???????? ???????????? ?????????? ???????? ???????? ????????????
خانه / البرز / البرز سرزمین قلعه ها و تپه های باستانی قطب خاموش گردشگری

البرز سرزمین قلعه ها و تپه های باستانی قطب خاموش گردشگری

آئین باور- تنها در ناحیه کرج مرکزی نزدیک به یکصد اثر تاریخی ثبت شده وجود دارد. علاوه بر آن در ناحیه اشتهارد وساوجبلاغ نیز تعداد بسیاری  آثار باستانی وجود دارد. بدیهی است در صورت توجه مسئولین شهر و میراث فرهنگی این  گنج عظیم و درآمد زا ی خفته ، می تواند چهره ناشناخته و مظلوم کرج را به شهری نمونه گردشگری با جاذبه های فراوان فرهنگی تبدیل کند .

این استان چیزهایی کم دارد ،زیرساختهایی تدبیر شده و پژوهشی . جایی می خواهد برای وفاق ،جایی که مردم شهراز بومی و مهاجر ، با قدم زدن در آن تاریخ بوم و براستانشان را بشناسند و با احتیاط و علاقه بیشتری بر خاکش قدم بگذارند و حرمت فرهنگش را بیش از پیش نگاه دارند. جایی که مدیران غیر بومی و پروازی ، مشق شهر کنند و اطلاعات لازم شهری را در آن بیاموزند.

این پرسش که چرا تاکنون فکری برای رونق و مرمت و شناساندن و بهره وری مناسب از داشته ها و امکانات بالقوه این استان صورت نگرفته است فکر را به سمتی می برد آشنا! آنجا که همواره دست هایی در حال کاویدن گنج های ناپیدا و تاراج میراث شهرستانها هستند و در کرج نیز!

دریغ از یک نمایشگاه سالیانه میراث کرج ، یک مسابقه عکاسی از بافت تاریخی ، یک مسابقه درباره چگونگی حفظ معدود خانه های صد و چند ساله این شهر و توتستانها و دعوت از استاتید دانشگاهی و کارشناسان صاحب نظرمدیریت شهری و بهره بردن از توان و دانش آنان در احیای کرجی که بود و هنوز نفس می کشد ، پیش از آنکه بگوییم کرجی که بود، کرجی که مُرد.

کامیاب اشرفی دانش آموخته معماری که خود نیز یکی از خانه های تاریخی این شهر را خریداری و حفظ کرده است می گوید: متاسف می شوم وقتی برای مرمت به شهری چون کاشان می روم و حساسیت شهروندان واداره میراثشان را می بینم اما در کرج خانه ای متعلق به هفتاد سال پیش با ویژگی های معماری خاص و الگووی منطقه وسیه را در طرح اصلاح هندسی می گذارند آن هم در ته یک کوچه بن بست و درشرایطی که مثالش در هیچ کجای کرج یافت نمی شود.

او با ابراز گلایه از تخریب خانه ویلایی مهندس فاتح که سند مادر الگوی خانه های ویلایی گلشهر و دهقان ویلا و مهرویلا است می گوید:  متاسفانه اداره میراث توان و برش لازم برای حفظ بافت تاریخی کرج قدیم و حتی معاصر را ندارد. آنچه از تاریخ این شهر بخواهید نزد مردم قدیم و طیف متعصب و امانت دار است و نه اداره میراث .

به گفته این مهندس معمار آرشیو عکسی که از بافت تاریخی و قدیمی و آداب و رسوم کرج و سیه و جاده چالوس و حصار و جا به جای کرج را معرفی کند وجود ندارد تعدادی نیز  نزد عکاسان خصوصی و مردم قدیمی و وارثان بلوک باشی ها ست که در شرایط نامناسب و بدون دیده شدن در حال نابودی است که نه شهرداری به فکر آن است  و نه میراث فرهنگی و این کم کاری است .

محمد میرزایی از ساکنان وسیه می گوید : با توجه به اینکه روستای ما در انتهای جاده حصار قرار دارد به نسبت کمتر مورد هجوم تکنولوژی و تخریب قرار گرفته است اما حضور مسافران جاده چالوس در حال نابودی بافت قدیمی است و آنچه برای شهرداری مهم است طرح تفضیلی است که هرکجا بخواهد می رود و هرکجا لازم باشد مسیرش را کج می کند آداب و رسوم این منطقه در حال از بین رفتن است . همین هفته گذشته آش باران خواهی توسط اهالی محل پخته شد اما یک نفر از میراث نبود که ما ار همراهی کند و همدلی کند یا عکسی بگیرد که فردا روز نسل بعدی یادش نرود در چه منطقه ای زندگی می کرده و این خودما هستیم که به حفظ رسوماتمان دل بسته ایم.

شادی روکا کارشناس مدیریت جهانگردی می گوید: متاسفانه البته آنچه به جایی نرسد فریاد است و من معتقدم تا زمانی که موزه ای ، نمایشگاهی در این شهر نباشد رخداد مبارکی هم اتفاق نمی افتد . ما منتظر بودیم همانطور که در تهران روز جهانی موزه و میراث گرامی داشته می شود در کرج هم یک اتفاق ساده بیفتد و ما دوستداران تاریخ و فرهنگ یک چیزهایی از عملکرد میراث فرهنگی شهر ببینیم که خبری نشد.

وی با ابراز تاسف از بهانه های چون تعویض مدیریت از سوی مسولان ،روند وظایف متولیان میراث فرهنگی را توجیه می کند می گوید: آدمها تعویض می شوند میز و پست و مسولیت که سر جایش است . اگر هر مدیری کارش را درست و خالصانه انجام دهد مدیر بعدی ادامه اش را دردست می گیرد و کار قطع نمی شود نباید بروکراسی اداری را توجیهی برای نابودی و محو شدن تاریخ یک ملت قرار داد.

فریبا کلاهی

درباره ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

مطلب پیشنهادی

مهارت تهیه خوراک محلی تومزگه در فهرست ملی آثار نا‌ملموس به ثبت رسید

آیین باور _ مدیر‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگر‌ی و‌ صنایع‌دستی البرز گفت: «بر‌اساس پژوهش‌ها‌ی انجام شده توسط …

کرج در موج چهارم کرونا؛تشدید اعمال دستورالعمل های بهداشتی در البرز

آیین باور _ نماینده عالی دولت در استان البرز گفت: تشدید اعمال دستورالعمل های بهداشتی …

حمام تاریخی مصباح را ببینیم؛ نوروز فرصت گردشگری البرز

آیین باور _ باز‌گشایی حمام تاریخی مصباح در ایام نو‌روز مدیر‌کل میر‌اث‌فرهنگی، گردشگر‌ی و صنایع‌دستی …

پاسخی بگذارید