???????? ???????????? ?????????? ???????? ???????? ????????????
خانه / استانها / ساخت فصل دوم “نون خ”کلید خورد

ساخت فصل دوم “نون خ”کلید خورد

سریال « نون خ »در روستای «پریان»کرمانشاه مانند ساخت تمام مجموعه های تلویزیونی یک خبر معمولی است که البته پیش بینی هم میشد اما حضور استاندار،نمایندگان مجلس شورای اسلامی،اعضای شورای شهر و مدیر کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی و سایر مدیران ارشد استان پس از پایان نام نویسی انتخابات مجلس در روستایی با فاصله تقریبی دو ساعت کمی عجیب است.
مهدی فرجی؛ تهیه کننده فصل دوم سریال «نون خ» به دلیل ازدحام جمعیت مسئولان صلاح نمی بیند در عصر روز مقرر(۲۰آذر) و با وجود شن ریزی مسیر لوکیشن سکانسی گرفته شود و آغاز تصویربرداری را به روز بعد موکول می کند.

سریال پر بیننده « نون خ » با کارگردانی « سعیدآقاخانی » داستانی اجتماعی اما طنز با لهجه فارسی کرمانشاهی است که نوروز سال جاری از شبکه یک پخش شد اما به زعم کارشناسان فرهنگی درآمیختگی اش با لودگی که بیشتر اصطلاحات زبان فارسی کرمانشاهی را دستخوش نمایش قرار می داد نتوانست گوشه ای از غنای فرهنگ اصیل کرد زبانان را نشان دهد.

طی ماههای گذشته پیش تولید و جلسات هماهنگی با ادارات مربوطه انجام شده و قرار هست بخش اعظم این سریال در ۲۵قسمتی در روستای پریان ضبط شود بیش از ده روز است که عوامل برنامه در روستای پریان مستقر شده اند و ۲۰آذر افتتاحیه این سریال است ولی در این گردهمایی مسئولانه تک تک مدیران پشت تریبون حاضر می شوند و بدون از قلم افتادن نام کسی از زحمات هم تشکر
می کنند طوری که اهالی روستا مراسم را شبیه مجالس ختم قومی قبیله ای که اتفاقا در این محفل
نمی گنجد توصیف می کنند و البته به اهالی رسانه دعوت شده هم فرصتی داده نمی شود تا سوالات خود را در خصوص سریال «نون خ » مطرح کنند.

نماینده مجلس شورای اسلامی در پشت تریبون از سعید آقاخانی درخواست می کند یکی از اعضای شورای اسلامی شهر که سابقه بازیگری دارد نقشی برای بازی داده شود،اتفاقا آن اعضای شورای شهر و بازیگر سابق هم در جمع حضور دارد.
استانداری و صدا وسیما هم هر کدام به صورت جداگانه چند میلیارد کمک مالی به ساخت سریال کرده اند، عوامل برنامه در گرانترین هتل شهر کرمانشاه با فاصله تقریبی دو ساعت از شهر اسقرار دارند، در حالی که «پریان » از پهناورترین روستاهای دهستان کندوله و شهرستان صحنه محسوب می شود و تجهیز خانه های روستایی که روی گشاده و دست بخشنده دارند در سراسر استان امری غیر قابل لمس نیست.

«کرمانشاه» بالاترین نرخ بیکاری و پایین ترین درصد امید به زندگی را دارد و « زاگرس » شبکه استانی بزرگترین شهر کرد نشین جهان بیننده چندانی ندارد؛بی شک ساخت سریال برای شبکه ملی برای مدتی اسم کرمانشاه و پریان را بر سر زبان ها می اندازد اما کرمانشاه سرزمین سنگ و رنگ و آهنگ با بیش از چهار هزار اثر تاریخی تنها به نام احتیاج ندارد…
سپیده امیری
عکاس:عبدالرضا رحیمی

درباره ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

مطلب پیشنهادی

ساماندهی حفاظت مخزن اموال فرهنگی‌تاریخی البرز، ۲۰۰ میلیون تومان بودجه گرفت

آیین باور – سر‌پرست‌ معاونت میراث‌فرهنگی البرز گفت: «۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال بودجه …

ریشه و داستان ضرب المثل « پیاده شو با هم برویم»

در زمان قدیم ، آن وقت که مردم به جای اتومبیل سوار بر حیواناتی مثل …

عرصه‌ی تپه‌ی تاریخی ملک‌آباد ساوجبلاغ آزاد شد

آیین باور _ فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگر‌ی و صنایع‌دستی البرز از تخریب ساخت‌و‌ساز‌های …

دیدگاهتان را بنویسید