خانه / ایرانگردی / البرزمال از نگاه مالکان: مرکزی فاخر در خدمت مردم

البرزمال از نگاه مالکان: مرکزی فاخر در خدمت مردم

مدیر برندینگ و عضو هیات‌مدیر البرز مال در گفت‌و گو با خبرنگار «ایران» در استان البرز بصورت مفصل و مبسوط روند ساخت پروژه عظیم البرز مال را تشریح کرد.

مهندس بهداد حمید نژاد گفت: واقعیت این است که سرانه تفریحات در کشور و بطور خاص در کرج و البرز با توجه به رشد چشمگیر جمعیت در این استان با محدودیت های مختلف مواجه است و در واقع می توان گفت که در البرز هنوز یک مرکز خرید خوب و به روز وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه یکی از بزرگترین اهداف مراکز تجاری جلوگیری از سفرهای اضافی و پرهیز از ایجاد ترافیک درون شهری و جلوگیری از سفرهای مازاد مردم به شهرهاست، گفت: مجموعه البرز مال برای ارائه چنین خدمتی به مردم استان البرز در حال ساخت است، کما اینکه وجود چنین مرکز فرهنگی، تجاری در کرج می‌تواند به صنعت گردشگری استان البرز نیز کمک کند. مدیر برندینگ و عضو هیات‌مدیره البرزمال افزود: اینگونه است که مراکز فروشگاهی با برندهای مطرح و معتبر و بزرگ دنیا عامل مهمی در جذب گردشگر از استانهای دیگر به البرز محسوب می شود و مراجعه کنندگان به البرز مال  می‌توانند در این مرکز به راحتی خرید و تفریح کنند، سینما و یا به سالن تئاتر بروند، مایحتاج خود را خرید کنند و از فضای فودکورت ها که بهترین برندها وغذاخوری ها را در خود جای داده است، استفاده کنند.

مهندس حمیدنژاد ادامه داد: امروزه با گسترش جمعیت شهرها و شکل گیری پدیده پیچیده ای به نام ترافیک، ایجاد مراکز خرید بزرگ به منظور تهیه و تامین مایحتاج خانوارها با هزینه کمتر آن هم فقط با یک سفر و بخصوص با هدف بهبود ترافیک در کلانشهرهای پرجمعیت اجتناب ناپذیرکرده است.

وی توضیح داد: در فرهنگ لغت تجاری مراکز بزرگ که طبق تعاریف بین المللی بیش از ۱۳۰هزار متر مربع وسعت دارند، با واژه “مال” تعریف می‌شوند و این مجموعه های بزرگ دارای امکانات رفاهی، فرهنگی  و تفریحی هستند تا سبد خرید و تفریح خانوار را بطور یکجا تامین کنند.

مهندس حمیدنژاد گفت: مرکز تجاری البرز مال در خیابان شهید بهشتی واقع در ابتدای محله قدیمی حصارک کرج، در زمینی به وسعت سه هکتار و زیربنای ۲۰۸ هزار مترمربع با سه هزار مترمربع پارکینگ مسقف، بزرگترین مرکز تجاری، تفریحی و فرهنگی استان البرز به شما می رود.

وی افزود: در مجموعه بزرگ البرز مال بازارهای تخصصی از جمله موبایل، طلا، پوشاک، لوازم خانگی،  سیسمونی، وسایل ورزشی و… در کنار مراکز تفریحی و فرهنگی و رفاهی، شامل ۱۲ سالن سینما، فودکورت با چهار هزار مترمربع شهر بازی و اولین سالن کنسرت موسیقی با ظرفیت، ۱۵ هزار نفر ساخته شده است.

 البرزمال برنده جایزه برترین طراحی و معماری از سوی کشور آلمان شده است

وی خاطرنشان کرد: البرزمال تحت مدیریت مهندس رضایی که خود برنده جایزه ملی سرآمدان اقتصاد است در استان البرز و کرج با دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت که چهارمین کلانشهر پر جمعیت کشور است ساخته شده و جایزه استاندارد و جایزه بین المللی برترین طراحی و معماری مراکز تجاری از سوی کشور آلمان را کسب کرده است.

مدیر برندینگ وعضو هیات مدیره البرز مال در خصوص وضعیت فعلی و تقارن این پروژه و همچنین تمهیدات اندیشیده شده برای پیشگیری از ترافیک این محدوده نیز گفت: موفقیت یک مجموعه تجاری مدیون فضای مشاعات و غیر تجاری آن است، بنابراین ما با رصد و الگوبرداری و بومی سازی مجموعه های تجاری دیگر در داخل و خارج از کشور این پروژه را طراحی و اجرا کرده ایم.

مهندس حمیدنژاد تصریح کرد: با توجه به اهمیت فضای مشاع در مراکز تجاری، از ۲۳۳ هزار مترمربع زیربنای البرزمال حدود ۱۵۳هزار مترمربع آن به فضاهای مشاع اختصاص یافته است که هرچند این میزان فضای مشاع هیچ عایدی در این  پروژه ندارد، ولی رفاه، آسایش و خرید و تفریح دلچسب و مفرحی را برای مراجعه کنندگان فراهم می سازد.

 توافق با معتبرترین شرکت فرانسوی در مشارکت در سال البرزمال

وی یادآور شد: ما یکی از طرح هایی که در این مجموعه دنبال می کردیم، جذب سرمایه گذار خارجی است که با تعامل و عقد قرارداد با شرکت کارفور فرانسه مالک برند “هایپر استار تهران” که پربازدیدترین مجموعه تجاری در کل کشور است، به توافق رسیدیم. براین اساس بخش هایپرمارکتینگ مجموعه بزرگ البرزمال با فضایی به وسعت سه هزار مترمربع بزرگتر از هایپراستار تهران است، در ازای واگذاری فضا و فروش محصولات داخلی و تجهیز فروشگاه توسط این شرکت انجام شد، البته این جذب سرمایه گذاری به صورت فایناس یا اسپانسرینگ نیست و بطور کامل جنبه مشارکت دارد، ما در قبال فضایی که در اختیار ان شرکت قرار می دهیم، آن شرکت هم بخشی از ساخت را به عنوان سرمایه گذار برعهده می گیرد، لذا شراکت مالی و فروش در کار نیست و ما به صورت فروش بخشی از صندوق با آنها مشارکت کرده ایم که البته پیشتر اینگونه قراردادها با شمار زیادی از برندهای معتبر و صاحب نام منعقد شده است.

مهندس حمیدنژاد گفت: در بحث جانمایی ترافیک اولا کجای شهر و حتی کشور با معضل ترافیک مواجه نیست که البته بخشی از این مشکل به امکانات و فرهنگ استفاده صحیح و به روز از ترافیک  مربوط می شود، بر این اساس تمام مراکز بزرگ تجاری “مال ها” در کل دنیا در بیرون شهر یا با یک جاده اختصاصی ساخته می شوند یا داخل شهر با توجه به امکانات و فضاسازی بهینه جهت جلوگیری از ترافیک، به هر حال برای داشتن یک مرکز تجاری بزرگ باید تسهیلاتی قائل شد و انتظار می رود مسوولان و مدیران شهری به رشد و اجرای اینگونه پروژه های عظیم کمک کنند.

 تاکسی سرویس مخصوص البرزمال راهاندازی می شود

مدیر برندینگ و عضو هیأت مدیره البرز مال افزود: با این حال ما طرحهای بی نظیری برای جلوگیری از ترافیک داریم و در حال پیگیری آنها هستیم و حتی آن را با نماینده شورای پنجم کلانشهر کرج سرکار خانم بیرانوند هم مطرح کرده‌ایم تا بتوانیم مجوزهای لازم را بگیریم، ما از یکسال پیش به موضوع ترافیک و حمل و نقل برای این پروژه فکر و نتیجه گیری کرده ایم و در حال راه‌اندازی تاکسی سرویس مخصوص البرز مال هستیم.

وی گفت: این تاکسی ها به صورت مجزا از پنج تا ۱۰ نقطه شهر کرج کارمندان مجموعه را صبح ها به سرکار آورده و شبها برمی گرانند که این امر از تردد خودروهای کارمندان در پارکینگ جلو گیری می کند و این تاکسی سرویس‌ها در طول روز نیز در اختیار مشتریان و مراجعه کنندگان خواهند بود، بطوری که ابتدا شهروندان را به البرز مال انتقال می دهند و چنانچه خرید آنها در حد معین و قابل قبولی باشد، مشتریان را به صورت رایگان تا در منزل می رسانند که این طرح نیز باعث دو برابر شدن ظرفیت پارکینگ این مجموعه می‌شود.

وی ادامه داد: بعضی از مشکلات ترافیک از طریق سخت افزاری اصلاح می شود و برخی مشکلات نیز باید به صورت نرم افزاری حل شود که با برنامه ریزی صحیح خیلی راحت می توان مشکل ترافیک و ورود و خروج را تا حد قابل توجهی برطرف کرد.

مهندس حمیدنژاد گفت: ورودی البرز مال از خیابان شهید بهشتی نیست بلکه خروجی ما از پارکینگ واقع در خیابان شهید بهشتی است، برای ورود به البرز مال از خیابان مجاور یعنی ایران زمین استفاده می شود که ما بخشی از لاین ورودی به نام صف انتظار خودروها را برای ورود به پارکینگ در داخل مجموعه قرار داده ایم و البته امیدواریم با مساعدت و هم افزایی مدیران محترم شهری و مسوولان مرتبط، جهت حرکت خودروها در خیابان ایران زمین بالعکس شده و از سمت جنوب به شمال یکطرفه شود.

وی خاطرنشان کرد: ما دهنه ورودی پارکینگ را در زمان اوج ترافیک می توانیم از یک گیت ورودی به سه گیت افزایش دهیم تا در ورود به پارکینگ تسریع شود، ضمن اینکه ما دو ورودی در سمت شمال پروژه در خیابان نواب صفوی داریم که یک ورودی آن مربوط به بارانداز هایپراستار و به صورت اختصاصی است و یک ورودی هم برای استفاده از پارکینگ طبقاتی است.

وی تاکید کرد: البته باید توجه داشته باشیم ما در شهری زندگی می کنیم که کمترین ترافیک آن در خیابان شهید بهشتی است، ما یا باید هیچ کار عمرانی اعم از بیمارستان، مراکز فرهنگی یا حتی مراکز خرید نداشته باشیم که ترافیک ایجاد نشود، یا برای رفع ترافیک باید به راهکارهای اصولی رفع ترافیک فکر کنیم.

وی گفت: ما دغدغه های مردم برای ساخت این پروژه را برای خود یک امتیاز می دانیم، البرز مال از آنجا که ذهن مردم را برای ایجاد ترافیک درگیر کرده است می تواند امتیازی باشد برای استقبال بی نظیر مردم در مراسم افتتاح، با این حال باید ترافیک این محدوده مدیریت و کنترل شود که با راهکارهای مدنظر اعم از ایجاد تاکسی سرویس، استفاده از تکنولوژی روز تاکسی‌های اینترنتی و همیاری و همفکری با سازمانهای ذیربط شهری این ترافیک بطور قطع قابل کنترل خواهد بود.

وی افزود: از طرفی فرهنگ استفاده از وسایل نقلیه باید تغییر کند و سخت افزارهای استفاده از این فرهنگ اعم از مترو، تاکسی، بی آر تی و غیره اجرا و راه اندازی شود، چرا که ترافیک تنها مختص این پروژه نخواهد بود، ما آمادگی داریم که سرمایه گذاری کنیم تا مردم بدون استفاده از وسایل موتوری شخصی به البرز مال تردد و خرید و یا تفریح داشته و با تاکسی سرویس ما به منزل بازگردند که این یکی از ابزارهای مهم کنترل کننده ترافیک محسوب می‌شود.

 ایجاد ۱۰ هزار فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم با راه اندازی البرزمال

مدیر برندینگ و عضو هیات مدیره البرز مال یادآور شد: در این مجموعه بطور متوسط ۱۰ هزار نفر بصورت مستقیم و غیر مستقیم مشغول کار می شوند و طبق آنچه بیان شده برای ایجاد هر شغل بطور متوسط باید ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه گذاری شود، ما در مجموعه البرز برای اداره ۹۰۰ واحد تجاری و فضاهای نگهبانی، فروشگاهها، هایپراستار، فودکورت‌ها و سالن های نمایش و… چهار هزار فرصت شغلی مستقیم ایجاد کرده ایم که بالطبع شاغلان در این مجموعه از همین شهر خواهند بود که با احتساب شغل های غیر مستقیم این رقم به ۱۰ هزار نفر می رسد، لذا می توان با عدد و رقم میزان صرفه جویی برای استان را محاسبه کرد.

مهندس حمیدنژاد در پاسخ به پرسشی درباره تجربه پردیس سینمایی مهرشهر که هم زمان با هایپر سنتر بزرگ افتتاح شد و بخاطر وجود دوگانگی برای مخاطبان فرهنگی و تجاری، ناموفق ماند نیز گفت: بد نیست بدانیم در گذشته و در تاریخچه بازارها که به صورت راسته بازار مراکز تجاری شکل می گرفتند وجود مساجد و مدارس در بین این راسته بازارها متداول بود، به این دلیل که بازار با زندگی مردم عجین شده بود و به نظر می رسد در دوره های بعد تفکیک و جداسازی بخش فرهنگی از بازار کار درست و خوبی نبوده است، کما اینکه تجربه های خوبی را در گذشته از حضور مساجد و مراکز فرهنگی در کنار بازار و بازاریان داریم، ولی با گسترش شهر به واسطه خیابانها، اتوبانها و سایر راههای ارتباطی جمعیت از هم گسسته شدند و بازارهای تخصصی کار کرد قبلی خود را از دست دادند و به دلیل عریض و طویل شدن شهرها دسترسی به بازارهای سنتی گذشته امکان پذیر نبود و در شهرها ابتدا خیابانهای تجاری و بعد پاساژهای تجاری و سپس مجتمع های تجاری شکل گرفتند.

وی افزود: مجتمع های تجاری چند منظوره که غالبا برای خرید پوشاک و لوازم منزل راه اندازی شدند و سپس مردم احتیاج پیدا کردند به مجتمع های تک‌زیستی یا تخصصی مانند مجتمع پایتخت یا علاء الدین و غیره یعنی مراکزی که با عرضه تنها یک محصول، بورس ایجاد می کنند، هرچند فاصله بین مجتمع های تک زیستی وقت گیر و دردسرساز بود، مضافا در زمان تولید این مجتمع ها به مشاعات مجتمع‌ یا تفریح و پارکینگ برای مشتریان نیز اهمیت لازم داده نشد.

 

 البرزمال با ۲۳۰ هزار مترمربع زیربنا یکی از بزرگترین مراکز تجاری کشور است

وی ادامه داد: نسل بعد از این مجتمع ها، مراکز تجاری معروف به مال ها بودند که با زیربنای بالغ بر ۱۰۰ تا ۱۳۰ هزار مترمربع با مشاعات مطلوب تعریف می شوند، ما در البرز مال ۲۳۰ هزار مترمربع فضا داریم که در برگیرنده مراکز تجاری، تخصصی با مسائل فرهنگی و تفریحی و در نظر گرفتن فضای پارکینگ کافی برای مخاطبان استو یکی از بزرگترین مراکز تجاری کشور محسوب می شود، لذا شاید بتوان اینگونه توصیف کرد که ما بازگشتی داشته ایم به گذشته بازار در کشورمان ولی به صورت مدرن آن.

حمیدنژاد گفت: ما در البرز مال در طبقات منفی سه و منفی ۲ و پارت E مجموعه پارکینگ های ما قرار دارند، در طبقه منفی یک فروشگاه هایپر استار قرار دارد، ما هایپراستار را در طبقه زیرین به دلیل نزدیکی به پارکینگ ها قرار دادیم که پس از خرید مایحتاج انتقال محصولات خریداری شده به پارکینگ راحت تر انجام شود.

وی افزود: در همان طبقه منقی یک روبروی هایپراستار مشاغل خدماتی و مکمل سبد خانواده مانند گل فروشی، خدمات خیاطی، داروخانه، صرافی، خشکشویی، کفاشی و لوازم خانگی را داریم که هر خانواده برای همه مایحتاج روزمره می تواند از آنها استفاده کند.

وی توضیح داد: در طبقه منفی یک دوم بازار آی تی و موبایل را داریم، در طبقات همکف و اول پوشاک را داریم و طبقه دوم به عروسی اختصاص داده شده است، یک قسمت طلا که زیر نظر رئیس اتحادیه صنف طلا فروشان استان البرز ساخته و اداره می شود که کاملا براساس خواست و معیارهای اداره اماکن نیروی انتظامی و اتحادیه و استانداردهای مربوطه و اصول فنی و شهرسازی اجرا می شود، این فضا در صورت بسته بودن هیچ مشکلی را برای سایر واحدهای تجاری بازار ایجاد نخواهد کرد و بقیه نیز مکمل زندگی یک زوج جوان برای شروع زندگیست، اعم از لوازم خانگی، لوازم پذیرایی، جهیزیه، دفاتر خدماتی، برگزاری مراسم جشن وعروسی و غیره، ضمن اینکه طبقه سوم به وسایل سیسمونی و ورزشی اختصاص دارد که بخش عمده آن را فضای فرهنگی تشکیل می دهد، همچون سینماها، سالن همایش، فوت کورت ها و بین اینها در طبقات مختلف به صورت جزیره ای برندهای معتبر را مستقر کرده ایم.

 

 آشنایی، ازدواج، تفریح، خرید و بازگشت به خانه در یک سکانس در البرزمال

وی گفت: از سینما، تئاتر و سالن همایش و هایپراستار و برندها به عنوان امکانات مولد یک مال تجاری نام برده می شود.

حمیدنژاد در پاسخ به پرسشی مبنی بر حضور یک عضو شورای پنجم کرج قبل از شروع بکار رسمی این شورا و قبل از افتتاح البرزمال نیز توضیح داد: ما از عموم مسوولان و مدیران استانی و شهری می خواهیم که البرزمال را از خود بدانند، چه اینکه این پروژه عظیم افتخاری است برای استان و این مجموعه نیازمندیهای استان را به شهرهای دیگر کم می کند و از آنجا که این پروژه با سرمایه گذاری لازم در حال پیشرفت است و نیاز مالی وجود ندارد، بنابراین از مدیران استان توقع همکاری داریم و به عنوان نمونه اگر قرار است که به تغییر مسیر یکطرف خیابان ایران زمین به ترافیک این شهر کمک کند این اتفاق صورت پذیرد.

وی تاکید کرد: ما این مجموعه را ساخته ایم و امسال فاز نخست آن افتتاح می شود، مشاوران داخلی و خارجی زیادی داشته ایم و تحقیقات اساسی و کلانی را برای اجرای پروژه انجام داده ایم و با برنامه‌ریزی‌های دقیق نزدیک به افتتاح این پروژه هستیم، پس طبیعی است که به همدلی و همیاری مدیران شهر و استان نیازمندیم.

وی گفت:  براین اساس با کمال احترام به اعضای شورای دوره چهارم، بالطبع فعالیت شورای دوره پنجم به زودی آغاز می شود و نمایندگان مردم در پارلمان شهری فعالیت خود را آغاز می کنند، ضمن اینکه عموم مسوولان شهر و استان را به تعامل و همکاری و هم افزایی دعوت می کنیم چرا که  پروژه بزرگ استان به گفت و گو و هماهنگی هرچه بیشتر نیاز دارد، در این بین ممکن است عزیزی دعوت ما را پذیرفته و به پروژه قدم بگذارد و عده ای را در دفاترشان برای ایجاد تعامل ملاقات کنیم، به هرحال این پروژه متعلق به استان است و انتظار می‌رود مردم و مسوولان برای زودتر و بهتر به نتیجه رسیدن این پروژه عظیم هریک نسبت به جایگاه خود احساس مسوولیت کنند.

مدیر برندینگ وعضو هیات مدیره البرز مال در خاتمه گفت: برای مردم و مسوولان کرج و استان البرز این بشارت و مژده را می توانم داشته باشم که با توجه به سرمایه گذاری حدود ۱۰۰میلیارد تومانی این پروژه، بخش هایپراستار و همکف پوشاک آن به زودی افتتاح خواهد شد و امیدواریم این پروژه بخشی از دغدغه های خرید و نیاز فرهنگی مردم استان را برطرف کند.

مهندس حمیدنژاد افزود: باید تاکید کنم که این پروژه در شفافیت تمام و بدون هیچگونه بدهی و حتی خرید تمام تجهیزات مورد نیاز به پیش می رود و امیدواریم برای ایجاد رفاه، خرید و فضای فرهنگی بهتر در استان از همدلی دوستان وهمشهریان عزیز بهره مند شویم.

حبیب توانگر 

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

پیشرفت پروژه کتابخانه مرکزی البرز بررسی شد

نماینده عالی دولت در استان البرز با حضور در پروژه کتابخانه مرکزی البرز از نزدیک …

۲۲۵ تن زباله تولید روزانه شهروندان فردیس

سرپرست مدیریت پسماند شهرداری فردیس از تولید روزانه ۲۲۵ تن زباله در این شهر خبر …

پهلوان رایحه حامی ورزش باستانی بانوان

گفت و گوی آفتاب یزد با بانویی که ورزش باستانی و حضور در گود زورخانه …

دیدگاهتان را بنویسید