دلیل افزایش مدارس و نیاز به آموزگاران تعلیم دیده، در مهر ۱۳۰۷ تبدیل دارالمعلمین مرکزی به دارالمعلمین عالی با اهداف جدید به تصویب شورای عالی معارف وقت رسید.
در آذر ۱۳۰۸ قانونی در خصوص اصلاح اساسنامه و کمک به دارالمعلمین عالی و استخدام فارغ­ التحصیلان آن به تصویب مجلس شورای ملی رسید و دارالمعلمین ­عالی به دو قسمت علمی و ادبی تقسیم شد. به دلیل گسترش رشته­ ها در سال ۱۳۱۱ دارالمعلمین عالی به ساختمان نگارستان منتقل و در سال ۱۳۱۲ نام دارالمعلمین عالی به «دانشسرای عالی» تغییر یافت.
در سال ۱۳۴۲ هیأت وزیران، دانشسرای عالی را منحل کرد و سازمان تربیت ­­معلّم و تحقیقات تربیتی جایگزین آن شد. پس از تأسیس وزارت علوم و آموزش­ عالی در سال ۱۳۴۶، مجدداٌ سازمان یادشده با عنوان دانشسرای­ عالی زیر نظر وزارت قرار گرفت. در سال ۱۳۵۳ با تصویب شورای گسترش آموزش ­عالی، نام دانشسرای ­عالی به دانشگاه تربیت­ معلّم تغییر یافت و اداره آن به صورت هیأت امنایی درآمد.
با تأسیس دانشگاه، توسعۀ برنامۀ تربیت دبیر در سطح کشور جزو اهداف آن قرار گرفت و دانشسراهای عالی در شهرهای زاهدان، سنندج و یزد تأسیس شد و مدرسه­ های علوم اراک و کاشان تحت پوشش دانشگاه تربیت ­معلّم قرار گرفتند. در سال­های ۱۳۶۶ و ۱۳۶۸ شعبه­ های این دانشگاه در شهرهای سبزوار و تبریز تأسیس شدند و در سال ۱۳۶۹ با تصویب شورای گسترش آموزش ­عالی، تمام واحدهای وابسته به شعبه­ های دانشگاه از آن جدا و مستقل شدند.

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

افزایش ۵ برابری آمار فوت و ابتلای کرونا در البرز

آیین باور_ اطلاعیه شماره (۲) کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی مدیریت بیماری کرونا استان البرزدر …

تئاتر بچه های مسجد جریانی پویا و متعهد

آیین باور: تئاتر بچه های مسجد جریانی پویاست که می تواند به تئاتر متعهد جانی …

روز جهانی قربانیان ترافیک گرامی باد

Covidiot نوع مدرنی از (Idiot) ابلهان هستند که اصول قرنطینه را رعایت نمیکند و به این شکل جان خود و دیگران را به خطر می اندازد. روزتان مبارک

دیدگاهتان را بنویسید