خانه / استانها / گزارش آیین باور از نخستین فم تورمهریز ؛فرماندار : گردشگری را به صنعت فولاد ترجیح می دهیم
ارگ سریزد

گزارش آیین باور از نخستین فم تورمهریز ؛فرماندار : گردشگری را به صنعت فولاد ترجیح می دهیم

آیین باور – نخستین فم تور مهریز به همت فرمانداری، اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان مهریز و با مدیریت شرکت خشت و گل نوین در آغاز هفته گردشگری ،برگزار شد.

فرماندار مهریز – معاون گردشگری میراث مهریز

۱۶ متخصص گردشگری از رسانه های تخصصی گردشگری، راهنمایان تور و فعالین عرصه مجازی گردشگری ظرف مدت ۴۸ ساعت در روز اول و دوم مهرماه طی برنامه ای از پیش تعیین شده و فشرده به مهریز دعوت شدند تا توانایی های جذب گردشگر داخلی و توریست های خارجی را در هریک از مناطق معرفی شده گردشگری؛ اقامتهای بوم گردی و یا حتی ابنیه ثبت ملی و جهانی شده مهریز ارزیابی کرده در معرفی آن به ایران و جهان همدلی کنند پایگاه خبری آیین باور به عنوان نماینده استان البرزدر این تور حضور داشت .

حضور دائمی رئیس میراث مهریز و معاونین همچنین حضور یافتن رئیس تنگ چنار در میان خبرنگاران خبر از عزم و اراده مسئولین منطقه و شهرستان برای ایجاد درآمدی مطمئن از راهی درست است که نتیجه آن برد برد بوده و به اعتلای صنعت توریسم منطقه، رشد و تبادل فرهنگ و آیین و توسعه محلی و روستائی خواهد انجامید. همچنین با جذب گردشگر خارجی راهی برای توسعه پایدار روستایی ایجاد شده به مهاجرت معکوس یا حفظ جمعیت موجود کمک خواهد کرد.

از آنجا که ما خبرنگاران مدیران زیادی را تجربه می کنیم با چند دقیقه گفتگو احساس کردم دغدغه دارد منطقه تحت فرمانش را به دنیا معرفی کند ودنیای او به کوچکی میز و مقامی موقت نیست. از آنجا که بومی است می داند کالای او بازار دارد و جنسش ناب است و اگر به درستی در صنعت توریسم معرفی شود می تواند بسیاری ذائقه ها را راضی نگه دارد.

رضا زارع زاده فرماندار مهریز برایمان تعریف کرد که هیچ وقت در این منطقه آمایش سرزمین نداشته ایم و کسی در مهریز دغدغه گردشگری نداشته است. پیش از این که صنایع سبز را وارد شهر کنند به طبیعت و استعداد های منطقه لطمه زدند.

و اینکه۲۱۰ هزار هکتار منطقه حفاظت شده با گونه های نادر گیاهی،جانوری در منطقه کالمند  وجود دارد و بالغ بر ۱۰۰ اثر ثبت شده و ۵۰۰ اثر شناسایی شده همچنین باغ پهلوان‌پور و قنات حسن‌آباد مشیر و دهنو نیز در فهرست آثار جهانی یونسکو  دیده می شود.

 وقتی فرماندار اعلام کرد با جدیت  ثبت ملی کل روستا ها را دردست دارند و ششم مهر روز روستا معاون وزارت به غربالیز سفر خواهد کرد تا حرفهای گفتنی اش را بشنود بسیار خرسند شدم.

همچنین فرماندارگفت یزدی ها کار زیاد انجام می دهد اما اعتماد به نفس ارائه ندارند. بنایی داریم ثبت جهانی شده اما این توان را نداشتیم مانند اصفهان ارائه کنیم. در معرفی بناهایمان کار زیادی نشده چیز زیادی نوشته نشده ودر اینترنت اطلاعات زیادی در اختیار علاقمندان نیست.

هدف ما این است که  بخشی از سبد خانوار را به گردشگری تخصیص دهیم. خود یزدی ها هم در طول تاریخ کمتر سفر می کردند . تنها سفرشان به شهر مشهد بوده  و خیلی علاقمند نبودند به شهرهای دیگر بروند اما  اینروزها نگاه ها تغییر کرده و بخش کوچکی از هزینه هایشان  حداقل به گردشگری داخلی تخصیص یافته است.

ما باید بتوانیم داشته هایمان را درست ارائه بدهیم طبیعت و آثار تاریخی  را حفظ کنیم چون ایمان داریم به تنهایی می تواند جای صنعت فولاد را بگیرد. رسانه ها کمک حال ما باشند می توانیم به اهدافمان برسیم.

حرفهایش به دلم نشست و تصمیم گرفتم از آنجا که در استان البرز و شهر کرج همواره دغدغه مدیران غیر بومی و بی دغدغه گریبان گیرمان بوده آرزو کردم ای کاش به زودی فم تور البرز نیز برگزار شود.

گقتنی است از میان صنایع ‌دستی شهرستان رشته‌های سنگ ‌تراشی، چاقو سازی و ترکه ‌بافی به ثبت آثار ملی رسیده و روستاهای هرفته، بنادک سادات، منشاد و مدوار به عنوان روستاهای هدف گردشگری شهرستان مهریز معرفی شده اند. روستای تاریخی سریزد در این میان به عنوان روستای نمونه گردشگری برگزیده شده است .

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

اولین هتل ۵ ستاره البرز,همچنان در حال ساخت

آیین باور – دی ماه سال ۹۶ بود که یکی از سرمایه‌گذاران داخلی باتوجه به …

پیش‌نویس ضوابط ارزیابی و درجه‌بندی اقامتگاه‌های سنتی بررسی شد

اقامتگاه‌های سنتی می‌تواند نقطه قوت کشور باشد. ایران دارای بناهای تاریخی بسیاری است و با توجه به اینکه اقامتگاه‌های ما بر اساس فرهنگ، سنت و تاریخ کشور شکل‌گرفته است، می‌تواند مجموعه ارزشمندی باشد و این امکان را به ما دهد تا هر چه زودتر خلأهای موجود در زیرساخت‌های خود را در این زمینه پرکنیم.»

مرمت کاروانسرای ینگی امام اعتبار گرفت

فریدون محمدی سرپرست استان از برنامه ریزی دنبال شده به منظور تخصیص اعتبار ویژه مرمت …

دیدگاهتان را بنویسید