خانه / آخرین نوشته / گردشگری البرز؛ دغدغه استاندار است

گردشگری البرز؛ دغدغه استاندار است

آیین باور – معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز گفت: برای اینکه شاهد رونق و توسعه روزافزون البرز باشیم ناگزیریم به سمت حوزه گردشگری برویم.
علی درویش پور با اشاره به اینکه وضعیت البرز در حوزه گردشگری مطلوب نیست، تصریح کرد: کافیست تا آمارهای استان های کشور را با یکدیگر مقایسه کنیم تا متوجه شرایط بسیار ضعیف البرز باشیم. همه باید دست به دست هم دهیم و وضعیت را تغییر دهیم.
وی به پتانسیل های گردشگری البرز اشاره کرده و خاطر نشان کرد: کرج از دیرباز به نگین سبز غرب کشور شهره بوده و شاید طبیعت شگفت انگیز، رودخانه ها، آبشارهای متعدد و غارهای فراوان و این اقلیم مستعد باعث شده که در چند دهه جمعیت کرج به چندین برابر برسد در حالی که در مجاورت شهر بزرگی مانند تهران به عنوان یک بازار هدف وضعیت گردشگری ما باید چنین باشد.
وی ادامه داد: ده ها میلیون مسافر از معبر های تهران- کرج- قزوین و محور چالوس تردد می کنند. چقدر برای توقف این مسافران برنامه ریزی کرده ایم و باعث توقف آن ها شده ایم؟ درفروردین سال ۹۸ که در۲۵ استان درگیر سیل بودیم با همه این اوصاف و توصیه به کمتر بودن تردد ها آنچه در محورهای مواصلاتی استان ثبت شد بالغ بر ۳۶ میلیون تردد خودرو بود.

جهت مطالعه بیشتر گردشگری البرز:

https://www.aeinbavar.ir/?p=18285
https://www.aeinbavar.ir/?p=12920
https://www.aeinbavar.ir/?p=9138
https://www.aeinbavar.ir/?s=%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C+%D8%A7%D9%84%D8%A8%D8%B1%D8%B2

وی افزود: این تعداد کم نیست و فقط در یک بازه کوتاه تعطیلات سال نو بود. اگر بتوانیم برنامه ای برای توقف فقط ۵ درصد این تعداد داشته باشیم به موفقیت بزرگی دست یافته ایم. آمار بازدید کنندگان استان به حدی پایین است که در شأن استان نیست اگرچه در سال ۹۸ به نسبت سال ۹۷ با اقدامات انجام شده بیش از ۱۰۰ درصد افزایش بازدید از اماکن تاریخی و سایر نقاط گردشگری استان را داشتیم ولی به نسبت سایر استان ها این رقم بسیار ناچیز بود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری افزود: تالاب صالحیه یکی از مهم ترین زیستگاه های پرندگان وزیستگاه بیش از ۱۲۰ گونه از پرندگان است ولی تعداد بازدید کنندگان خیلی کم است. تپه ی ازبکی که قدمت ۹ هزار دارد و خشت آن در سازمان ملل قرار دارد از کمترین امکانات گردشگری برخوردار و حتی در ایام عید و تعطیلات بسته است.

وی یادآور شد: کاخ شمس، کویر رنگین اشتهارد، جاده چالوس به عنوان چهارمین جاده زیبای کشور و بسیاری از جاذبه های گردشگری البرز شرایط مناسبی ندارند و از ظرفیت آن ها استفاده نمی شود. وجب به وجب استان البرز سرشار از مناطق بکر و دیدنی است. حتی می توانم بگویم شهرستان طالقان به تنهایی برای تبدیل البرز به جاذبه گردشگری کافیست.
درویش پور با اشاره به اینکه باید از کلیشه های گردشگری گذشته عبور و متناسب با ذائقه کنونی مردم عمل کنیم گفت: بومگردی جهت گیری درستی که در وزارت میراث فرهنگی شکل گرفته است از نگاه ما دور مانده تمام انرژی مان را بر چند منطقه معروف متمرکز کرده ایم و سرویس دهی و خدمات ضعیفی ارائه کرده ایم.

همچنین : بسیاری از روستاهای ما از دیگر کشورها زیباتر و با صفا تر است. باید جمعیت گردشگر را در مناطق مختلف توزیع کرد تا هم سرویس دهی بهتری وجود داشته باشد و هم باعث اشتغالزایی و جلوگیری از مهاجرت از روستا و جلوگیری از نابودی طبیعت بکر و جاذبه های گردشگری استام‌باشد که بومگردی یکی از این راهکارهاست.
** ایران کوچک بودن ظرفیت ویژه گردشگری البرز است
وی افزود: در استان های دیگر حجم زیادی مجوز برای بومگردی وجود دارد ولی در استان البرز اینگونه نیست و تعدادی هم که وجود دارند متناسب با ذائقه مردم نیست. باید جشنواره ها و رویدادهایی را طراحی کنیم که به بهانه این جشنواره ها بسیاری از مردم تهران به البرز بیایند و در کنارآن سرمایه گذاران برای ایجاد فضای تفریحی و فرهنگی میزبان شوند به این ترتیب می توانند اقتصاد گردشگری را به راه بیاندازند.

این مسئول اضافه کرد: چرا نباید فرصت هایی مانند جشنواره غذا و یا خانه اقوام در البرز که به عنوان ایران کوچک شناخته می شود وجود داشته باشد. اینکه از دید منفی البرز را ۷۲ ملت می خوانند اشتباه است بلکه این یک فرصت ویژه است و باید از آن به درستی استفاده کرد. می توانیم با برنامه های متنوع اقوام اصیل ایرانی را با لباس ها، لهجه های متنوع و فرهنگ های اصیل در کانون توجه قرار بدهیم.هیچ استانی مانند البرز از این ظرفیت ها برخوردار نیست.
وی در پایان به لزوم همبستگی برای ایجاد فرصت گردشگرس در البرز اشاره کرد و گفت: ما می توانیم با همین راهکارها به مقصد گردشگری کشور تبدیل شویم زیرا پتانسیل و بسترآن نیز وجود دارد. یکی از دغدغه های استاندار حوزه گردشگیست و موانع را پیگیری می کنند و باید از حضور ونگاه مثبت وی به استان استفاده مثبت کنیم. باید اختلاف سلیقه ها کنار گذاشته شود و کار تیمی با تعدیل افکار انجام داد.

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

برنامه هفته گردشگری البرز اعلام شد

آیین باور – برنامه هفته گردشگری اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی …

قفل توسعه صنایع دستی البرز باز شد؛ اولین کمیته آموزش تشکیل جلسه داد

آیین باور- کمیته آموزش عمومی صنایع‌دستی و هنرهای سنتی با حضور اعضا و با اعطای …

کرونا کرج را یک هفته تعطیل کرد

/مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شخصا در بیمارستان ها حضور یابند/ البرز همانند اسفند ماه سال …

دیدگاهتان را بنویسید