خانه / البرز / ۸مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری در زندان های کرج فعال است

۸مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری در زندان های کرج فعال است

با وجود تحریم و گرانی مشکلی برای تأمین داروی ایدز نداریم

آیین باور- مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی البرز اعلام کرد شناسایی مبتلایان به بیماری ایدز از اولویت های این دانشگاه است.

دکتر حجت اله براتی  عصر شنبه در نشست خبری اطلاع رسانی و پیشگیری از ایدز که در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی البرز برگزار شد گفت: درتلاش هستیم تا بیش از ۹۰ درصد مبتلایان به بیماری ایدز استان البرز را شناسایی کنیم تا تحت درمان قرار بگیرند.

براتی ، وجود چهار زندان بزرگ کشور در البرز را از مخاطرات در زمینه شیوع بیماری ایدز دانست و گفت : تلاش ما بر این است که برای افراد که رفتار پر خطر داشته  خدمات تشخیصی ارائه دهیم. اکنون  هشت مرکز مشاوره بیماری رفتار در زندان های استان البرز فعال است و تمام خدمات به صورت رایگان در اختیار مبتلایان به ویروس اچ آی وی قرار می گیرد .

وی بیان داشت : آموزش و پرورش البرزدر این زمینه کمک های خوبی داشته و  یکی از گروه های حساس و مورد نظر دانش آموزان در مقطع متوسطه هستند که فعالیت ها درحال اجرا است و در کتاب پایه دوازدهم مبحث ایدز به عنوان درسی گنجانده شده است.

براتی در جمع خبرنگاران گفت: “اچ آی وی” یک بیماری عفونی قابل کنترل است که در صورت تشخیص زودهنگام و شروع درمان، نه تنها فرد عمر طبیعی خواهد داشت، بلکه قابلیت انتقال بیماری به دیگران نیز نزدیک به صفر می‌شود. به همین دلیل رسالت مهم ما دادن آگاهی به مردم جهت پیشگیری، برطرف کردن باورهای غلط، فراهم آوردن امکان تشخیص زودهنگام بیماری و ارائه درمان به موقع است.

وی با اشاره به آخرین آمار مبتلایان به اچی آی وی در کشور ادامه داد: از ابتدا تا کنون ۴۰ هزار و ۵۷۳ نفر به این بیماری مبتلا شده اند که دلیل ابتلای  ۶۰.۱ درصد  آنها اعتیاد تزریقی و ۲۲.۲ درصد آنها هم به واسطه رفتار جنسی پرخطر به این بیماری مبتلا شده اند.

این مسئول تاکید کرد: ۵۰ درصد کل موارد شناخته شده در زمان تشخیص در گروه سنی ۲۰ تا ۳۵ سال بوده‌اند.

وی با اشاره اینکه بدون شک آمار مبتلایان به این بیماری از آمار ارایه شده بیشتر است؛ گفت: پیش بینی صورت گرفته از آمار ابتلا به ایدز حدود ۶۰ هزار مبتلای زنده است، اما درحال حاضر ۲۱ هزار و ۶۳۵ مورد آنها تشخیص داده شده‌اند.

براتی گفت: آمار دقیقی از مبتلایان به این بیماری در البرز نمی توان ارائه داد به دلیل مهاجرپذیر بودن و وجود چهار زندان بزرگ در البرز نمی توان آمار قطعی از تعداد مبتلایان به این بیماری ارایه داد ولی طی سال‌های اخیر اقدامات مناسبی برای پیشگیری و درمان اچ آی وی صورت گرفته است.

وی با اشاره به پیاده سازی استراتژی ۹۰-۹۰-۹۰ گفت: با این استراتژی بنا داریم ۹۰درصد افراد مبتلا به اچ ای وی را شناسایی و ۹۰درصد آنها را تحت پوشش درمانی قرار دهیم تا بتوانیم میزان ویروس در ۹۰درصد افراد تحت درمان را به اندازه ای کاهش دهیم که ویروس در آنها قابل شناسایی نباشد.

براتی با بیان اینکه داروهای اچ آی وی به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار می گیرد؛ توضیح داد: علی رغم تحریم ها و گرانی داروها؛ هیچ مشکلی برای تامین داروهای مورد نیاز بیماران مبتلا به اچ آی وی نداریم و این داروها به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار می گیرد.

آزمایش اچ ای وی اجباری نیست

براتی گفت: انجام آزمایش اچ ای وی اجباری نیست و طبق سیاست های وزارت بهداشت برنامه ای برای اجباری و عمومی کردن این آزمایش وجود ندارد؛ با این حال از سال ۹۴ تا سال ۹۷  تعداد کسانی که آزمایش را در البرز داده اند از ۲۵۰۰ نفر به ۷۴ هزار نفر رسیده است.

وی  با اشاره به اینکه طی چند سال گذشته شاهد افزایش ابتلا به اچ آی وی از راه رابطه جنسی پرخطر هستیم ادامه داد: در شش ماه اول امسال ۴۶ درصد مبتلایان به این بیماری به واسطه روابط جنسی و ۲۲درصد آنها هم از طریق اعتیاد تزریقی به اچ آی وی مبتلا شده اند.

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

طرح زوج و فرد از درب منزل کرج، پنجشنبه اجرا می شود

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز گفت: طرح تردد زوج و فرد خودروها در کرج …

«حسنین» قدیمی‌ترین چاپ کتاب کودک در دوره قاجار است

دبیر مجموعه «گنجینه تاریخ ادبیات کودک و نوجوان» می گوید:: قدیمی‌ترین کتاب کودکی که با …

گروه‌بندی سنی نهایی باید از سوی خانواده‌ها انجام شود

مصطفی رحماندوست معتقد است رده‌بندی سنی کانون پرورش فکری به خانواده‌ها یادآوری می‌کند که هرکتابی …

دیدگاهتان را بنویسید