خانه / آخرین نوشته / انتخاب آگاهانه (۲): جبر خود تحمیلی یا انتخاب مشارکتی

انتخاب آگاهانه (۲): جبر خود تحمیلی یا انتخاب مشارکتی

فریبا کلاهی – روزنامه نگار

“مولانا جالا الدین می گوید:  تاریک مکن ای ابر یک قطره ببار آخر “

 آگاهی یعنی نه جبری درکار است و نه تحمیلی. 

بشرعصرمعاصر ارتباطات تنگاتنگِ هر چند بی عاطفه ای در بخش های  اجتماعی و بشری مدیا دارد و در برابرتصمیمات سریع وآنی و سرنوشت ساز، حتی برای رد شدن از یک خیابان احاطه شده است .

انتخاب های غلط، نابجا و اشتباه متعدد و پرشماری در زندگی بسیاری از افراد یک جامعه رخ می دهد ،که برخی تنها زندگی همان فرد و بسیاری دیگر زندگی عده بی شماری را مستقیم یا غیر مستقیم، تحت تاثیر قرار خواهد داد.

  توانایی تشخیص، طبقه‌بندی و واکنش به محرک‌های محیطی خود مسئله ای بسیار کلیدی است که به علل مختلف از جمله عدم دسترسی به  منابع اطلاعاتی قابل اطمینان, همه جانبه نگر و بی غرض امکان پذیر نیست.

به نظر بنده کماکان چنانکه در مطلب پیشین نوشتم، انتخاب آگاهانه درکشور ما یک بحران است .زیرا همواره به علل فرهنگی، فرهنگ رو بنا فرض شده و در درجه چندم اهمیت است .(فارغ ازشعار های رایج) و اقتصاد را زیر بنای تمام مسائل می دانیم و همه ضربه هارا از بی فرهنگی می خوریم.

فرهنگ انتخاب را از کودکی نیاموخته ایم . همواره “بزرگترها”  حتی بی تجربه های بزرگتر مانند برادر و خواهر برای ماتصمیم گرفته اند.

گاه این تصمیم بر”مشارکت انتخابی”؛ خطرناک تر می شود و دود آن  نه تنها در چشم خود و خانواده خودمان می رود ؛ که شهر و استان و مملکتی را فلج می کند. درد بزرگ اینست که ناآگاهیم و اساسا دلیل انتخاب خود را نمی دانیم و برای انتخاب، موضوع مورد نظر را از پیش مورد بحث و مطالعه قرار نمی دهیم .

ما مردمی هستیم که برای پژوهش تربیت نمی شویم ما مردمان تقلید پسندی هستیم که راحت طلبانه و داوطلبانه، حق انتخابمان را به دست دیگران می سپاریم یا بدون فکر و مشورت با استقلال طلبی جاهلانه برباد می دهیم.

به گمان من بی انگیزگی و بی تفاوتی  نهادینه شده درون جوامع از علل اصلی این اتفاق است  و آنان که می اندیشند نیز، به سبب احتمال عدم رعایت حق انتخاب هایشان؛ منزوی شده و خود را از مشارکت کنار می کشند که این نیز خود از تبعات نا آگاهی است، که بازهم باید تاکید حافظ را به گوش جان بسپاریم “ای بی خبر بکوش که صاحب خبر شوی  تا راهرو نباشی کی راهبر شوی.”

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

سرپرست دانشگاه هشدار داد : فاز سوم کرونا در راه است

دکتر فتحی : کرونا نباید برای مردم یک امر عادی تلقی شود / کرونا همچنان …

اعضای بازداشتی شورای روستا و دهیاری محمودآباد کرج چه کسانی هستند؟

آیین باو ر- جواد یاوری معاون دادستان عمومی و انقلاب کرج از بازداشت تعدادی از …

مردم می گویند درختان را قطع نکنید/نماینده شورا می گوید اعتراض هدفدار است !

مهدی حاجی قاسمی:شهردار کرج پیوست ها و شرایط احداث زیرگذر جمهوری را به اطلاع مردم …

دیدگاهتان را بنویسید