خانه / اجتماعی / عادات بهداشتی صحیح، مهمترین راه پیشگیری از آنفلوآنزا

عادات بهداشتی صحیح، مهمترین راه پیشگیری از آنفلوآنزا

آیین باور -پراکنش قطرات بزاقی و آب دهان و بینی مهمترین عامل انتقال ویروس است . افراد مبتلا به آنفلوآنزا از دست دادن و روبوسی با دیگران خودداری کنند و هنگام عطسه و سرفه می بایست با یک دستمال جلوی انتشار ویروس را بگیرند ، این افراد باید تا زمان بهبودی کامل در منزل استراحت کنند.

دکتر حجت اله براتی مدیر امور بیماریهای معاونت بهداشتی با اشاره به فصل فعال شدن ویروس آنفلوآنزا در کشور گفت: با رعایت اصول بهداشتی مانند شست و شوی دست با آب و صابون می توان از سرایت این بیماری به دیگر افراد جلوگیری به عمل آورد.

وی ادامه داد: افراد مبتلا به آنفلوآنزا از دست دادن و روبوسی با دیگران خودداری کنند و هنگام عطسه و سرفه می بایست با یک دستمال جلوی انتشار ویروس را بگیرند ، این  افراد باید تا زمان بهبودی کامل در منزل استراحت  کنند.

براتی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ضرورت واکسیناسیون آنفلوآنزا  اظهارداشت:  سازمان جهانی انجام این امر را برای گروه‌های پرخطر مانند کودکان، افراد مسن و  زنان باردار توصیه می کند و افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند باید  قبل از فصول سرد سال واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند.

براتی خاطرنشان کرد: اکنون در استان البرزبه لحاظ درمان بیماران مبتلا به آنفلوآنزا مشکلی وجود ندارد و برای افراد پرخطر نیز دارو به انداز کافی در دسترس قرار دارد.

وی تاکید کرد که کادر پزشکی و مراکز درمانی نیز آماده ارائه خدمات مناسب به بیماران مبتلا به آنفلوآنزا هستند.

این مسوول ، مدت زمان ابتلا تا بهبود بیماری آنفلوآنزا در افراد را هفت روز اعلام کرد و گفت: البته در برخی افراد بستگی به شدت بیماری  و وضعیت جسمی آنان ، زمان بهبودی  افزایش می‌یابد.

وی خاطرنشان کرد: ویروس بیماری آنفلوآنزا شامل A. B . c است که اکنون آنفلوآنزای نوع  A در بین مردم شیوع دارد ،  دوره نهفتگی  نوع A  بین ۲ تا سه روز است که پس از ابتلا به بیماری علائمی مانند مشکلات تنفسی ،‌تب، ‌گلودرد،‌ بی حالی و بی اشتهایی درپی دارد.

براتی تاکید کرد که افرادی که به بیماری آنفلوآنزا مبتلا می‌شوند تا درمان کامل در منزل استراحت کرده و هر ۲ ساعت یکبار در و پنجره‌ها را بازنگه دارند تا این ویروس به دیگران سرایت نکند.

وی اظهارداشت: در صورتی که تشدید بیماری و علائم زمینه ای را مشاهده کردند بلافاصله با پزشک معالج خود مشورت کنند.

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

آغاز روکش آسفالت جاده روستای قاسم آباد

بزرگ عملیات بهسازی و روکش آسفالت جاده روستای قاسم آباد بزرگ‌ در شهرستان ساوجبلاغ آغاز …

گمرک

ممنوعیت واردات و صادرات کالای بدون استاندارد به البرز

مدیر کل استاندارد استان گفت: در راستای حمایت از تولید داخلی استاندارد و با کیفیت …

طرح زوج و فرد از درب منزل کرج، پنجشنبه اجرا می شود

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز گفت: طرح تردد زوج و فرد خودروها در کرج …

دیدگاهتان را بنویسید