خانه / آخرین نوشته / مدیرکل ارشاد البرز: از کمبود نمی نالیم، از نبود، گلایه داریم

مدیرکل ارشاد البرز: از کمبود نمی نالیم، از نبود، گلایه داریم

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز از فقر زیرساختی و لزوم تقویت حوزه فرهنگ و هنر البرز گفت.

، ناصر مقدم در نشست صمیمی دکتر مهدی علیخانی معاون هماهنگی و نظارت فرهنگی، اجتماعی و همکاری‌های منطقه ای معاون اول رئیس جمهور، با اصحاب فرهنگ و هنر البرز ضمن تشکر از حضور و دغدغه جناب آقای دکتر علیخانی گفت: استان البرز از لحاظ ظرفیتها ی هنری و فرهنگی استان بسیار غنی است لیکن بعد از استان شدن، اعتبارات کافی جهت توسعه استان تعلق نگرفته  و از نظر زیرساختهای فرهنگی، هنرمندان عزیز البرزی در همه رشته ها دچار مشکل و کمبود هستند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز با اشاره به استعدادها و ظرفیتهای موجود فرهنگی و هنری استان البرز گفت: در سطح استان، قریب به ۲۰ گروه توانمند نمایش، ۳۰۰ آموزشگاه آزاد هنری، بیش از ۱۵۰ گروه موسیقی از اقوام مختلف مشغول فعالیت هستند. بیش از۷۰ روزنامه و ۱۵۰ نشریه در قالب هفته نامه و ماهنامه و فصلنامه و ۵۰ انجمن شعر و ادب فعالیت دارند.

وی افزود:استقرار نمایندگی خبرگزاریهای رسمی کشور در استان و قریب به اتفاق تمام روزنامه های سراسری، همه اینها نشانگر ظرفیتهای منحصر بفرد و پتانسیلهای فرهنگی – هنری استان البرز است که امید است بتوانیم از تمام ظرفیتهای موجود، در “ایران کوچک” استفاده کنیم .

ناصر مقدم با اشاره به تخصیص اعتبارات سفر ریاست جمهوری به البرز افزود: به میمنت سفر جناب آقای دکتر روحانی به استان، بنای افتتاح کلنگ زنی ۳ باب سالن نمایش تخصصی در محل مجتمع فرهنگی و هنری جوان زده شد لیکن بدلیل عدم تخصیص اعتبار لازم، این پروژه با حدود ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی، فعلا تعطیل شده است.

وی افزود: شاید یکی از اصلی ترین مطالبات مهم هنرمندان ما، توجه به زیرساختها علی الخصوص ساخت پروژه پردیس تئاتر باشد که البته با عنایت و حمایت جناب آقای دکتر شهبازی استاندار محترم و همچنین دکتر فردی خوشبختانه پروژه های مستقر در شهرستانهای البرز مثل خانه مطبوعات استان در حال تکمیل شدن است  و ما از این لحاظ مشکل خاصی نداریم  ولی در مرکز استان، ما دچار فقر زیر ساختی هستیم.

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان البرز، با اشاره به وضعیت اعتبارات فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز گفت: متاسفانه بیاد بگوئیم که اعتبارات فرهنگی در استان البرز نداریم و اعتبارات موجود صرفا از محل کمکهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که آن هم در قالب تفاهم نامه ها و در قالب برگزاری برنامه های مشخص و مدونی است که امکان هرگونه ابتکار و اختیار را در سایر حوزه های مورد نیاز، از ما سلب می نماید و در واقع استان البرز فاقد اعتبارات فرهنگی و هنری است. فلذا ما از کمبود نمی نالیم، بلکه از نبود، گلایه داریم.

گفتنی است در ابتدای این دیدار، ۷ نفر از روسا و نمایندگان انجمنها وصنوف تخصصی فرهنگ و هنر البرز به بیان نظرات و مطالبات صنفی خود پرداختند که اهم آن، به شرح ذیل است:

– لزوم تدبیر مسئولین برای تامین هزینه ها و اختصاص تسهیلاتی ویژه برای فعالیت موسسات قرآنی.

– تامین و تقویت زیرساختهای لازم برای فعالیت هنرهای تجسمی و ساخت گالری های استاندارد.

–  تقویت هنرهای نمایشی و حمایت از آثار هنرمندن تئاتر و ساخت سالنهای تئاتر با پراکندگی جغرافیائی مناسب

– حمایت از انجمن های ادبی جهت برگزاری جلسات انجمن ادبی شعر و اختصاص بودجه مستقل فرهنگی به بحث ادبیات و حمایت از شورای شعر و ادب استان

–  احداث موزه استاندارد برای نگهداری و عرضه آثار فاخر هنری و اعطای تسهیلات کرونایی هرچه بیشتر به هنرمندان تجسمی

– تشکیل کارگروهی مستقل برای استماع و بررسی دغدغه های رسانه های استان.

– پیگیری و حمایت درخصوص قبول تجمیع دفاتر رسانه در استان توسط بیم

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

معاون تحقیقات علوم پزشکی البرز: اعمال محدودیت بیشتر استان الزامی است

آیین باور – مراکز درمانی استان در شرایط سختی به سر می برند ، کادر …

آیین و باور ایرانی : جشن آبانگان ۱۰ آبان

… اینک آبها را میستائیم، آبهای فروچکیده و گردآمده و روان‌شده و خوب‌کـُنش  اهورائی را…(یسنا …

طرح آمران سلامت البرز برگزار شد

آیین باور_ بر اساس سخنان مقام معظم رهبری مدظله العالی، طرح آمران سلامت برای کاهش …

دیدگاهتان را بنویسید