خانه / البرز / راه اندازی سیستم تولید و پرورش موش های SPF در موسسه رازی

راه اندازی سیستم تولید و پرورش موش های SPF در موسسه رازی

معاون تحقیق و تولید فرآورده های بیولوژیک موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از راه اندازی سیستم نگهداری و پرورش موش های SPF در این موسسه خبر داد.

دکتر علی آمقی رودسری با اشاره به اهمیت انجام تست های تضمین کیفیت موسسه بر روی واکسن های تولیدی گفت: به طور معمول واکسن ها بر روی حیوانات آزمایشگاهی مورد سنجش قرار می گیرد و یکی از پرمصرف ترین حیواناتی که در پروسه کنترل کیفیت واکسن ها استفاده می شود، موش های آزمایشگاهی از سویه ها و نژادهای مختلف است. این حیوانات از بعضی میکروب های بیماری زای خاص عاری هستند.

وی با اشاره به اینکه قدمت بخش تولید و پرورش حیوانات آزمایشگاهی در موسسه رازی به حدود ۷۵ سال پیش باز می گردد، افزود : از آن زمان تاکنون این بخش در موسسه رازی به عنوان خدمات رسان به سایر بخش های تولید کننده مطرح بوده و پایه ای برای کنترل صحیح واکسن های موسسه محسوب می شود.

معاون تحقیق و تولید فرآورده های بیولوژیک موسسه رازی افزود: با توجه به اهمیت این مسئله و با در نظر داشتن استانداردهای روز دنیا در بحث کنترل واکسن و داروهای جدید تاکید شده است  که باید از حیواناتی استفاده شود که به صورت پیش فرض عاری از یک سری عوامل بیماری زا باشند که در این راستا ماموریت جدیدی به دکتر نوید داداش پور دواچی به عنوان رئیس این بخش از نیمه دوم سال ۹۸ واگذار شد تا تغییری در سیستم پرورش ایجاد شود و به تکنولوژی تولید و پرورش حیوانات SPF به ویژه موش SPF دست یابیم.

وی با بیان اینکه دستگاه های مذکور که برای پرورش و نگهداری حیوانات هستند، سال های پیش در موسسه خریداری شده اما عملیاتی نشده بود،  گفت :  در مرحله نخست راه اندازی آزمون های کیفی بر روی دستگاه انجام شد تا از سلامت دستگاه اطمینان حاصل کنیم و پس از انجام تست ها واجرای پاره ای از اصلاحات مورد نیاز در خصوص استانداردسازی تولید حیوانات SPF، مبادرت به نگارش پروتکل بر اساس استانداردهای روز دنیا نمودیم.

دکتر آمقی با اشاره به اینکه در کنار خرید حیوانات SPF و پرورش آن ها، به تولید این حیوانات نیز اقدام شد که نتایج بسیار قابل توجهی را برای کشور در بردارد، افزود: در حال حاضر بخش تولید و پرورش حیوانات آزمایشگاهی موسسه رازی این امکان را دارد که خدمات لازم در خصوص فروش حیوانات SPF را علاوه بر تامین نیاز داخلی موسسه برای مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی انجام دهد.

معاون تحقیق و تولید فرآورده های بیولوژیک موسسه رازی گفت: نکته مهم آنکه با توجه به شرایطی که در سایر کشورها از نظر استانداردسازی بخش حیوانات آزمایشگاهی وجود دارد، در راستای بهبود کیفیت تولیدات موسسه، رایزنی هایی با سازمان جهانی بهداشت انجام شد که تمام استانداردهای مرتبط با پرورش حیوانات آزمایشگاهی مطابق تاییدیه WHO و ICLAS انجام شود تا به زودی توانایی صادرات حیوانات را نیز داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه این یکی از ماموریت های واگذار شده به بخش تولید و پرورش حیوانات آزمایشگاهی موسسه رازی بود و ماموریت بعدی که در راستای بهبود و ارتقا سیستم کنترل کیفی موسسه است، مرحله تولید حیوانات مدل است، افزود : با توجه به سال “جهش تولید” که توسط رهبر معظم انقلاب نامگذاری شده، در آینده ای نزدیک شاهد اخبار خوبی در این حوزه نیز خواهیم بود.

دکتر آمقی بازسازی کلونی قدیمی موسسه را از دیگر وظایف این بخش عنوان کرد و افزود: در این راستا نیز اقدامات لازم توسط ریاست بخش صورت گرفته و علاوه بر سویه های معمول سویه جدیدی از موش آزمایشگاهی به نام DBA2 تهیه شده که در آینده ای نزدیک آماده ارائه خدمات به بخش تحقیقات موسسه و سایر مراکز و دانشگاه ها است.

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

دهیار فرح آباد فردیس بازداشت شد

بازداشت دهیار و یکی از کارکنان دهیاری «فرخ آباد» فردیس به دلیل اتهامات مالی حسین …

سرپرست دانشگاه هشدار داد : فاز سوم کرونا در راه است

دکتر فتحی : کرونا نباید برای مردم یک امر عادی تلقی شود / کرونا همچنان …

اعضای بازداشتی شورای روستا و دهیاری محمودآباد کرج چه کسانی هستند؟

آیین باو ر- جواد یاوری معاون دادستان عمومی و انقلاب کرج از بازداشت تعدادی از …

دیدگاهتان را بنویسید