خانه / آداب و رسوم / سپندار مذگان در لنگای کهن

سپندار مذگان در لنگای کهن

آیین باور – سفر همواره تنوری است که می پزد و می پرورد. مازندران زیبا جایی نیست که کسی نامش را نشنیده یا حداقل یکبار به آن سفر نکرده باشد. اما فرهنگ ناپخته ی سفر در میان ایرانیان امروز و ترجیح سیاحت بر تفکر و آموزش یا آشنایی با دیگر فرهنگ ها ،حداقل این خطه از ایران عزیز را از فهرست سفرهای فرهنگی و تاریخی خارج کرده است . شمال یعنی دریا و جنگل و نوشیدن و تفریح و گاه با کمال تاسف سوزاندن و بریدن درختان و آلوده کردن ساحل و دریا. می آییم و می رویم بی آنکه پرسشی از فرهنگ و تاریخ این مردم داشته باشیم . سرزمینی بسیار تاریخی با مردمانی ریشه دار.

جشن آیینی امسال را نیز مهمان مدیر رستوران ساریگل در جاده زیبا و بارانی عباس آباد به کلاردشت بودم. دو کهن در کنار یگدیگر یکی جشن و یکی تاریخ.

شهرستان عباس‌آباد از شهرستان‌های استان مازندران در شمال ایران، از غرب به شهرستان تنکابن(شهسوار)، از شرق به شهرستان چالوس، از شمال به دریای خزر و از جنوب به رشته کوه‌های البرز و شهرستان کلاردشت متصل است. این خطه لنگا هم نامیده می شود و کتابی نیز در شرح آن نوشته شده

‘لنگای کهن ‘ شرح حال منطقه ای به همین نام در شهرستان عباس آباد فعلی درغرب مازندران است که قدمت آن به حدود ۲۷۷ هجری قمری یعنی هزار و ۱۰۰ سال قبل می رسد.
علی اصغر یوسفی نیا نویسنده کتاب ‘لنگای کهن’ هدف از نگارش این کتاب را معرفی تمدن منطقه لنگا اعلام کرده که پیش از اسلام دارای تمدن زرتشتی و پس از آن مرکز خلافت و علوم دینی شیعه زیدی شد. مزار موید بالله مروج شیعه دراین منطقه قرار دارد و سالانه تعداد زیادی از شیعیان یمن برای زیارت به لنگا سفر می کنند.
این منطقه با وجود قدمت تاریخی و برخورداری از ۲ تمدن دینی زرتشت و شیعه زیدی و دارالعلم اسلامی ناشناخته مانده در این کتاب آداب و رسوم، فرهنگ، موسیقی و تاریخ منطقه به نگارش در آمده است.
جشن زیبای سپندارمذ در فضایی دلنشین که با هنرمندی تمام آراسته و ساخته شده است باحضور ۱۰۰ تن از اهالی برگزار شد و این فرصت در اختیارم قرار گرفت تا چند جمله ای پیرامون تاریخچه این جشن وآداب و امشاسپندانش با اهالی فهیم و گرم این محله گفتگو کنم.

همت والا ، مدیریت خوب و هدف فرهنگی-زیست محیطی که خانم وفایی در ساخت مجموعه ساریگل به کار گرفته از هم اینک فانوسی روشن است . تلاش در پخت غذاهای سالم و متنوع با تزئینات عالی و چیدمان و سرو بسیار خوب فضایی گرم و خانگی را برای مهمانان ساریگل فراهم کرده است . برخورد اهالی و قدرشناسی آنها به خوبی بیانگر موفقیت او در گام بلند و سخت کارآفرینی است چرا که بانوان محلی را گردهم آورده و می کوشد ریشه های درختان زمین و فرهنگ در این منطقه مستحکم تر شود.اینبار اگر به آن دیار سفر کردی تجربه ای نو در خاطرت خواهد ماند…

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

مقاله: تَکْیه، ساختمانی با معماری ویژه برای برگزاری آیین های نمایشی شبیه‌خوانی

آشنایی با تاریخچه و کارکرد های تکیه و حسینیه به قلم : علی بلوکباشی تلخیص …

به بهانه پنجم شهریور، زادروز جهان پهلوان تختی

تاخت و تاز در معتبرترین میادین ورزشی جهان پهلوان #غلامرضاتختی،‌ کشتی باستانی را در سال …

نخستین بانوی شهید سلامت البرز تشییع شد

پیکربانوی پرستار شهید مدافع سلامت کرج با حضور همکاران و تیم سلامت تشییع شد. دکتر …

دیدگاهتان را بنویسید